9.5 C
Alba Iulia
Субота, 16 Січня, 2021

Які шкільні автобуси використовують в Україні?

 • Почався новий навчальний рік, а, значить, прийшов час поговорити про шкільні автобусах. Ідея перевозити дітей спеціалізованими автобусами народилася в США, звідки її запозичили і інші країни світу. Але фірмова жовте забарвлення в поєднанні з капотной компонуванням з тих пір міцно асоціюється з американським “скул басом”.

  З усіх спеціалізованих транспортних засобів соціального призначення автобуси для перевезення дітей відрізняються найбільшою різноманітністю типорозмірів. Це пояснюється широким спектром розподілу щільності населення на території країни. З матеріалами Ларди-Транс. Повідомляє Національний промисловий портал.

  При цьому звичайні приміські та міські машини для перевезення дітей та підлітків у віці від 6 до 16 років не підходять. Для цього автобуси повинні задовольняти положенням ДСТУ 7013:2009 “Автобуси спеціалізовані для перевезення дітей. Технічні вимоги”.

  Основні пункти цього стандарту наступні:

  • автобус обладнується тільки місцями для сидіння, причому всі крісла повинні бути звернені вперед по ходу руху і забезпечені двоточковими ременями безпеки; в автобусі повинно бути не менше двох сидінь для дорослих пасажирів, які супроводжують дітей;
  • автобуси місткістю понад 22 пасажири повинні мати не менше двох пасажирських дверей, висота першої сходинки на вході від рівня дороги не повинна перевищувати 25 см;
  • автобус обладнується додатковими поручнями, як при вході, так і в салоні; передбачаються підвищені вимоги до сигналізації, яка зв’язує пасажирів з водієм;
  • в задній частині салону обладнується відсік для перевезення багажу і крісла-коляски в складеному стані;
  • в разі регулярного перевезення дітей з порушеними функціями опорно-рухового апарату обладнується доступ дітей в кріслі-колясці;
  • кузов автобуса забарвлюється в яскраво-жовтий або помаранчевий колір з нанесенням написів «Діти» та встановлюються розпізнавальні знаки «Перевезення дітей»;
  • автобус повинен бути обладнаний обмежувачем швидкості (60 км/ч);

  З ДСТУ 7013:2009 “Автобуси спеціалізовані для перевезення дітей. Технічні вимоги”

  БАЗ-2215 “Дельфін”

  Малятка БАЗ-2215 “Дельфін” та Богдан А06907

  Типорозмірний ряд шкільних автобусів ділиться на чотири класи. Машини для перевезення дітей, створені на базі серійних автобусів особливо малого класу, можуть мати колісну формулу як 4х2, так і 4х4. Основними прототипами тут останні 10-15 років були моделі ГАЗ-3221 (ГАЗ-+2221) і УАЗ-3962, що відрізняються підвищеною прохідністю. Української варіацією на тему “Газелі” став автобус БАЗ-2215 “Дельфін”, виробництво якого в 2003 році освоїли відразу на двох заводах – Бориспільському і Чернігівському; дана модель розійшлася широким тиражем, адже при місткості, порівнянної з мікроавтобусами типу “Спринтер”, вартість “Дельфіна” була близько 100 тис. грн (на 2010-й рік).

  БАЗ-2215 “Дельфін”

  Орієнтовна ціна: 250 тис грн (б/у, з невеликим пробігом).

  З 2013 року випуск сімейства автобусів особливо малого класу А069 початку корпорація Богдан. В основі конструкції, як і у попередників, використано якісне, надійне і добре зарекомендувало себе шасі Hyundai County, дизель D4DD (Євро-3). Різні варіанти виконання шкільного автобуса А06907 (на 25 і 27 місць) дозволяють забезпечити перевезення школярів всіх вікових категорій.

  Богдан А06907

  Богдан А06907

  Орієнтовна ціна: 993 тис. грн (без пробігу).

