9.5 C
Alba Iulia
Понеділок, 11 Грудня, 2023

Зроблено в Україні: Як в Запорізькій області на міні-сироварні рикотту, халумі й моцарелу виготовляють

Жителі села Покровське Токмацького району зуміли переконати європейців вкласти понад семисот тисяч гривень в покупку устаткування для приготування сиру.

Повідомляє Національний промисловий портал, з посиланням на 061.ua.

Понад сто років тому в Токмацькому районі було засновано село Куркулак, навколо якого розміщувалися німецькі колонії. Першою була колонія Вальдорф – вона утворилася в 1870 році. З 1909 по 1941 роки тут існувало колективне товариство “Молочне”, що стало фабрикою. Її власником був німець Макс Габлер. З часів Російської імперії це було єдине підприємство, яке мало патент на виготовлення сухого молока. Сьогодні від легендарного колись підприємства залишилася тільки велика цегляна труба, яку видно здалеку. Вона вважається пам’ятником архітектури.

У Габлер є нащадки, ми хочемо їх відшукати. Завдяки допомозі ЄС, нам вдалося відродити історію і продовжити справу, розпочату менонітів. Ми навчилися не тільки збирати і охолоджувати молоко, але і варити сир, – каже керівник кооперативу «Жовтневе» Руслан Горенко.

СОК «Жовтневе» створений у 2008 році. Спочатку в нього входило 22 особи, які вклали по 50 гривень і створили статутний капітал. Сьогодні членами кооперативу є 164 людини.

Два роки СОК «Жовтневе» намагався отримати фінансову допомогу від міжнародної благодійної організації «Хайфер», діяльність якої спрямована на подолання голоду та бідності. У 2010 році «Жовтневе» таки став учасником проекту.

Ми купили за 1 грн половину будівлі у сільради, друга половина – у нас в оренді. У 2012 році ми закупили племінних нетелей (нетелей корова – прим.ред.) Кожен нетель коштував 28000 гривень. Фахівці компанії «Данон Україна» навчали наших лаборантів. У тому ж році ми зібрали перші 365 літрів молока і здали на «Данон». Уже в 2015 році ми відкрили перші сімейні ферми. Кожна ферма отримала від донора обладнання на суму 6000 доларів. Зараз наш кооператив об’єднує 24 населених пункти в 4 районах області: Оріхівському, Токмацькому, Пологівському, Михайлівському. Зараз ми «заходимо» в Якимівський район і ведемо переговори з фермерами з Мелітопольського та Чернігівського району, – розповідає голова кооперативу.

У 2016 році селяни задумалися про власну переробку. Але після того, як хтось із місцевих жителів згадав про те, що на території села Покровське на початку 1900-х років існував унікальний менонітське завод з виробництва сухого молока – було прийнято рішення знайти інвесторів, які допоможуть відродити колишні традиції.

В рамках Проекту ЄС/ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду» члени кооперативу реалізували мікропроект по переробці молока. Його загальна вартість – 721 000 гривен, з яких донорська допомога – 576 800 гривень, кошти місцевих бюджетів – 72 100 гривень і ще 72 100 гривень гроші члени СОК «Жовтневе».

Як розповів координатор проекту ЄС ПРООН Геннадій Устимов було закуплено понад 20 одиниць обладнання – все те, що дозволяє повноцінно переробляти молоко і отримувати сметану, масло і сир.

- Advertisement -

 

Сири всім подобаються. Варимо бринзу, рикотту, халумі з вісьмома начинками, моцарелу і сметану робимо. Сировароваренію наших фахівців навчав спеціально запрошений нами технолог. Зізнаюся, не з першого разу вийшло. Сьогодні нашу продукцію знають в області. Ми брали участь у різних ярмарках. Наша продукція подобається, але поки у нас немає експлуатаційного дозволу, ми реалізуємо її тільки членам кооперативу. Найближчим часом, сподіваюся, отримаємо дозвіл і вийдемо на ринки, – каже Горенко.

У липні 2016 року в пункті прийому молока сталася пожежа. Офіційна версія – коротке замикання. Однак місцеві жителі кажуть, що в тій частині будівлі, де сталася пожежа, електрика підключена була. І вважають, що будівля підпалили. Завдяки донорської допомоги, дах, знищену полум’ям, відремонтували за кілька днів.

У планах у членів кооперативу організувати м’ясну переробку. Почати планують з будівництва централізованих боєнь.

Останні новини:

Зараз читають