9.5 C
Alba Iulia
Вівторок, 5 Грудня, 2023

Компанія з Бахрейну побудує в Черкасах сміттєпереробний завод за $80 млн

У Черкасах компанія “OAK Utility Solutions & Development WLL”(Бахрейн) збудує сміттєпереробний завод за $80 мільйонів.

За реалізацію відповідного проекту депутати міської ради проголосували 23 листопада, передає Zmi.ck.ua.

Сміттєпереобний завод, який розташується у промисловій зоні за 850 метрів від найближчих житлових будівель, зобов’язується звести компанія “Еко-Баік” за два роки з моменту отримання дозволу на початок будівельних робіт.

Згідно з проектом інвестиційного договору, міська рада Черкас зобов’язується збирати і вивозити тверді відходи, а саме харчові рештки, папір, картон, деревину, металобрухт чорних і кольорових металів, кістки, шкіру, гуму, текстиль, скло, полімерні матеріали, на новозбудований завод протягом 25 років. За 1 тонну відходів обласному центру платитимуть 1 гривню.

Примітно, що після підписання цього договору сортувати та вилучати тверді відходи у Черкасах ніхто більше не зможе. Забудовників міська влада зобов’язала надати графік зведення заводу і забезпечити онлайн-інформацією щодо викидів.

Тверді побутові відходи перероблятимуть методом піролізу, зазначає виконавчий директор ТОВ “Еко-Баік” Андрій Богоявленський.

Технологію, в результаті якої відсутні викиди в атмосферу діоксинів, важких металів та інших шкідливих речовин, ще називають “випарюванням”, – пояснює він. – Сміття перероблятиметься практично у вакуумі без доступу повітря, а зольний залишок можна використовувати у виготовленні пластифікаторів.

За словами начальника відділу екології Черкаської міськради Володимира Гусаченко, сміттєпереробний завод дозволить Черкасам стати єдиним містом в Україні, яке перестане вивозити сміття на полігон.

Підприємство перероблятиме, згідно з попередніми підрахунками, 90 тисяч тонн сміття у рік, з нього лишатиметься 4-9 тисяч тонн попелу для будівельних матеріалів, – розповідає фахівець. – На додачу, у процесі спалювання сміття за температури 1200°, що відповідає нормі, бо за ОВНС температура мусить бути вище 900° завод вироблятиме синтетичний газ та електроенергію.

На сміттєпереробному заводі обов’язково організують сортування сміття, додає Володимир Гусаченко.

Разом з тим, промисловий еколог, завідувач кафедри хімічних технологій Черкаського державного технологічного університету Геннадій Столяренко вважає «піролізну» технологію застарілою та небезпечною.

Піроліз – це не спалювання, а нагрівання сміття без доступу кисню, що зменшує кількість газів, але ми отримуємо сірководень та альдегіди, – пояснює експерт. – Сьогодні технологію минулого століття застосовують на заводах у Фінляндії, Швеції, Норвегії, при цьому вкладаючи в очисні технології кошти, які перевищують вартість піролізу у 2-3 рази.

Подібні заводи потрібно будувати далеко за межами міста, впевнений Геннадій Столяренко.

Очищення газів без ретельного сортування сміття неможливе, – зауважує він. – Ми не уникнемо викидів в атмосферу миш’яку, селену, телуру, не зможемо зменшити викиди оксидів азоту, сірководню.

Проти використання методу піролізу виступає й Алла Войцеховська, еколог МБО “Екологія-Право-Людина”, експертка групи “Охорона довкілля” Реанімаційного пакету реформ, яка нещодавно повернулася із зустрічі Європейського економічного бюро у Берліні. «У Європі шоковані пропагандою в Україні методу піролізу для побутових відходів, – каже вона. – Є лише два пілотні проекти з піролізом: в Канаді і Японії, які використовуються для нафтопродуктів або медичних відходів”.

Інвестор з Бахрейну запропонував збудувати сміттєпереробний завод у Черкасах у 2014 році. Тоді між Черкаською обласною державною адміністрацією та ПП “KOOP International UA” було підписано відповідний меморандум про взаєморозуміння та співробітництво. Для реалізації проекту у листопаді 2014 року у Черкасах було зареєстровано компанію ТОВ “Еко-Баік”.

Проект будівництва заводу спочатку не погодила Черкаська міськрада, а потім він не пройшов і громадські слухання, оскільки у компанії був відсутній досвід, готове техніко-економічне обґрунтування та власне проект заводу.

- Advertisement -

Згідно з результатами дослідженням системи утилізації сміття у Черкасах, яке нещодавно провела французька компанія BETEN Ingénierie, у обласному центрі економічно доцільно виробляти компост з органічного сміття та сортувати неорганічні відходи. Експерти запропонували побудувати у Черкасах сміттєсортувальну лінію та завод із переробки органічного сміття, для чого потрібно близько 16 мільйонів євро: 4,7 млн євро на сортувальну лінію та 1,3 млн євро на завод з переробки органічних відходів.

У BETEN Ingénierie зазначають, що утилізація сміття на заводі від “Еко-Баік” може доповнити їхні пропозиції, але все повинно розвиватися паралельно і скоординовано, бо технологія піролізу не дозволить утилізувати сміття повністю без сортування відходів та вилучення органічного сміття.

Є ще одна альтернатива: компанія “ЕКО-ЧЕ” має намір побудувати за інвестиції хорватської компанії “Технікс” сміттєпереробний завод для виготовлення компосту і RDF-палива.

Останні новини:

Зараз читають