9.5 C
Alba Iulia
Вівторок, 5 Грудня, 2023

Унікальне Білоцерківське авіаційне підприємство готується відзначити своє 90 річчя (фото+відео)

blankКомунальне підприємство «Білоцерківський вантажний авіаційний комплекс», що розташовано в місті Біла Церква, готується відзначити  90 річчя свого існування. Підприємство, що розпочало свою роботу ще в 1927 році має дуже цікаву і інколи трагічну історію.

 Цього року виповнюється 90 років, як у Білій Церкві існує авіаремонтний завод. Погодьтесь, не кожне місто може похизуватись наявністю подібного підприємства, яке б працювало в авіаційній галузі такий довгий період. Для міста 90-річний ювілей – дуже знакова подія. І нам би хотілось, щоб нарешті влада і місто звернули увагу на наш аеродром, та відбулись певні зрушення в розвитку Авіаційного комплексу, – повідомив директор комунального підприємства Сергій Кандауров.

На початку 1927 року розпорядженням Уряду було вилучено із земель запасу Фурсівської сільської ради близько 500 га землі для створення військового аеродрому. Разом з ним почали споруджувати і військове містечко “Гайок” та інфраструктуру для використання радянських важких бомбардувальників ТБ-4. Паралельно створювались авіаремонтні майстерні, а також побудований у 1936 році перший літаковий ангар, що донині використовується у виробництві.

Під час Другої світової війни літовище було захоплено німецьким військами, які використовували його для базування бойових літаків. В роки Другої світової війни з’явилася  і перша штучна злітно-посадкова смуга. Тому сьогодні можна побачити на аеродромі навіть історичний фрагмент аеропорту, який зводили німецькі війська в формі шестигранних призматичних осередків.

Після закінчення війни у 1946 році на території заводу була створена 219 авіаційно-ремонтна база, яку через десятиліття перейменували в 148-й авіаційно-ремонтний завод. Таким чином, із примітивних майстерень довоєнного періоду було створене велике авіаційно-ремонтне підприємство Військово-повітряних сил, що відповідало всім вимогам якісного ремонту авіатехніки. Впродовж десятиліть на підприємстві здійснювався ремонт та модернізація літаків Ту-16, Ту-22, Ту-22М, Ту-95, авіадвигунів та виготовлялися товари народного вжитку. В цілому завод був флагманом ремонту військової авіатехніки в колишньому Радянському Союзі.

З утворенням суверенної та незалежної України зникла необхідність в стратегічній авіації та її ремонті, що призвело, на жаль, до занепаду підприємства та ліквідації авіаційного полку. Тому, в 1999 році Кабінет Міністрів України своїм розпорядженням вивів 148 Білоцерківський завод і військовий аеродром зі складу Міністерства оборони і передав його в комунальну власність Білоцерківської міської ради із збереженням авіаційної тематики.

У 2000 році на базі заводу було створено комунальне підприємство “Білоцерківський вантажний авіаційний комплекс” або КП «БВАК», до складу якого входили злітно-посадкова смуга, літакові стоянки, будівлі управління повітряними суднами. Основна діяльність підприємства – це забезпечення ремонту по авіаційному напрямку.

На території підприємства проходить ремонт літаків типів ІЛ та АН, а також гелікоптерів. Підприємство “БВАК” має перспективу і, незважаючи на складну економічну ситуацію в країні та в авіаційній галузі загалом, займається виробничою діяльністю, приносить мільйони коштів у бюджети різних рівнів, має гарні економічні показники і забезпечує мешканців міста та району робочими місцями.

Біла Церква здавна славилася на теренах України та закордоном своїм потужним промислово-виробничим комплексом, що сприяв науково-технічному прогресу в розвитку економічної сфери міста. Окрасою міста і сьогодні є унікальний авіаційний комплекс який  включає в себе індустріальний майданчик та злітно-посадкову смугу.

Зараз Авіаційний комплекс володіє двома унікальними критими ангарами, які експлуатуються авіаремонтними підприємствами з технічного обслуговування повітряних суден. Наразі підприємство обрало курс на збільшення прибутковості авіаційного профілю КП “БВАК”, що можливо досягнути в результаті відкриття виїзного пункту пропуску через кордон. Якщо вдасться реалізувати дану ініціативу, то на аеродромі “Біла Церква” в рази збільшиться кількість літаків та розшириться перелік авіакомпаній, бажаючих базувати свій парк. А це сприятиме пожвавленню пошуку коштів на встановлення світлосигнальної техніки, внаслідок чого збільшиться рентабельність місцевого аеродрому до прийнятних можливостей.

