9.5 C
Alba Iulia
Середа, 14 Квітня, 2021

Україна входить до ТОП-5 світових лідерів з експорту коріандру

 • Коріандр вважають однією із найбільш корисних приправ, чим можна пояснити стабільний попит на неї і обсяг світової торгівлі близько $ 200 млн. У нашої країни є всі шанси збільшити як виробництво так і експорт цієї ефіроолійної рослини.

  Про це повідомляє Національний промисловий портал, з посиланням на Agravery.

  Переважна більшість спецій в Україні – імпортні. Або, як мінімум, такими ми звикли їх вважати, ці «відбірні трави з віддалених плантацій». Занадто міцно в свідомості українців укорінилися асоціації між українськими ланами та зерном, яке на них колоситься. Втім, як виявляється, і для прянощів  у агровиробників також знайшлось місце. Більше того, згідно статистики наша країна входить до переліку найбільших експортерів коріандру у світі.

  Коляндра, кінза, або, як називають її найчастіше, коріандр, ефіроолійна рослина, яка за століття використання набула поширення і як лікарська, і як кулінарна, і як ароматична рослина. При чому своє застосування має, фактично, кожна її частина – листя найчастіше використовують в кулінарії та медицині, жирну олію (вміст 20-25%) – у миловарінні та текстильній промисловості, ефірну олію (вміст 1,5-3%) – в медицині та парфумерії. Насінням ароматизують хліб, печиво, додають в соуси та приправи. Ну а шрот іде на корм тваринам. Втім, останнє якраз і не дивує.

  Діаграма 1. Динаміка світового експорту насіння коріандру, немеленого та непереробленого, тис. т., 2013-2016 рр.

  Джерело: ІТС

  Батьківщиною культури прийнято вважати Південну та Малу Азію. І хоч аутентичних даних щодо обсягів вирощування коріандру в світі немає, серед найбільших виробників найчастіше відмічають Індію, Марокко, Канаду, Румунію, Росію, Україну, Туреччину, Єгипет, Китай, США, Аргентину та Мексику.

  При цьому саме Індію прийнято вважати як найбільшим виробником, так і найбільшим споживачем насіння цієї прянощі – за окремими даними виробництво коріандру в Індії в 2012/13 МР перевищувало 500 тис. т. При цьому обсяги експорту культури відмічають як близький до відмітки в 40 тис. т. Втім, зараз розподіл лідерів дещо змінився.

  Діаграма 2. Динаміка світового експорту меленого насіння коріандру, тис. т., 2013-2016 рр.

  Джерело: ІТС

  Доволі несподіваним лідером світового ринку стала Росія, яка за останні два роки спромоглася помітно наростити обсяги експорту, витіснивши Індію на друге місце. Варто відмітити доволі високий рівень концентрації – на трійку лідерів-експортерів (яку замикає Сирія) приходиться понад 52% світової торгівлі коріандром. Україна ж, станом на 2016 рік, посідає п’ятий рядок даного рейтингу. Що характерно, в структурі грошових надходжень у неї те ж саме місце.

  А от серед експортерів меленого коріандру позиції Індії більш упевнені – частка країни в торгівлі спецією становить близько 34,8%. Разом із Росією на двійку лідерів цього ринку припадає 56% світової торгівлі. Частка ж України в торгівлі меленим коріандром становить 3,6%, чого, втім, достатньо для 6 рядку в даному рейтингу. Втім, тут середні ціни на вітчизняну пряність менш конкурентні – за обсягами грошових надходжень Україна лише на 11 місці.

  Незважаючи на доволі помітний спад цін наприкінці розглянутого періоду (-22,8% в ціні на насіння та -21,2% в ціні на мелений коріандр) загальні обсяги світової торгівлі, як видно з графіків, демонструють однозначно позитивну динаміку, фактично подвоївшись за 4 роки. Втім, у вартісному виразі ринок таки просів, сягнувши в 2016 році позначки $ 198,8 млн проти $ 224 млн доларів США роком раніше.

  Не зважаючи на доволі обмежене розуміння структури та динаміки світового виробництва коріандру, дані стосовно динаміки українського ринку можна знайти у вільному доступі. А динаміка, варто відмітити, доволі позитивна.

  Діаграма 3. Динаміка вітчизняного виробництва коріандру, 2012-2016 рр.

  Джерело: Держстат

  Офіційна статистика говорить сама за себе – за останні 5 років виробництво коріандру в Україні зросло майже в 2,5 рази. Якщо ж за основу брати мінімальний показник періоду – 2014 року – то, фактично, в 4 рази! При чому ріст мав як екстенсивний, так і інтенсивний характер – середня урожайність у 2016 році перевищила відмітку в 11 ц/га. Аналогічна динаміка спостерігається і в митній статистиці.

  Діаграма 4. Динаміка вітчизняного експорту коріандру, 2012-2016 рр.

  Джерело: Дані митної статистики

  Діаграма 5. Товарна структура вітчизняного експорту коріандру, 2014-2016 рр.

