9.5 C
Alba Iulia
Субота, 4 Грудня, 2021

В «Харківському авіаційному інституті» було здійснено запуск надзвукової аеродинамічної труби

Після тривалої перерви в Національному аерокосмічному університеті ім. М. Є. Жуковського «Харківський авіаційний інститут» було здійснено пробний запуск надзвукової аеродинамічної труби Т-6.

Передає Національний Промисловий Портал з посиланням на УМП.

Унікальний агрегат, єдиний в Україні, визнаний національним надбанням, довгий час не було залучено в науково-дослідній роботі.

Запуск аеродинамічної труби було проведено рано-вранці 5 червня, причина вибору такого часу — високе енергоспоживання установки, яке складає 3 МВт, у той час як, наприклад, увесь університет потребує близько 1 МВт.

Комплекс складається з двох великих сегментів:

  • самої аеродинамічної труби Т-6
  • виробничого комплексу повітреприготування
blank
Комплекс аеродинамічної труби Т-6 в «Харківському авіаційному інституті» Фото: пресслужба «ХАІ»

За словами заступника начальника аеродинамічного комплексу Петра Гнездилова, серцем цього комплексу є повітряний компресор, який через підвищувальний редуктор приводить у дію потужний електродвигун. Роботу системи змащування забезпечено троєкратним резервуванням – настільки це складне, дороге й унікальне устаткування.

Висока питома потужність обладнання призводить до надмірного тепловиділення, для зняття якого використовується водяна система охолодження з двократним резервуванням, підземним водяним басейном і зовнішнім охолоджувальним комплексом градирні.

Перед потраплянням у компресор повітря проходить стадію осушування й електростатичної фільтрації. Після стиснення повітря охолоджується в спеціальних радіаторах і поступає в блок газгольдерів, які накачуються до тиску восьми атмосфер.

blank
Комплекс аеродинамічної труби Т-6 в «Харківському авіаційному інституті» Фото: пресслужба «ХАІ»

У процесі продувки протягом кількох хвилин повітря випускається в атмосферу зі швидкістю до 6М. Якщо продувка проводиться на дозвукових режимах, запасу повітря вистачає на 8–10 хвилин.

Підготовка компресорного устаткування до запуску становить близько 30 хвилин, на створення робочого тиску в ресиверах відводиться ще півтори години, і тільки після цього можна починати роботи в Т-6.

blank
Управління комплексом аеродинамічної труби Т-6 в «Харківському авіаційному інституті» Фото: пресслужба «ХАІ»

За словами начальника комплексу Віктора Кулішова, з різних причин за час простою колектив залишили кілька відповідальних працівників, на зміну яким прийшли молоді фахівці. Система керування є настільки складною, що запускати її повинні щонайменше чотири людини.

Саме вони сьогодні й працювали в 47-му корпусі: запуск Т-6 окрім перевірки роботоздатності систем і механізмів було проведено з метою навчання новачків й «відшліфовування» їх дій до автоматизму.

Один з них, електромашиніст Роман Тужиков, наприклад, уже власноруч керував усією електроапаратурою.

Під час запуску був присутнім також головний енергетик ХАІ Сергій Лузан, адже настільки значне енергоспоживання, хоч воно і є штатно спланованим у межах енергосистеми університету, слід ретельно контролювати.

Також на цю тему

Останні новини:

Зараз читають