9.5 C
Alba Iulia
Середа, 5 Жовтня, 2022

Тільки 5% українських підприємців не постраждали через війну

Тільки 5% представників українського малого та середнього бізнесу (МСБ) не зазнали втрат внаслідок війни.

Про це свідчать результати четвертої хвилі опитування підприємців Європейською Бізнес Асоціацією, передає Національний Промисловий Портал.

Так, 27% опитаних оцінюють такі втрати в суму до 10 тисяч доларів, 28% – в діапазоні 10-50 тисяч, ще 13% – в діапазоні 50-100 тисяч, а 20% – понад 100 тисяч, що в півтори рази більше, ніж у травні.

При цьому 22% опитаних бізнесів повідомляють про збитки майну чи активам безпосередньо внаслідок бойових дій. З них наразі 23% знаходяться на етапі фіксування збитків, а 11% звернулися до правоохоронних органів. Інші 63% не вчиняли жодних дій, направлених на фіксацію чи відшкодування збитків внаслідок бойових дій. Водночас 14% компаній повідомляють, що мають офіси чи виробництва на окупованих територіях.

blank

Вже майже третина підприємців, а саме 28% відновили свою роботу у повному обсязі, 37% – частково, і 16% МСБ досі не працюють. У порівнянні з травнем збільшилась кількість компаній, що відновили повну роботу, адже тоді повноцінно працювали 21% компаній, 38% – частково, і 17% не працювали взагалі. Серед непрацюючих бізнесів 12% планують відновити роботу, а 4% можуть незабаром закритися.

Оцінка підприємцями власної фінансової стійкості лишається стриманою. Наразі 27% повідомляють, що їх фінансових резервів вистачить на кілька місяців, раніше таких було 34%. Ще 11% мають резервів на один місяць, а інші 20% – на пів року. Тільки 6% мають достатньо фінансових резервів на рік і більше. Кількість компаній, що вичерпали свої резерви, дещо збільшилась у порівнянні з травнем – з 29% до 32%.

Можливості бізнесу виплачувати заробітні плати дещо покращились, однак компанії почали частіше вдаватися до скорочення персоналу. В півтора рази збільшилась кількість компаній, що вимушені звільняти співробітників – з 12% до 18%. Водночас зросла кількість підприємств, що виплачують заробітну плату у повному обсязі – з 23% до 34%. Ще 25% бізнесів дещо скоротили виплати, і тільки 15% наразі не мають змогу виплачувати співробітникам винагороду.

blank
Фото: пресслужба Українського товариства сліпих (УТОС)

Попри труднощі підприємці продовжують підтримувати збройні сили та надавати гуманітарну допомогу. Досі більше половини компаній, а саме 53% продовжують допомагати фінансово, по 19% – продукцією та послугами, 4% – медикаментами, 3% – засобами захисту/оборони. Ще 11% компаній підтримують співробітників, що наразі захищають країну.

Водночас 63% опитаних не користувались ні державними, ні міжнародними програмами для підтримки свого бізнесу. Тоді як 16% скористались опцією сплати єдиного 2% податку, 6% – іншими податковими пільгами, 5%  – кредитною програмою 5-7-9, і 1% – компенсацією за працевлаштування ВПО. Більшість підприємців не вдавалися до релокації – тільки 5% повідомили, що виїхали за кордон, і ще 4% в межах України.

До того ж 5% опитаних підприємців повідомили, що користуються програмами міжнародної фінансової допомоги. Ми також поцікавились, чи планує малий бізнес брати участь в урядовій грантовій програмі єРобота – і 3% повідомили, що вже подали заявки. Грантові кошти підприємці планують спрямувати, зокрема, на розширення бізнесу, закупівлю обладнання, збільшення потужностей електропостачання і т.д.

blank
Графік: Європейська Бізнес Асоціація

Також на цю тему

Останні новини:

Зараз читають