  Базовими моделями малого класу для побудови шкільних автобусів є ПАЗ-3205 і ПАЗ-32053. Ці машини розраховані на перевезення від 15 до 25 пасажирів і відрізняються гарною геометричній прохідністю. Такі автобуси традиційно працюють на маршрутах, які обслуговують сільські школи, так як якість доріг нашої периферії часто не по зубам міським моделям.

  З 1 липня 2006 року в Україні вступила заборона на ввезення в країну автомобілів, які не відповідають нормам екологічної безпеки Євро-2. Оскільки автобуси ПАЗ-3205 відповідають лише нормам Євро-1, їх поставки (ці автобуси виробляються в в Павлово-на-Оке, РФ) припинилися, що відразу ж викликало збільшення попиту на більш дорогі вітчизняні аналоги – автобуси “Богдан” і “Еталон” , які возять школярів в основному на внутрішньоміських маршрутах.

  У 2012 році в Кременчуці налагоджена збірка шкільних автобусів АС-Р 32053-07 “Мрія” на базі автобуса ПАЗ-32053-07, які на той момент росіяни обладнали двигунами Євро-3. При цьому російські автобуси приходили в Україну без комплектації салону, останню ж здійснювали вже на місці. Зокрема, ставили сидіння з високими підголовниками, ременями безпеки і опускаються підлокітниками, обладнання гучномовного зв’язку, кнопки подачі сигналу водієві, полички для ранців під сидіннями, що висувається підніжка на перших дверей і проблискові маячки на даху. У деяких деталях внутрішнього оснащення подібні машини відрізнялися від шкільних ПАЗ-32053-70 російського виробництва, зокрема, в російських “школярах” полки для ранців знаходяться в задній частині салону, а не під сидіннями.

  АС-Р 32053-07 “Мрія”

  АС-Р 32053-07 “Мрія”

  Орієнтовна ціна: 1,4 млн грн (без пробігу).
  Великі партії таких автобусів надійшли в 2012 році в Луганську, Одеську та Харківську області.

  Лідером у виробництві шкільних автобусів середнього класу є корпорація Богдан, яка виробляє їх більше 10 років. Одна з найпопулярніших моделей минулого десятиліття – Богдан А22412 виготовлявся з агрегатів індійської AshokLeyland. Він розрахований для перевезення 29 або 31 школяра (в залежності від комплектації).

  Автобус оснащений внутрішнім пристроєм гучного зв’язку, доступним для користування як водієм, так і особами, які супроводжують школярів. Автобус з обох сторін обладнаний зовнішніми дзеркалами заднього виду з електропідігрівом.

  Праве дзеркало забезпечує водієві з його робочого місця можливість візуального контролю за процесом входу і виходу школярів. Автобус обладнаний двома внутрішніми дзеркалами для спостереження за пасажирами, які забезпечують оглядовість салону як водієві, так і особі, яка супроводжує школярів. Автобус обладнаний світильниками для освітлення сходів службової двері і майданчики для посадки. Зазначене пристрій автоматично включається при відкриванні дверей при включених габаритних вогнях. Службові двері обладнані пристроєм, що виключає защемлення пасажирів в дверях.

  Богдан D093S2 “Ataman”

  Богдан D093S2 “Ataman”

  Фейсліфтінговий продовженням Богдана А22412 є модель Ataman D093S2 за ціною 1,68 млн грн (без пробігу).

  Також Богдан оснащений двома медичними аптечками і двома порошковими вогнегасниками з зарядом вогнегасної речовини не менше 5 кг кожен. На передній і задній частинах даху автобуса встановлені два проблискові маячки оранжевого кольору. Маячки включаються автоматично в разі відкривання будь-яких дверей автобуса (крім водійських дверей), незалежно від роботи двигуна або стану (відкриті або закриті) двері. Автобус обладнаний звуковою попереджувальною сигналізацією, інформує пішоходів про небезпеку і включається разом зі світловим сигналом заднього ходу (задньої фарою).

  У 2002 році з конвеєра Бориспільського автозаводу зійшов БАЗ А079 “Еталон”.

