Українські волонтери з компаніїї «Матриця технологій» розробили компактний комплекс безпілотної розвідки «Катана».
За словами творців, це недороге, просте в експлуатації і невибаглива «літаюче крило», здатне на політ в будь-яку погоду. Час розгортання «Качані» становить всього дві з половиною хвилини, бойовий радіус – до 25 км, а керувати ним можна за допомогою комп’ютера, планшета або смартфона.
Про даному проекті розповів на своїй facebook-сторінці волонтер і один з організаторів руху Армія-SOS Юрій Касьянов.
Ідея створення такого апарату з’явилася влітку 2014 року, коли волонтери їздили на фронт літати з будь-якими саморобними апаратами, пристосованими для ведення повітряної розвідки. Як правило, це були літаки і коптери з апаратурою для FPV-польотів, тоді як в зоні АТО потрібні були безпілотники, здатні виконувати завдання в автоматичному режимі, включаючи зліт і посадку, в будь-яких метеоумовах, і ці апарати повинні були бути надійними.
На першому етапі розвитку проекту, за допомогою діаспори була закуплена партія французьких літаючих крил для панорамної зйомки LA300 з розмахом крила 90 см, і дальністю польоту по колу до 15 км. Цей маленький літачок з посередніми характеристиками мав важливі переваги – він сам злітав і сам сідав, сам летів за маршрутом, і все управління зводилося до складання маршруту на планшеті.
Щоб збільшити дальність польоту, розробники дістали з LA300 плату з автопілотом і вставили її в інше крило з розмахом 140 см. Автопілот не була програмований, не настроюється, тому «настройка» витрат звелася до подрезке площі елевонов канцелярським ножем прямо на льотному полі. З великим розмахом крила, з потужним двигуном і ємним акумулятором «мізки» від LA300 стали літати на 50-80 км по колу, і літаки цього типу зробили сотні бойових вильотів, налітавши тисячі кілометрів. Новий літак назвали «Лашка» на честь спорідненості з французьким прародічем.
Були випадки, коли використовуючи три-чотири однотипних літаючих крила, волонтери з однієї точки робили один за одним 15-20 вильотів в день, повномасштабно знімаючи всю прилеглу місцевість. Восени 2014 го після довгих експериментів з’явився і фірмовий кидок апарату через голову – так розробники позбулися травм пальців руки при кидку і від стартової гумки. У підсумку, проект «Катана» розвивається вже другий рік, причому в ньому використовуються всі основні компоненти власної розробки – автопілот, крило і програмне забезпечення.
Розробники вважають, що він здатний закрити до 95% всіх потреб в авіаційній розвідці в зоні АТО, при цьому може також широко застосовуватися в суто цивільних цілях.