9.5 C
Alba Iulia
Неділя, 3 Липня, 2022

Фоторепортаж: Одеський авіаційний завод запустив серійне виробництво літаків

Одине з найбільш закритих підприємств Одеської області – Одеський авіаційний завод – кілька місяців тому нарешті почав серійну збірку літаків власної конструкції.

Новенькі фюзеляжі та центроплани, що пахнуть свіжою грунтовкою, заповнили простір складального цеху, спеціально побудованого для цього проекту. Корреспондент «Думской» відвідав підприємство.

Літак називається Y1 «Дельфін». Одесити могли бачити дослідний зразок цього літачка, про нього ми писали й раніше, а зараз нарешті розпочато серійне виробництво машини.

У пошуках своєї ніші в українському цивільному авіабудуванні керівництво заводу вирішило зробити ставку на сучасний невеликий літак, який може стати одночасно навчальної партою і повітряним таксі.

«Я ніде ні у кого не зустрічав розробленої стратегії розвитку української цивільної авіації, – розповідає генеральний директор заводу Віталій Юхачов. – Авіаційне сполучення між великими містами і районними центрами у нас відсутній як клас. Цікаво, що аеродроми в таких містечках ще залишилися – їх можна відродити і використовувати, а ось літаків, крім старих Ан-2, на превеликий жаль, немає.

На початку 2000-х у мене виникла ідея створити власними силами підприємства таке чотиримісне повітряне таксі. Причому у льотчика і сидячого праворуч від нього пасажира теж повинна бути ручка управління літаком. Таким чином, таксі легко перетворюється в повітряну парту для початкового циклу навчання курсантів льотних училищ, а тандемне розташування льотчиків сприяє швидкому накопиченню навичок пілотування».

Для здійснення цієї директорської задумки на території заводу виник цех малої авіації. У новому світлому ангарі площею півтори тисячі квадратних метрів стоять зараз три крилатих «Дельфіна». В інших цехах на різних стадіях складання агрегатів знаходиться ще трійка машин.

Дивлячись на «Дельфіна», відразу розумієш, що це зручна і дуже надійна машина. Простора кабіна, оснащена чотирма (2 + 2) зручними анатомічними кріслами накриває великий ліхтар із прозорого склопластику. Приладова панель містить не тільки стрілочні прилади, а й недешеву авіоніку фірми Garmin. Вибір силової установки для нового літачка був неоригінальним для одеситів – як і сто років тому, вони віддали перевагу надійному французькому мотору. Економічний дизельний 230-сильний Safran, що працює на авіаційному гасі, здатний розігнати повітряну парту до максимальних 420 км на годину, а на крейсерській швидкості в 350 км/год він може пролетіти понад 1300 кілометрів. Політ до Харкова або Полтави займе не більше двох годин, а мала витрата палива дозволить без дозаправки повернутися в Одесу.

Розповідаючи про переваги мотора, головний конструктор заводу Валентин Гостищев розповів, що французи, дізнавшись про наші «Фарманов» початку минулого століття, зробили величезну знижку на свою продукцію. Загалом, слава першовідкривача Артура Анатра досі допомагає заводчанам навіть в питаннях фінансування проектів.

Перші польоти досвідчений «Дельфін» здійснив у 2010 році, але, на жаль, в ті спокійні часи ця машина залишилася не при справах. Військовим вона сподобалася, але чиновники в погонах заявили, що для училищ літак повинен вміти виконувати фігури вищого пілотажу. Фахівці наполягали на тому, що не варто навантажувати літак надзавданнями. Ця проста машина, призначена тільки для відпрацювання початкових навичок пілотування.

Цікаво, що основним конкурентом «Дельфіна» став харківський літачок ХАЗ-30, до якого великозіркові генерали таких завищених вимог не висували.

«Ми хотіли створити літак, який впевнено почуває себе в п’ятому океані, тому назвали його «Дельфіном», – зауважує головний конструктор. – Машину можна успішно застосовувати на початковому етапі польотів курсантів, а також прикордонниками для моніторингу і патрулювання суміжних територій, пошуково-рятувальних операцій та багатьох інших заходів. Зараз конструктори ОКБ продовжують роботу над модернізацією та створенням саме таких, спеціалізованих, версій цього повітряного судна».

Перша пара «Дельфінів» всього через кілька днів повинна відправитися в випробувальні польоти над Одеською затокою. І хоча у заводчан поки немає конкретних покупців, літачок, за словами інженерів, вийшов досить непоганий.

 

АвторДумская

Також на цю тему

Останні новини:

Зараз читають