  БАЗ А079 “Эталон”

  БАЗ А079 “Еталон”

  Орієнтовна ціна: 1,425 млн грн (без пробігу).

  Шкільна версія автобуса Еталон А079 розрахована на 25 посадочних місць і оснащена рядом додаткових опцій, які строго відповідають вимогам нормативної і технічної документації до даного виду техніки. До таких опцій, наприклад, відносяться сидіння з двоточковими ременями безпеки і інтегрованими підголівниками, додаткові салонні дзеркала, сигнальні ліхтарі для освітлення сходів службової двері і майданчики для посадки. Зазначене пристрій автоматично включається при відкриванні дверей, а службові двері обладнані пристроєм, що виключає затискання пасажирів або предметів в дверях.
  Робоче місце водія обладнане тахографом, звуковий (зумер) і світловою сигналізацією про перевищення швидкості 70 км/год. Ці та багато інших опцій забезпечують підвищену безпеку перевезення школярів і покращують комфорт поїздки.
  Модифікація автобуса Еталон А079, пристосована для перевезення дітей з проблемами опорно-рухового апарату є унікальною в своєму класі; такий автобус додатково обладнаний вантажним пристроєм. Технічне рішення дає можливість вільно заїжджати, а також закріплювати інвалідні коляски на майданчику всередині салону.

  У 2013 році Корпорація «Еталон» стала одним з переможців тендеру з виконання замовлення на поставку шкільних автобусів, продовжуючи плідну співпрацю з державою протягом останніх 10 років. Так, починаючи з 2003 року на території України успішно експлуатується більше 800 шкільних автобусів марки «Еталон».

  ПАЗ-4234-70

  Орієнтовна ціна: 1,3 млн грн (без пробігу).

  Середній клас автобусів для перевезення дітей базується на моделях ПАЗ-4234-70, ЧАЗ А081. Діапазон місткості таких машин – від 22 до 38 осіб.

  У 2011 році Чернігівський автозавод почав виробництво автобуса ЧАЗ А081, що використовує в основі високоякісні агрегати марки Ashok Leyland (вироблені за ліцензією Toyota), турбодизель (Євро-3) з робочим об’ємом 5,76 л, а також механічну КПП марки ZF. У сидінні водія передбачено регулювання в поздовжньому напрямку і по куту нахилу спинки, а також поперекового підпору. Рульова колонка з можливістю зміни кута нахилу.

  ЧАЗ А081

  ЧАЗ А081

  Орієнтовна ціна: 1,5 млн грн (без пробігу).

  Безпечну та зручну перевезення 45 школярів забезпечує просторий салон, зручні пасажирські сидіння, наявність вентиляційного люка (2-й люк опція), а також наявність розсувних вентиляційних кватирок в пасажирському салоні. У зимовий період часу комфорт забезпечує наявність автономного обігрівача салону і двох грубок обдування. Посадка і висадка дітей здійснюється через дві пневматичні двері.

  Американська екзотика в Україні

  Шкільні автобуси великої розмірного класу можуть базуватися практично на будь-який серійно випускається міської моделі за умови чотирирядною планування салону і наявності двох дверей (при більшій кількості дверей ускладнюється забезпечення безпеки при посадці і висадці дітей). Місткість таких автобусів – до 50 осіб.
  В Україні подібних спеціалізованих моделей не випускається, тому що специфіка подібних перевезень в нашій країні просто не передбачає такого числа маленьких пасажирів за одну поїздку; крім того, сільські школи, які і є основними експлуатантами шкільних автобусів, в своїй більшості не можуть дозволити собі експлуатацію великого, і як наслідок, дорогого в обслуговуванні автобуса. Тим більше, що подібні моделі мають посередню прохідність і розраховані на експлуатацію на хороших дорогах.