До складу авіаційного комплексу входять такі об’єкти:

Аеродром класу В(4D), занесений до Державного реєстру цивільних аеродромів України зі злітно-посадковою смугою розміром 2500х42м, руліжними доріжками, стоянками для літаків, придатними до експлуатації за правилами візуальних польотів.

Промисловий майданчик, розташований на відстані 0,5 км від аеродрому, з під’їзними автомобільними та залізничними шляхами, з  інфраструктурою для виконання робіт по продовженню ресурсу і технічному обслуговуванню авіаційної техніки у двох корпусах ангарного типу, обладнаних стапелями, вентиляційними системами, освітленням і забезпечених усіма необхідними видами енергії.

Також керівництво підприємство не залишає поза увагою і громадську діяльність. У рамках впровадження промислового туризму КП “Білоцерківський вантажний авіаційний комплекс” активно долучилося до організації проведень екскурсій на свої потужності. Перший такий захід відбувся 10 березня 2017 року. Близько п’ятдесяти жителів міста взяли участь в екскурсійній програмі, яка складалась з відвідування аеродрому “Біла Церква”, аероклубу “Пілот” (мала авіація), двох літакових ангарів, які вщент заповнені повітряними суднами типу Іл-76 та Ан-12 та ін.

- Advertisement -

По закінченню екскурсії ми попросили відвідувачів поділитись своїми враженнями та думками про побачене на КП “БВАК”:

Альона Абрамова, співорганізатор екскурсії, голова  БФ “Замкова гора”: Мені приємно, що багато людей проявили активність під час формування екскурсійної групи. Кількість охочих відвідати КП “БВАК” досягла близько півсотні людей. Переконана, що це не остання наша спільна екскурсія з “БВАК”, адже до мене вже звернулись інші бажаючі ознайомитись з авіаційним профілем даного підприємства. Також ми плануємо залучити ще й студентів до такого заходу.

 

Віктор Доннер, співорганізатор екскурсії: Я вражений. До цього я знав, що БВАК працює, але навіть не здогадувався, що наскільки активно і потужно. Радий, що все це збереглось і досі успішно працює. Зауважу, це одне із прибуткових комунальних підприємств Білої Церкви. Бажаю Авіаційному комплексу довгих років повноцінної діяльності.

 

Олександр Крамар, КП “Агенція стратегічного розвитку”: Було досить цікаво та пізнавально побачити КП “БВАК” саме з середини. До того ж, дізнатись, наскільки потужним у нас є комунальне підприємство, яке входить в перелік найприбутковіших КП. Трохи був здивованим, побачивши понад 50 літаків малої авіації аероклубу “Пілот” та ряд вантажно-транспортних  літаків, які прилетіли в місто на техобслуговування. Загалом, КП “БВАК” є стратегічним об’єктом як для міста, так і “Агенції стратегічного розвитку”, тому що дане підприємство ідентифікує себе як індустріальний парк по всім нормам функціональності, об’єму тощо.

 

Віталій Нестеренко, громадський активіст: У рамках промислового туризму я з родиною відвідав КП “БВАК”. Ми отримали масу позитивних вражень, і кожен з нас щось почерпнув корисне для себе. Особисто мене дуже вразили велетенські ангари з “залізними птахами” та аероклуб “Пілот”, ентузіасти якого обожнюють небо. Також для мене було важливо дізнатись про плани підприємства на майбутнє та зрозуміти його проблематику. Дійсно, все пройшло дуже цікаво! Дякую організаторам та керівництву КП “БВАК” за розвиток даного напрямку туризму.

 

Ольга  Кольцова: Таке враження, ніби я повернулася в дитинство, хочу  все розгледіти, подивитись, доторкнутись, особливо літаки. Це таке захоплення, така радість. Дізналась дуже багато цікавої інформації про сам Авіакомплекс, його історію, промзону та літаки. Навіть не здогадувалась, що ця екскурсія може бути такою інформативною та цікавою.

 

Олександр Брагін:  Це була дійсно дуже гарна та захоплююча екскурсія. У мене позитивні емоції просто зашкалюють, а ще оптимістичний настрій на розвиток авіації в Білій Церкві. Особливо вразило фаховість спеціалістів, люб’язний персонал, перспективне керівництво та літаки. Нам розповіли багато вражаючих фактів про аеродром та підприємство “БВАК”. Вважаю, що потрібно частіше проводити такі заходи, аби якомога більше долучати молодь і дітей, та всіх небайдужих білоцерківців до розвитку Авіакомплексу.

Останні новини:

Зараз читають