9.5 C
Alba Iulia
Вівторок, 5 Грудня, 2023

Українська органічна продукція користується міжнародним попитом

Міжнародний попит на українську органічну продукцію має тенденцію до зростання, що підтверджує статистика обсягів експорту.

Про це повідомляє Національний промисловий портал, з посиланням на Agravery.

Так, у 2013 році обсяг експорту становив €35-36 млн, а вже за результатами 2015 та 2016 років досяг рекордних €73-75 млн. І враховуючи те, що у структурі загального агропродовольчого експорту частка органічної продукції становить всього 0,5%, можна говорити про значний експортний потенціал органічної продукції.

За результатами 2015/16 МР в структурі експорту органічної продукції переважали зернові (47% експортної виручки), насіння олійних (23%), жири та олії (5%) та продукція борошномельно-круп’яної промисловості (4%).

Основними експортними культурами, які викликають постійний інтерес з боку європейських імпортерів, залишаються органічна пшениця з високим вмістом протеїну та клейковини (відповідно від 13,5% та 28%), кукурудза, соя, соняшник та ячмінь. Перспективними експортними культурами залишаються льон, жито, люпин, овес як звичайний, так і голозерний. Саме на дані культури зростає попит як світових, так і європейських імпортерів, а маржинальність для вітчизняних виробників є досить високою.

Тим не менш, вітчизняним виробниками варто бути обережними з так званими, «трендовими» культурами. Так, наприклад, останні три роки такою «трендовою» культурою була спельта, яка на експортному ринку зіграла з вітчизняними виробниками досить злий жарт. В 2015-2016 МР через її перевиробництво, як в Україні, так і в країнах ЄС, ціна у розрахунку на тону продукцію впала майже вдвічі (до €220-250 за тону необрушеної спельти) порівняно із попередніми роками.

Такі випадки лише підтверджують важливість проведення попереднього аналізу ринку, у тому числі європейського та американського, у контексті виробничих трендів та тенденцій у споживанні. Крім того, завжди актуальними залишаються питання створення передумов для довгострокового партнерства з імпортерами на умовах форвардних контрактів або авансованої собівартості. Необхідність хеджування ціновими ризиками є актуальним завданням як для органічного сектору, так і для аграрної галузі в цілому.

Географія експорту вітчизняної органічної продукції представлена в більшості ринком ЄС. Так, найбільшими імпортерами (у вартісному виразі) за результатами 2016 року стали Німеччина (близько €20 млн), Польща (€12 млн), Великобританія (€8,7 млн), Австрія та Італія (по €7 млн), а також Швейцарія (близько €5 млн). Незначні обсяги органічної продукції рослинництва українського походження потрапляє і на ринки Північної Америки, зокрема в США. Серед названих країн найвищий рівень споживання органічної продукції на душу населення має Швейцарія (€262), США (€111) та Німеччина (€106).

Останні новини:

Зараз читають