9.5 C
Alba Iulia
П’ятниця, 30 Липня, 2021

Як українці відкрили бізнес з виробництва пряжі та вийшли на ринок ЄС

 • До кризи 2014 року Олександра Гнатуш 10 років займався імпортом пряжі. Але через політичні та економічні потрясіння бізнес став невигідним. Замість цього Олександр з партнером запустили власне виробництво під брендом VIVCHARI і експорт.

  MC Today за підтримки проекту “Представництва ЄС про перспективи й переваги зони вільної торгівлі України з ЄС”, UopenEU розпитала його про те, як його компанії вдалося в стислі терміни вийти на європейський ринок і налагодити торгівлю в ЄС.

  Про власному виробництві пряжі я вперше задумався приблизно десять років тому, але тоді український ринок був завалений імпортною продукцією, з якої було неможливо конкурувати. Ми з партнером з 2003 року теж працювали в цій сфері: привозили нитки з Німеччини, Італії, Індії та оптом продавали їх в Україні.

  У кінці 2014 року через кризу в країні наші продажі впали в 20 разів. У нас було два варіанти: прийняти пропозицію наших зарубіжних партнерів і приєднатися до штату компанії в якості працівників в Італії, просуваючи їх продукцію на ринках країн СНД. Або ж ризикнути і запустити власне виробництво.

  Толчком для запуска своего дела для Александра Гнатуша стал кризис

  Ми розрахували, що тепер, через стрибок курсу, українська пряжа буде коштувати набагато дешевше за імпортні аналоги, а тому бізнес обіцяє бути рентабельним. Тим більше, після десяти років підприємництва йти в найм не хотілося. І ми вирішили виробляти пряжу самостійно.

  Вже на початку 2015 року, ми зареєстрували торгову марку TM VIVCHARI і відкрили в Києві офіс продажів. Виробництво облаштовували ближче до джерел сировини: пряжу з вовни виготовляємо в Одеській області, а з бавовни і льону – у Рівненській.

  Пряжа TM VIVCHARI производится в Украине, а продается — по всей Европе

  Непросто було знайти фахівців, які вміють працювати з обладнанням для виробництва пряжі. На жаль, в нашій країні все йдуть в економісти та інші офісні професії, а прикладні фахом не вважаються престижними.

  Наймолодшим токарям, яких нам вдалося знайти, було 57-59 років.

  В цілому на закупівлю обладнання, перших партій сировини і облаштування офісу продажів ми витратили близько 300 тис. грн. Вже на другий місяць виробництва вийшли на окупність і дохід від продажів на рівні 500 тис. грн на місяць. Перша прибуток склав близько 10-15 тис. грн.

  Найскладнішим для бізнесу виявився 2017 рік. Саме тоді стали відчутними наслідки кризи 2014-2015 років – мабуть, у людей закінчилися заощадження і в результаті цього впала купівельна спроможність. Тоді ми зрозуміли, що прорахувалися: занадто оптимістично оцінили ринок і не були готові до зниження попиту. Цього року продажі впали на 25%. Але «дно» вже пройдено: в 2018 продажі знову ростуть, ринок поступово оживає.

  Самый большой спрос на пряжу из шерсти — в странах северной Европы

  Першими нашими клієнтами стали партнери з попереднього бізнесу, яким ми продавали імпортну продукцію: власники невеликих магазинів і мануфактур. Найважче було переконати їх, що українська пряжа може не поступатися за якістю зарубіжної.

  У пошуку нових клієнтів в нашій сфері є особлива специфіка: цей ринок досить консервативний. Початкова база клієнтів, що сформувалася за 2003-2014 роки, була радше «аналогової». Це люди старше 50 років, були випадки, коли відповідь на імейл приходив через рік або півтора. Але нові після 2014 року клієнти – представники «цифрового покоління», інтернет як канал просування і зв’язку з ними – дуже ефективний.

  Проте, в нашій галузі бувають особисті зустрічі, знайомства на виставках. Протягом року ми відвідуємо близько шести таких заходів і представляємо нашу продукцію.

  Налагодивши виробництво і продажу в Україні, ми задумалися про те, щоб експортувати нашу пряжу за кордон. Першими нашими партнерами за кордоном стали українці з Іспанії та Чехії. Побачивши, що в Україні з’явився новий виробник, вони самі на нас вийшли і запропонували стати реалізаторами нашої продукції. Так через півроку після старту виробництва ми провели першу експортну поставку.

  Пізніше ми стали шукати клієнтів самі: так само, як і в Україні, зав’язуємо контакти на виставках, робимо інтернет-розсилку з пропозиціями, потім поштою висилаємо зразки. Іноді буваємо у відрядженнях і представляємо товар вживу: кілька нових клієнтів нам дала двотижнева поїздка по країнах Балтії. Найпростіше співпрацювати саме з «закордонними» українцями: немає проблем з-за відмінностей в менталитетах.

  Сейчас на экспорт приходится 20-25% продукции ™ VIVCHARI

  Зараз на експорт припадає 20-25% нашої продукції, поступово ця частка зростає. Ми співпрацюємо з партнерами з Австрії, Іспанії, Молдови, Польщі, Чехії, Естонії, Латвії, Литви. Працюємо по стовідсотковою передоплатою: після того, як клієнт отримав зразки і прийняв рішення про покупку, ми виставляємо йому інвойс і тільки після отримання оплати відправляємо продукцію.

