9.5 C
Alba Iulia
Понеділок, 26 Вересня, 2022

В Україні почало відроджуватись виробництво маку

У 2010-2011 роках в Україні засівали маком лише 250 га. І лише в 2014 році маківництво в Україні почало відроджуватися ― сіяли цю культуру на 3-6 тис. га. Цього ж року маком засіюють приблизно 2,5 тис. га

Про це повідомив генеральний директор Науково-дослідного виробничого аграрного підприємства «Мак України» НААНУ Юрій Грей, пише Еxpres.ua. Передає АгроПортал.

У 2004-2006 роках в Україні вирощували мак приблизно на 17 тис. га землі. Тоді зібраного врожаю вистачало для забезпечення потреб внутрішнього ринку та ще й на експорт, зокрема, у Білорусь та Нідерланди, ― зазначив Грей.

А вже у 2010-2011 роках в Україні засівали маком лише 250 га. І лише в 2014 році маківництво в Україні почало відроджуватися ― сіяли цю культуру на 3-6 тис. га. Цього ж року маком засіюють приблизно 2,5 тис. га, ― додав він.

За словами експерта, мінімальна ж потреба макового зерна в Україні становить 3-4 тис. тонн.

А для того, аби повністю забезпечити цю потребу продукцією власного виробництва, потрібно сіяти мак на площі 10 тис. га, ― наголосив Грей.

Оскільки торік прийняті нові ліцензійні умови щодо вирощування маку, то не вимагається, аби поля з цією культурою охороняла саме державна служба охорони. Це прописано у Постанові Кабміну від 6 квітня 2016 року №282. У такий спосіб собівартість вирощування маку знизилася. Адже за охорону полів доводиться платити менше в середньому на 60 грн/год. Це шалена економія. Тепер собівартість вирощування маку на одному гектарі становить 15-17 тис. грн. Середня врожайність цієї культури ― майже 10 центнерів (тонна) з гектара. А кілограм макового зерна коштує щонайменше 50 грн. Тож виходить 50 тис. грн на гектарі. Хіба не вигідно його сіяти?, ― розповів експерт.

Аби цим займатися, слід мати ліцензію та отримати квоту, розмір якої визначає Кабмін. Для цього до 1 грудня слід подати необхідні документи у Держслужбу з лікарських засобів та контролю за наркотиками. Крім цього, необхідний дозвіл правоохоронців. Отримати ліцензію не так уже й складно. А от вирощування будь-якої кількості маку на приватних ділянках без дозволу карається згідно із статтею 310 Кримінального кодексу України. За незаконний посів маку накладають штраф у розмірі до 850 грн, арештують на строк до півроку або обмежують волю на строк до трьох років, ― додав він.

За словами експерта, зазвичай в Україні вирощують мак сорту «Грей».

Майже в кожній області можна сіяти цю культуру, дотримуючись технологій її вирощування. Хоча найоптимальніші умови для цього ― у Чернігівській, Черкаській, Київській, Вінницькій та Хмельницькій області, де хороший чорнозем, ― зазначив Грей.

Деякі агрофірми лише зараз почали висівати мак. Гадаю, що це дещо запізно й відіб’ється на врожайності, яка знизиться на 20-30%, ― додав він.

За словами експерта, завозять мак в Україну з Чехії, Польщі, Угорщини та Іспанії.

Та біда в тому, що мак у нас вважається технічною культурою і ввізне мито на нього дешеве. Тому й завозять нам мак, у якому вміст важких металів ― цинку, магнію, калію, свинцю ― перевищений у чотири рази, що підтверджено лабораторними дослідженнями. І той мак, який не можуть продати іншим європейським країнам через невідповідність до вимог якості, везуть в Україну, ― підсумував Грей.

Також на цю тему

Останні новини:

Зараз читають