  Freightliner FS-65

  Однак, шкільні автобуси великого класу все-таки зустрічаються. У першій столиці України їздить транспортний засіб, який по праву можна вважати для нашої країни більш ексклюзивним, ніж інші суперкари! При цьому справжній шкільний автобус Freightliner використовується в Харкові за призначенням: кожен день він доставляє понад півсотні школярів в одну з приватних шкіл.

  Freightliner FS-65

  Орієнтовна ціна: 750 тис. Грн (б / у, з пробігом).

  Що стосується автобусів особливо великого класу, особливо шарнірно-зчленованих, їх використання як спеціалізованих транспортних засобів для перевезення дітей, категорично не рекомендуються: їх розмірність елементарно ускладнює контроль за розташуванням і поведінкою дітей в поїздці.

  Автор: Ларди-Транс


  Про допомогу проекту

  Також на цю тему

  Останні новини

  Україна продовжує імпортувати турецькі тепловізійні станції для ПТРК «Скіф»

  У серпні 2020 року ДП СЗТФ «Прогрес» імпортувало з Туреччини 26 тепловізійних камер EYE-LR-S для приладів наведення...

  ХКБМ закуповує ряд комплектуючих для виробництва 25 нових БТР-4Е

  Державне підприємство "Харківське конструкторське бюро з машинобудування ім. О.О. Морозова", яке входить до складу ДК "Укроборонпром", розмістило на сайті ProZorro низку тендерів...

  До навчальних центрів Збройних сил надійшло понад 370 сучасних тренажерів

  Збройні сили України активно оснащують власні підготовчі центри сучасними українськими тренажерами. Наразі, практичний вишкіл майже всіх категорій військових фахівців українського війська відбувається,...

  За рік в Україні виготовлено 699 автобусів

  Згідно з даними асоціації українських автовиробників "Укравтопром", на українських заводах у грудні 2020 року виготовлено 523 одиниць автотранспортних засобів, що на 6%...

  Термінали ТІС торік перевалили 36,6 мільйона тонн вантажів

  За підсумками 2020 року терміналами ТІС в порту Південний було оброблено 36,6 мільйона тонн вантажів.Передає Національний Промисловий Портал з посиланням...

  Укрзалізниця капітально відремонтує двоповерхові поїзди Skoda на київському підприємстві

  ПрАТ "Київський електровагоноремонтний завод" (КЕВРЗ) виконає капітальний ремонт в обсязі КР-1 двох електропоїздів Skoda City Elephant EJ675 філії УЗ "Українська залізнична швидкісна...

  Резервісти Операції об’єднаних сил отримали новітні ПТРК “Стугна-П” (відео)

  Збройні сили України продовжують нарощувати можливості зі знищення бронетехніки противника на Півдні України.Передає Національний Промисловий Портал з посиланням на Defence Express.

  У Кривому Розі триває реконструкція стадіону (фото, відео)

  У Кривому Розі триває проводиться реконструкція стадіону спортшколи №3. На об'єкті вже побудовано глядацьку трибуну з фасадом, навісом та інженерними мережами.

  Зараз читають

  Укрзалізниця капітально відремонтує двоповерхові поїзди Skoda на київському підприємстві

  ПрАТ "Київський електровагоноремонтний завод" (КЕВРЗ) виконає капітальний ремонт в обсязі КР-1 двох електропоїздів Skoda City Elephant EJ675...

  На Полтавщині відкрито рух по новозбудованій дворівневій розв’язці (фото)

  У Полтавській області в селі Бутенки 24 грудня було відкрито рух по новій дворівневої транспортній розв'язці на...

  В Україні відремонтують вже четвертий Ан-32Б для Шрі-Ланки

  Державне підприємство «Завод 410 ЦА» цього року продовжить ремонт транспортних літаків Ан-32Б ВПС Республіки Шрі-Ланка – незабаром...

  ЦСВЯП прийме першу партію відпрацьованого ядерного палива з українських АЕС у травні 2021 року

  У травні 2021 року "Енергоатом" здійснить перше постачання відпрацьованого ядерного палива з української АЕС в централізоване сховище...