9.5 C
Alba Iulia
Понеділок, 2 Жовтня, 2023

На турецький винищувач 5-го покоління можуть встановити українські двигуни

У тендері на розробку реактивного двигуна для турецького винищувача 5-го покоління TF-X бере участь українська компанія «Івченко-Прогрес».

Про це повідомляє турецьке видання SavunmaSanayiST з посиланням на власні джерела в міноборони країни, передає Промисловий Портал з посиланням на Мілітарний.

За інформацією видання, у рамках проєкту розробки двигуна для винищувача TF-X Туреччина оголосила тендер на виготовлення аванпроєкту і в ньому візьме участь «Івченко-Прогрес» у кооперації з турецькою компанією TEI.

Конкурентом для української компанії має стати британська компанія Rolls-Royce в кооперації з турецькою Kale Group.

Одна із головних умов розробки двигуна для перспективного винищувача полягає в тому, щоб інтелектуальні права по завершенню проєктування перейшли у повне право власності до Туреччини.

blank
Візуалізація турбореактивного двоконтурного двигуна AI-322-30 Зображення: ДП «Івченко-Прогрес»

На сьогодні двигуни від «Івченко-Прогрес» вже використовуються на турецьких безпілотних винищувачах Kızılelma, які планують запустити у виробництво у 2024 році.

Не перший тендер

Це вже не перший тендер з вибору двигуна для майбутнього реактивного літака. Ще у 2014 році уряд Туреччини розіслав запити на постачання двигунів п’яти фірмам: європейській Eurojet, американським General Electric і Pratt & Whitney, французькій Snecma і російській компанії “Рособоронекспорт”. Проте згодом тендер згорнули.

Новий тендер вже на розробку власного реактивного двигуна для винищувача TF-X розпочали в середині 2017 року. У рамках авіаційного проєкту оголосили конкурс, у якому взяли участь консорціум турецьких фірм TRMotor і ТАЕС – спільне підприємство Rolls-Royce і турецької Kale Group.

Ситуація з проведенням тендеру ускладнилась, коли у 2019 році Rolls-Royce вийшов зі спільного підприємства через розбіжності щодо поділу інтелектуальної власності.

Про літак

У період розробки на винищувачах TF-X тимчасово використовуватимуть два турбовентиляторних двигуни F110 виробництва американської компанії General Electric. Перші 20 бойових літаків KAAN, які мають здійснити свій перший політ у 2023 або 2024 роках, будуть оснащені саме цим типом двигунів.

Розробку літака ведуть поетапно, тому важливі системи озброєння встановлять лише на пізніших прототипах. MMU (TF-X) буде багатоцільовим бойовим літаком 5-го покоління.

Виробництво 3 прототипів MMU Block планують завершити до кінця 2026 року та один прототип Block I – до 2029 року. Перші літаки TF-X належатимуть до покоління 4,5, оскільки низку відповідних технологій, щоб літак можна було зарахувати до 5-го покоління, доопрацюють згодом.

Перед турецькими розробниками поставлена мета створити літак, який матиме малу радіолокаційну помітність і високу маневреність. Він мусить мати сучасну оптично-електронну локаційну систему та бортову РЛС.

Останні новини:

Зараз читають