9.5 C
Alba Iulia
Четвер, 29 Вересня, 2022

КБ «Південне» задіяно в створенні другого в людській історії суборбітального літака SpaceShipOne

У Пола Аллена, одного із засновників Microsoft і фінансиста, є в планах і створення другого в людській історії суборбітального літака SpaceShipOne. Посильну допомогу в цьому йому вже надає дніпровське КБ «Південне».

Все більша мініатюризація електроніки дозволяє з оптимізмом поглянути на запуски ракет з допомогою авіаційно-космічних систем (АКС), коли ракета стартує ні з Землі, а відділяється від піднявшого її в небо літаки. Такий спосіб виведення супутників на орбіту отримав назву «Повітряний старт». Передає Національний промисловий портал, з посиланням на “Військова панорама“.

Незважаючи на численні проекти, які довели можливість такої доставки супутників на навколоземну орбіту, на сьогоднішній день в світі існує лише одна діюча АКС. Це крилата ракета-носій легкого класу Pegasus XL – її виводить на орбіту переобладнаний для цих цілей пасажирський літак Lockheed L-1011 Stargazer. Належать вони американській корпорації Orbital ATK.

Можливості цієї системи обмежуються виведенням на низьку навколоземну орбіту апаратів вагою не більше 443 кг. Тоді як більшість телекомунікаційних супутників або апаратів дистанційного зондування Землі або важать більше, або вимагає більш високих орбіт.

Stargazer і Pegasus стартували вже 43 рази. Останній запуск відбувся в грудні 2016- го з мису Канаверал. АКС успішно вивела на орбіту вісім апаратів глобальної супутникової системи навігації циклонів (Cyclone Global Navigation Satellite System, CYGNSS), розробленої на замовлення НАСА для поліпшення прогнозування тропічних ураганів.

Українські та російські фахівці неодноразово пропонували використовувати для запуску супутників важкі транспортні літаки Ан-124 «Руслан» і Ан-225 «Мрія» виробництва АНТК «Антонов». Ще в минулому десятилітті колишній генконструктор КБ «Південне» Станіслав Конюхов говорив про те, що «Повітряний старт» може стати наймасштабнішою розробкою України на найближчу перспективу.

«Географічні особливості України не дозволяють країні мати свій космодром, оскільки відпрацьовані ступені ракет падали б на густозаселені території. Однак Україна могла б мати повний цикл космічних послуг, запускаючи свої ракети над океаном», – стверджував прославлений конструктор.

Співвласник Microsoft і другого в історії суборбітального літака SpaceShipOne Пол Аллен віддав перевагу супутникам

Для цього в Ан-124 могли б помістити ракету вагою 60-70 т і супутник до 1 т. Запускати носій планували з висоти 11-12 км за допомогою парашутної системи і запуску ракетних двигунів, які і вивели б на орбіту корисне навантаження.

Свого часу цей проект розглядали як дуже серйозну альтернативу наземним стартам легких носіїв. Під нього навіть створили спільне підприємство, куди з російської сторони увійшли корпорація «Енергія», НВЦ ім. Пилюгіна, КБ «Хімавтоматика» та авіакомпанія «Політ», а з української – АНТК «Антонов».

«Політ» орендував у російських ВПС чотири «Руслани», а розробник літаків АНТК «Антонов» вивчав можливість їх використання в АКС, встановивши, зокрема, що парашутні системи неможливо застосувати через великі вібрацій, небезпечні для літака. Тому ракета повинна була запускатися за допомогою мінометного старту.

Почати такі запуски учасники СП планували вже з 2005 роки і через 2,5-3 роки вийти на самоокупність. Для досягнення максимальної вантажопідйомності ракети розглядалася можливість створення комерційного космопорту в Індонезії – на екваторіальному острові Біак на базі аеродрому Frans Kaisiepо.

Однак «Повітряний старт» за допомогою Ан-124 так і не був реалізований чи з політичних, чи то через фінансові причини. І був припинений, коли авіакомпанія «Політ» не змогла виплатити військовим повну вартість орендної плати транспортних літаків.

Проте інтерес до АКС залишається і буде тільки зростати, оскільки електроніка, що виводиться на орбіту, стає все більш мініатюрною, а на ринку космічних послуг з’являються гравці, які не страждають відсутністю грошей.