  Джерело: Дані митної статистики

  Негативна цінова динаміка помітно підкосила обсяги валютної виручки наприкінці розглянутого періоду. Втім, ріст обсягів експорту свідчить про наявність попиту на глобальному ринку, нішу на якому Україна уже здобула. Що стосується товарної структури, то український експорт коріандру, як і світовий, переважно складається з експорту неподрібненого насіння.

  Що стосується географії експорту, то основними покупцями українського коріандру є Індія (30%), Шрі-Ланка (20%) та Індонезія (10%). Частки ж цих країн в структурі валютних надходжень є дещо нижчими – 27%, 17% та 9% відповідно. Разом на трійку лідерів припадає близько 60% українських поставок та 53% виручки від їх здійснення.

  Діаграма 6. Валютна (зовнішнє коло) та товарна (внутрішнє коло) структура українського експорту неподрібненого коріандру, 2016 рік

  Джерело: Дані митної статистики

  Стрімке падіння ціни світового ринку на коріандр в 2016 році – фактично єдиний негативний для виробника момент в розглянутому періоді. Тим не менш, кількість поставок на глобальні ринки тільки росте, забезпечуючи Україну місцем в ще одній десятці аграрних лідерів планети. Динаміка українського виробництва (в структурі якого зараз однозначно домінують сільгосп. підприємства) є однозначно позитивною та експортно-орієнтованою.

  Втім, якщо ціни не відновляться, то виробники опиняться в складному становищі – з урахуванням рівня урожайності даної культури її дохідність в розрахунку на гектар фактично зрівнюється, чи навіть поступається поширеним у нас зерновим. Відповідно і майбутнє галузі в Україні зараз занадто сильно залежить від цінової кон’юнктури на світовому ринку, яка минулого року була не надто сприятлива.


  Про допомогу проекту

  Також на цю тему

  Останні новини

  ВМС України відпрацьовує застосування рухомих пунктів управління (фото)

  Для відпрацювання боротьби з ворожим РЕБ та радіокерованими фугасами окремий полк зв'язку Військово-Морських Сил ЗС України провів...

  «ВК Система» представила модернізовану броньовану медичну машину на базі МТ-ЛБу (фото)

  Науково-виробнича компанія «ВК Система» представила броньовану медичну машину на базі МТ-ЛБу.Передає Національний Промисловий Портал з посиланням на УМП.

  ХКБМ закуповує комплектуючі для виробництва бронетехніки

  До двох десятків тендерів на закупівлю партій різних запчастин для бронетранспортерів БТР-4 були завершені (визначені переможці очікують укладання відповідних контрактів) у лютому-березні...

  Українська компанія розвиває доставлення вантажів з країн Європи до низки дніпровських портів

  Судноплавна компанія Argo Shipping, на додачу до виконання ряду рейсів до Європейських країн, планує здійснювати рейси з доставлення вантажів по Дніпру з...

  “Авіакон” модернізував гелікоптер Мі-8МТ для Сухопутних військ ЗСУ

  ДП "Конотопський авіаремонтний завод "Авіакон", що входить до складу ДК "Укроборонпрому", передало армійській авіації Сухопутних військ ЗС України відремонтований та модернізований гелікоптер...

  Нігерія споживає чверть експорту українських ковбасних виробів

  Нігерія є найбільшим імпортером українських ковбасних виробів, її частка складає рівно чверть.Передає Національний Промисловий Портал з посиланням на Центр дослідження...

  “Антонов” замовив у США розробку системи завантаження і повітряного десантування вантажів для літаків Ан-178

  Американські підрядники за 2,6 мільйона доларів розробляють системи завантаження, розвантаження і повітряного десантування вантажів для літаків Ан-178-100Р Повітряних Сил Збройних сил України.

  Метінвест купує найбільшого виробника коксівного вугілля в Україні

  Metinvest B.V. придбала додатковий пакет акцій найбільшого в Україні виробника коксівного вугілля, тим самим збільшивши ефективну частку володіння Групи до рівня контрольної.

  Зараз читають

  «ВК Система» представила модернізовану броньовану медичну машину на базі МТ-ЛБу (фото)

  Науково-виробнича компанія «ВК Система» представила броньовану медичну машину на базі МТ-ЛБу.Передає Національний Промисловий Портал з...

  Збройні сили України замовили близько десятка модернізованих БТС-4 у Львівського бронетанкового заводу

  Збройні сили України замовили близько десятка спеціалізованих бронетягачів БТС-4 у Львівського бронетанкового заводу. Про плани з цьогорічного...

  Представлено схему нового терміналу аеропорту Дніпра

  "Укрінфрапроєкт" показав схему нового терміналу в аеропорту Дніпра, який зараз знаходиться в процесі будівництва.

  Міноборони отримає літак Ан-148 від “Антонова” та гелікоптер Мі-8

  Літак Ан-148-100В та гелікоптер Мі-8МТВ-1 зі складу Державного авіаційного підприємства "Україна" (підпорядкована ДУСі) передають у розпорядження Міністерству...