9.5 C
Alba Iulia
Четвер, 28 Вересня, 2023

Майже 77% урожаю Української кукурудзи експортується

За попередній маркетинговий рік Україна експортувала рекордний обсяг кукурудзи — 21,5 млн тонн. Протягом трьох попередніх років закордонні постачання не перевищували 20 млн тонн. У результаті наша країна посіла 3-є місце у світовому рейтингу експортерів кукурудзи за підсумками 2016/17 МР. Майже 77% урожаю пішло на зовнішні ринки.

За словами Ольги Якубіної, спеціалісту ДП «Держзовнішінформ», Україна за останні кілька років вийшла на новий рівень роботи з імпортерами та «завоювала звання надійного постачальника кукурудзи в світі». Передає Національний Промисловий Портал, з посиланням на landlord.ua

Географія постачань досить широка. Україна 2017 року постачала кукурудзу приблизно в 60 країн. До того ж 46% експорту припало на Європу. За сім місяців цей регіон прийняв, за даними Держстату, 6,76 млн тонн кукурудзи з України. Перша десятка країн — імпортерів української продукції та сама, що й торік. Очолюють топ-10 Єгипет, Нідерланди й Іспанія. На ці країни припало 15%, 14 і 12% українського експорту відповідно — частка Нідерландів (так само, як й Ізраїлю — №7 у топ-10 імпортерів) виросла вдвічі.

Установлено рекорд і по експортному виторгу. За період із січня по серпень 2017-го на частку кукурудзи, за інформацією ДФС, довелося 8,5% сукупного експорту країни. За підсумками ж п’яти попередніх років ця культура забезпечувала лише 5,7–7,9% експортних надходжень в Україну, а на початку 2010-х років — тільки 3%. Нині «кукурудзяна» валюта в країну надходить із випередженням торішнього графіка. За перші вісім місяців 2017 року експортери зерна заробили вже $2,33 млрд, що лише на 12% менше від експортної виручки кукурудзи за весь минулий рік. Серед провідних експортерів кукурудзи такі компанії: «Кернел», «НІБУЛОН», ADM, ДПЗКУ, UkrLandFarming, «Каргілл» й інші. Хоча слід зазначити, що протягом попередніх п’яти років митниця фіксувала стійке зниження валютних надходжень від експорту кукурудзи — з $3,9 млрд у 2012 році до $2,7 млрд у 2016-му. Її середня інвойсна ціна за цей час упала, за даними ДФС, із $250 за тонну зерна до $154. Хоча нинішнього року вона поки що тримається на рівні $156 за тонну.

Приріст експорту кукурудзи за січень-липень 2017-го в натуральному виразі становив 3,56 млн тонн (за даними Держстату, проти аналогічного періоду попереднього року). Обсяги експорту зросли по більшості країн, куди постачають українську кукурудзу. Найбільш «еластичними» виявилися Нідерланди, Єгипет й Ізраїль. Експорт у цих три країни вже виріс за неповний 2017 рік у цілому на 2,57 млн тонн. До того ж Нідерланди збільшили імпорт на 171%, а Ізраїль — на 173%. Відчутно зросли також постачання в Італію, Іспанію, Іран, Туреччину, Корею, Туніс, Велику Британію, ПАР і Бельгію. З’явилися й нові напрямки експорту. Список імпортерів нинішнього року поповнився такими країнами, як Кенія, Нігерія і Йорданія. На частку цієї трійки вже припадає майже 2% українського експорту кукурудзи.

Різко впали постачання української кукурудзи в Китай — за вісім місяців 2017-го на 47% (або на 1,14 млн тонн). У підсумку ця країна в рейтингу імпортерів української кукурудзи скотилася з 1-го місця на 4-те. Однією з головних причин такої метаморфози, як уважає перший заступник голови правління ПАТ «ДПЗКУ» Віталій Шулежко, стало зниження інтересу цієї країни взагалі до імпорту фуражного зерна. Іншого імпортера — Гонконг (з його 2%-ю часткою в структурі українського експорту кукурудзи раніше) — Україна, схоже, зовсім втратила у 2017 році. Приблизно на 70% «усохли» також українські постачання кукурудзи в Індію й Німеччину — за січень-липень 2017-го на 0,17 і 0,15 млн тонн відповідно (проти показників за аналогічний період 2016-го).

Прогнози щодо експорту української кукурудзи на 2017/18 МР неоднозначні. Наприклад, у USDA уважають, що експорт (незважаючи на передбачуване зниження обсягів виробництва) збільшиться на 0,5 млн тонн — до 22 млн тонн. Підставою для оптимістичного прогнозу, як уважають в американському відомстві, є надійний попит із боку ЄС на відносно великі постачання кукурудзи та логістичні переваги України. Поліпшувати експортні показники Україні вдається тільки через зменшення внутрішнього споживання, стверджує Якубина.

«Якщо у 2016 році внутрішнє споживання кукурудзи становило близько 7,9 млн тонн, то у 2017-му прогнозується на рівні 6,6 млн тонн, що на 1,3 млн менше, ніж роком раніше», — каже спеціаліст.

У ЄС, згідно з прогнозами USDA, виробництво кукурудзи у 2017/18 МР зменшиться (через посуху в багатьох країнах). Тому Євросоюз збільшить закупівлі зерна цієї культури на 2 млн тонн, довівши їх обсяг до 16 млн. У результаті ЄС імовірно стане найбільшим імпортером кукурудзи у світі (поки що він у цьому рейтингу на 3-му місці).

Для України, половина кукурудзи якої постачається саме у Європу, такий прогноз вельми сприятливий.

На відміну від міжнародних організацій вітчизняне Мінагрополітики видає більш «скромні» прогнози. У відомстві вважають, що на зовнішні ринки піде трохи більше за 19,5 млн тонн кукурудзи. Більш однозначні експортні перспективи України вималюються після збирання основної частини врожаю цієї зернової. До речі, вже з’явилися перші релізи від Держпродспоживслужби про випередження торішнього графіка експорту кукурудзи нинішнього маркетингового року — 1,18 млн тонн проти 0,48 млн роком раніше (станом на 26 вересня).

Останні новини:

Зараз читають