  Найбільший попит на пряжу з вовни – в північних країнах. Наприклад, в Естонії літо починається в липні і закінчується на початку вересня, а весь інший час потрібна теплий одяг. Там дуже люблять натуральне: пряжу з неокрашенной нитки або ж забарвлену в природні кольори. А яскраві кольори популярні в основному у виробі для дітей.

  У південних країнах більше купують льон і бавовну, але на вовну теж є попит. Наприклад, в високогірних регіонах Іспанії бувають досить холодні зими.

  За останні 3-4 роки вимоги до експортно-імпортних операцій з країнами Євросоюзу спростилися і лібералізувати. Наприклад, після підписання Угоди про асоціацію України з ЄС і запровадження зони вільної торгівлі нам більше не потрібно звертатися в торгово-промислову палату за сертифікатом про походження продукції. Це на два тижні прискорює процес поставок.

  После подписания Соглашения об ассоциации Украины с ЕС и введения зоны свободной торговли сертификат о происхождении продукции пряже ™ VIVCHARI больше не нужен

  Але все одно залишилися складності і рудименти бюрократії. Мені незрозуміла валютна політика НБУ: щоб оформити товарну партію вартістю €3000 – 4000, одного інвойсу недостатньо – потрібен повноцінний договір. В цьому плані дуже показовий приклад Естонії, де всі операції можна проводити в електронному вигляді, – це те, до чого треба прагнути.

  Чим більше спрощень буде введено, тим краще себе буде почувати дрібний і середній бізнес. У нас в країні багато кустарних виробників і сімейних мануфактур, які виготовляють керамічний посуд, предмети декору, домашній текстиль, прикраси, одяг.

  Але без економічної освіти у них майже немає шансів налагодити експортні поставки – через труднощі в спілкуванні з банком і збором всіх необхідних паперів. Причому, всі ці труднощі – не з боку ЄС, а саме з боку українського законодавства.

  Перспективи українських товарів в ЄС – дуже райдужні. Україна має всі шанси стати майданчиком для виготовлення товарів для Європи.

  По-перше, для товарів з Китаю в ЄС є митні обмеження. По-друге, ми дуже вдало розташовані географічно: логістика з України обходиться набагато дешевше, ніж поставки з Китаю. У нас є і енергоресурси, і кадровий потенціал. Головне – щоб держава не змінювала вже взятий курс на лібералізацію.


  Про допомогу проекту

  Також на цю тему

  Останні новини

  Дослідно-проектний центр кораблебудування захистив технічний проєкт модернізації катерів типу Island для ВМС України

  Миколаївський Дослідно-проектний центр кораблебудування передав Міністерству оборони технічний проєкт, який передбачає три варіанти можливої модернізації патрульних катерів...

  У Запоріжжі встановили останню секцію прогонової будови верхової частини вантового мосту (фото)

  На будівництві мостового переходу в Запоріжжі мостобудівники встановили на тимчасові опори шосту, останню секцію прогонової будови верхової частини вантового моста.

  Турецький виробник буде встановлювати українські двигуни на всі нові моделі безпілотників Bayraktar

  Турецька компанія Baykar Makina у виробництві безпілотних літальних апаратів (БПЛА) використовує українські двигуни. Зараз вони застосовуються на дронах нового покоління Аkıncı, надалі...

  В Україні розробили та виготовили першу промислову систему накопичення енергії

  У Вінниці тестуватимуть першу промислову систему накопичення енергії повністю розроблену, спроєктовану та виготовлену в Україні.Потужність системи накопичення становитиме...

  У Миколаївській області будують найбільшу в Європі ферму з вирощування креветок

  ТОВ "Акваферма "Тилігул", в селі Ташине Миколаївської області, має намір у жовтні 2021 року завершити будівництво найбільшого в Європі підприємства повного циклу...

  Бельгія передасть Україні дослідницьке судно для моніторингу Чорного та Азовського морів

  Україна отримає від Бельгії дослідницьке судно для моніторингу та проведення досліджень у Чорному та Азовському морі.Про це повідомили...

  Turkish Airlines збільшує частоту польотів одразу до п’яти міст України

  Авіакомпанія Turkish Airlines на початку серпня збільшить частоту польотів відразу до п'яти міст України, у тому числі й в столичний аеропорт Бориспіль.

  РСЗВ «Град» на шасі КрАЗ успішно пройшло всі випробування

  Реактивна система залпового вогню БМ-21 «Град» на автомобільному шасі КрАЗ успішно пройшла всі етапи випробувань.Передає Національний Промисловий Портал з посиланням...

  Зараз читають

  “Луцькводоканал” придбав нову партію техніки (фото)

  Автопарк комунального підприємства “Луцькводоканал” поповнився новою технікою.Передає Національний Промисловий Портал з посиланням на ВолиньPost.

  Український “Руслан” доставив з Ізраіля до США партію винищувачів F-16

  Український літак Ан-124 “Руслан” доставив другу партію F-16 для приватної фірми Top Aces.Передає Національний...

  Літак Ан-70 відновив польоти після тривалого простою (відео)

  Середньомагістральний вантажний літак Ан-70, в рамках підготовки до святкового параду на День Незалежності, 23 липня повернувся у...

  «Артем» провів випробування боєприпасів калібру 155-мм (фото)

  ДАХК «Артем», який входить до складу ДК «Укроборонпром» випробував власний боєприпас калібру 155 мм.