За даними «2000», дніпровське КБ «Південне» веде переговори по створенню легких ракет-носіїв для повітряного старту відразу з двома потенційними замовниками – британською компанією Orbital Access і американської Vulcan Aerospace. Крім цього, їм пропонують комплектувати свої ракети українськими двигунами.

Опрацьовується одночасно кілька варіантів перспективних ракет легкого класу як з наявними, так і з проектованими двигунами РД-835 і РД-870 – для перших ступенів. Верхні щаблі передбачається створювати з використанням двигунів РД-809К і РД-861К (на базі агрегатів третього ступеня «Циклон-4»).

Orbital Access в 2015-му отримала грант Британського космічного агентства на 250 тис. британських фунтів, запропонувавши найкращу дорожню карту розвитку в цій країні авіакосмічних технологій до 2030 року. Вона передбачає в тому числі створення АКС, здатних виводити на будь-які орбіти супутники вагою не більше 500 -600 кг.

Партнери Orbital Access в цьому проекті – британська оборонна та аерокосмічна корпорація BAE Systems, а також профільні факультети технічних вузів.

Vulcan Aerospace – набагато більш відома компанія в вузьких колах ентузіастів освоєння космосу. Її засновником і одним із двох головних керуючих директорів є партнер Білла Гейтса по Microsoft Пол Аллен, який заслужив репутацію одного з головних двигунів приватної космічної ініціативи в світі.

Саме пан Аллен профінансував будівництво суборбітального космічного корабля SpaceShipOne і літака для його виведення – White Knight («Білий лицар»), який у 2004 році менш ніж за тиждень двічі вивів в космічний простір пілотований корабель. Таким чином він завоював приз Ansari X-Prize вартістю $ 10 млн., затверджений для популяризації космічних технологій.

Згодом відомий британський бізнесмен Річард Бренсон придбав ліцензію на використання технологій SpaceShipOne для космічного туризму і замовив компанії Scaled Composites Берта Рута (побудувала SpaceShipOne) вдосконалений варіант човника – SpaceShipTwo, за допомогою якого суборбітальні польоти повинні стати більш доступними.

Поки космічний туризм не придбав широкого поширення. Почасти через свою дорожнечу. Досить сказати, що шість секунд на орбіті в стані невагомості обійдуться «мандрівникові» в $ 200 тис.

До того ж в жовтні 2014-го вдосконалений човник SpaceShipTwo зазнав аварії під час випробувань над пустелею Мохаве в Південній Каліфорнії. Один пілот загинув, другий катапультувався, але отримав важкі травми. А це ще раз доводить, що космічний туризм – не тільки дороге, але й небезпечне заняття.

Куди більш корисним і комерційно вигідним застосуванням суборбітальних кораблів може стати використання White Knight в якості першого ступеня АКС з виведенням на орбіту дорогих супутників.

Про це, зокрема, йдеться в одному з останніх прес-релізів Vulcan Aerospace, розміщених на сайті компанії. У жовтні минулого року одна з «дочок» Vulcan Aerospace, заснована Полом Алленом і Бертом Рутом, – Stratolaunch Systems домовилася про партнерство з Orbital ATK. Остання, як ми вже говорили, є власником АКС Pegasus XL і виробником вантажної РН Antares, основну конструкцію першого ступеня для якої спроектувало КБ «Південне», а збирають на «Південмаші».

Угода між Orbital ATK і Stratolaunch Systems передбачає поставку останньої декількох екземплярів РН Pegasus XL і адаптацію її для запусків за допомогою White Knight.

При цьому, переконаний президент групи «Повітряні системи» в Orbital ATK Скотт Лер, угода зі Stratolaunch Systems – тільки перший крок в довгостроковому партнерстві, яке дозволить забезпечити інноваційні та економічні варіанти для комерційних клієнтів пускових послуг.

До таких безумовно відноситься перш за все здешевлення вартості виведення корисного навантаження. Цього можна досягти за рахунок збільшення вантажопідйомності ракети в порівнянні з наявною у Pegasus XL. Судячи з усього, саме це завдання Orbital ATK і запропонувало вирішити свого українського партнера.

Також на цю тему

Останні новини:

Зараз читають