9.5 C
Alba Iulia
Середа, 8 Лютого, 2023

7 років тому свій перший політ здійснив вітчизняний літак ХАЗ-30

Український одномоторний двомісний надлегкий літак був презентований в повітрі на аеродромі Харківського авіазаводу 22 травня 2012 року. Машину підняли в небо льотчики-випробувачі ХДАВП — Сергій Філатов і Сергій Комин.

Передає Національний Промисловий Портал з посиланням на Крила.

Цей літак початкового навчання з 2013 року використовується Харківським національним університетом Повітряних Сил ім. І. Н. Кожедуба для першого етапу практичної підготовки курсантів льотного факультету. Програма виконується в Харківському аероклубі на аеродромі «Коротич», де на ХАЗ-30 також літають цивільні курсанти та просто гості піднімаються в небо в ознайомлювальних польотах. Це повітряне судно — багатоцільове. На таких машинах можна патрулювати території й здійснювати приватні перельоти.

Прототипом майбутнього ХАЗ-30 послужив легкий літак ВІС-3. Під керівництвом на той момент директора авіазаводу Анатолія Костянтиновича М’ялиці у 2011 році світ побачила нова літаюча машина.

blank
Фото: Харьковский аэроклуб

ХАЗ-30 – це літак з дальністю перельоту – 600 км. Максимальна швидкість – 200 км/год. Може виконувати польоти як з 1 так і з 2 пілотами в кабіні. Для зльоту-посадки йому досить дистанції 200 м. Силова установка включає поршневий чотирициліндровий бензиновий двигун ROTAX-912ULS2 австрійського виробництва з тяговим трилопатевим повітряним гвинтом, розташований в носовій частині фюзеляжу. На ньому можна виконувати польоти по колу, простий пілотаж і елементи складного пілотажу.

ХАЗ-30 повністю відповідає вимогам норм льотної придатності EASA CS-VLA для дуже легких літаків і має Сертифікат типу № ТЛ 0060. Літак може літати при температурі повітря +35 С і дозволяє встановлювати додаткове спеціальне обладнання, завдяки чому ХАЗ-30 може використовуватися для різних авіаробіт навіть в жарких країнах.

Льотчики-випробувачі Сергій Філатов і Сергій Комин провели серію випробувань літака ХАЗ-30. Вперше нова крилата машина піднялася в небо 30.12.11, а 22 травня 2012 року — відбувся перший публічний політ.

Всього на Харківському авіаційному заводі випущено 5 одиниць високопланів. Кілька таких недобудованих літаків простоюють в цехах на підприємстві та чекають на свого замовника.

На сьогодні експлуатується всього 4 літаки ХАЗ-30. Відбулося вже шість випусків курсантів, які успішно пройшли льотну програму на ХАЗ-30 в Харківському аероклубі. Такі літаки позиціонують як надійні, безпечні та прості в управлінні.

Також на цю тему

Останні новини:

Зараз читають