9.5 C
Alba Iulia
Субота, 4 Грудня, 2021

Аналітики підрахували шанси України на виробництво батарей для електрокарів

Виробництво літій-іонних акумуляторів для електрокарів може вивести нашу країну на передові позиції в розвитку електромобільної галузі в Європі. Тому плани міністра інфраструктури Володимира Омеляна цілком життєздатні. Ось тільки існує кілька каменів спотикання, які цьому перешкоджають.

Передає Національний Промисловий Портал, з посиланням на «Auto News».

Світовий ринок літію

Якщо поглянути на ринок літію в цілому, то основні лаври належать Австралії, яка вважається лідером з постачання цього металу. Родовища знаходяться в Китаї і Японії, але в скромних масштабах, а самі азіатські країни споживають його значно більше і часто звертаються за ним до багатшого літієм острівній державі.

На другому місці три країни Південної Америки: Болівія, Чилі та Аргентина. У них є перевага у вигляді бюджетного видобутку металу – не з руди, як всюди, а з соляних озер. Літій звідти їде в Америку і Канаду. Причому Болівія у свої надра не пускає іноземних інвесторів.

blankЄвропа має три основних родовища: в Чехії, Сербії та Португалії. За даними консалтингової фірми Wood Mackenzie, європейські виробничі потужності для літій-іонних батарей займають всього 1% ринку, а близько двох третин знаходиться в Китаї.

Найбільшим гравцем у світовій індустрії є китайська фірма CATL. Найближчими суперниками бачать японський Panasonic (PCRFY) і Samsung SDI з Південної Кореї. Panasonic щільно працює з Tesla, яка виробляє свої власні батареї та будує гігантський завод в штаті Невада, щоб виробляти їх у величезних масштабах.

Проте, в Європі з’являються певні ознаки прогресу. Шведський виробник акумуляторів Northvolt, заснований колишніми керівниками Tesla, пообіцяв побудувати найбільший в Європі завод з випуску літій-іонних акумуляторів протягом наступних шести років. Однак, за чутками, їм не вистачає фінансування і зараз вони чекають поки Європейський інвестиційний банк завершить обробку заявки на кредит в розмірі 400 мільйонів євро.

Аналітики відзначають, що Європейська комісія пізно, але приступила до реалізації плану дій, спрямованого на заохочення компаній більше інвестувати в технології акумуляторів. Питання залишається в отриманні руди. Адже Китай починає затримувати поставки літію і кобальту, а джерела будуть необхідні.

Українські родовища літію

Тут в гру може вступити Україна. За попередніми підрахунками аналітичного агентства Magonova&Partners, в країні літій присутній у кількості 232 тисяч тонн або 0,4% всього літію у світі, що виводить нас на третє місце за обсягом в Європі. Але конкретні цифри та дані геологічних досліджень недоступні, оскільки Державна служба геології визначила цей метал, як стратегічно важливий в наслідок чого всі матеріали, що стосуються його видобутку, були засекречені.

blankВідомо тільки, що на українській території існує три родовища: Шевченківське, Полоховское, а також Станкуватское, розташоване в Закарпатській області та поки маловивчене.

3 квітня 2017 року Полоховское родовище було передано ТОВ «Укрлітійдобича» на 20 років. Шевченківське родовище 21 лютого 2018 року зареєстроване за ТОВ «Петро-Консалтинг». Однак до сих пір триває розслідування по обходу аукціону при видачі ліцензій компаніям від Держгеонадр. І поки остаточного рішення від генеральної прокуратури немає.

Все це досить дивна історія про те, як «Петро-Консалтинг» отримав ліцензію без конкурсу через механізм «апробації». Компанія подала дані про переоцінку запасів Шевченківського родовища, зроблені на основі радянських і давно застарілих документів, які датуються часом відкриття родовища. Самі ж геологорозвідувальні роботи ніким не були проведені. Крім того, з моменту придбання ліцензії змінився власник і потім керівник компанії. Причому вони заявили, що планують залучити мажоритарного іноземного партнера для розробки Шевченківського родовища і почати видобуток у 2021 році. За розрахунками інвестиції сягнуть суми в 120 млн доларів.

Перспективи розвитку

Якщо вірити аналітикам, наша країна може зіграти важливу роль в просуванні ринку виробництва акумуляторів для електрокарів. І головним її перевагою є те, що вона розташована близько до Європи,  що може залучити великих інвесторів.

Міністр інфраструктури Володимир Омелян вже відзначав, що в Україні багатющі родовища літію і кобальту в Європі, які можуть зробити країну одним з основних гравців на ринку.

«Для цього тільки потрібно, щоб Верховна Рада проголосувала наш закон про 15-річної стратегії виробництва електрокарів в Україні (Закон «Про стимулювання розвитку електричного транспорту України», – Ред.) І ми зможемо залучити світових стратегів в створення нової високотехнологічної галузі та десятків тисяч нових високооплачуваних робочих місць», – написав Омелян в соціальній мережі.

Депутат Верховної Ради та глава підкомітету з питань енергозабезпечення та енергоефективності Олексій Рябчин теж вважає, що ситуацію зможе врятувати тільки прийняття законопроектів №8160 і №8159, поданих на розгляд у парламент в березні цього року. У документах крім імплементації стратегії передбачені серйозні податкові пільги на виробництво і продаж літій-іонних (літій-полімерних) акумуляторів українського виробництва.

І наостанок кілька «але». Як зазначив Рябцев, в Європі не вірять в можливість виробництва в Україні літієвих акумуляторів. Деякі представники ринку вважають, що технологія настільки передова, що навряд чи можна втиснутися в цей ринок, тим більше що виробництво складне, а сам запуск обійдеться країні дуже дорого. За попередніми підрахунками державі буде потрібно близько одного мільярда євро на створення заводів. Перспектива може бути тільки в продажу видобутого літію іншим країнам, а це зажадає законодавчих змін.

Також на цю тему

Останні новини:

Зараз читають