9.5 C
Alba Iulia
Понеділок, 10 Травня, 2021

Як виготовляють гроші в Україні: ТОП-5 цікавих фактів (фото)

 • Друком банкнот займаються дві фабрики Фото: НБУ

  Українські гривні друкують дві установи – Фабрика банкнотного паперу та Банкнотно-монетний двір. І верстати на цих фабриках грошей працюють постійно. Паперові гроші швидко зношуються, тому фабрикам доводиться постійно поповнювати запаси кеша. Щорічно монетний двір випускає 1,8 млрд банкнот. Всього в обігу постійно знаходиться близько 3 млрд купюр, передає PSM7.

  Як виготовляють гроші на Фабриці банкнотного паперу в Малині Фото: НБУ

  Факт№1 Гривню виробляють на двох фабриках

  Життєвий цикл кожної української купюри починається на Фабриці банкнотного паперу НБУ в місті Малин (Житомирська область). Тут виробляють листи для подальшого друку грошей. За один день на фабриці виготовляють достатньо паперу для друку 9 млн банкнот. Завдання фабрики в Малині – створити основу для гривень з базовими елементами безпеки – водяним знаком і захисною стрічкою, вставленої всередину банкноти.

  Банкнотно-монетний двір Фото: НБУ

  Після цього листи вважають, упаковують і перевозять на Банкнотно-монетний двір НБУ в Києві. Всі зображення наносяться на гривню вже там.

  Факт №2 Співробітникам фабрики доплачують за шкідливість

  Більшість процесів на Фабриці банкнотного паперу автоматизовані. Але без участі людини все одно не обійтися – іноді брак помітний тільки співробітникам фабрики – їх на заводі 40.

  Щоб контролювати процес виробництва паперу з бавовни, потрібен один чоловік. Але робота на фабриці – не така спокійна, як здається. За деякими верстатами шум перевищує 80 децибел. За це співробітникам передбачена компенсація, наприклад, додаткові вихідні.

  Бавовна для виробництва паперу Фото: НБУ

  Факт №3 Виробництво переорієнтують на українські матеріали

  Для друку грошей сьогодні використовується узбецька і турецька бавовна. Але використовувати імпортний матеріал занадто дорого. Тому на фабриці розглядають можливість виготовлення паперу з льону.

  Перша партія банкнотного паперу з льону Фото: НБУ

  Першу партію з вмістом цього матеріалу надрукували ще в березні минулого року.

  Крім того, фарби, необхідні для нанесення на банкноти зображень і знаків безпеки, виготовляються в окремому цеху Банкнотно-монетного двору за швейцарськими технологіями.

  Потужності цеху забезпечують 500-600 тонн фарби на рік. Фабрика випускає видиму і невидиму фарбу – доступну для перегляду тільки в інфрачервоних променях, при впливі температури або хімічних сполук.

  Факт №4 Випуск купюри займає місяць

  Українські валютні верстати друкують 40 банкнот в секунду, 40 млн купюр на рік. Але виготовлення кожної окремої банкноти – складний процес.

  Процедура починається з переробки бавовни – очищення, відбілювання, варіння і прання сировини. Головне завдання – зберегти структуру волокна. Від неї залежить міцність купюр і чіткість захисних знаків

  Після цього мильну на дотик целюлозу накручують на барабанах, які за допомогою тиску перетворюють її в щільний папір. Залишаючи на полотні водяні знаки завдяки спеціальному рельєфу на поверхні валиків.

  Виробництво паперу Фото: НБУ

  Пізніше папір ущільнюють, щоб в товщі аркуша помістилася захисна стрічка. На цьому функції банкнотної фабрики закінчуються – ретельно перелічені та упаковані листи перевозять на Монетний двір.

  Водяний знак і захисна стрічка – базова щабель захисту гривні. Фото: НБУ

  Там її доповнять цифрами і зображеннями, надрукованими райдужним, трафаретним, орловським і іншими способами. Крім того, на кожну купюру завдадуть унікальні 9-значні номери.

  Готові листи за допомогою спеціального верстата розріжуть на банкноти і герметично упакують.

  Готові листи ріжуть на банкноти Фото: НБУ

  Факт №5 Банкноти дешевше монет

  Купюри швидко зношуються. Одна банкнота іноді не витримує і року. А монета служить до 20 років. Але відмовлятися від паперових грошей поки не збираються. Адже їх друк набагато дешевше карбування монет. Виготовлення 1 копійки коштує 16-18 копійок. А друк однієї гривні – 12 копійок. Найдорожча купюра з сучасними захисними елементами обходиться НБУ в 60 копійок.

  НБУ підтвердили введення 1000-гривневої купюри. У Національному банку України вважають, що зараз гарний час для друку нової банкноти, незважаючи на можливі негативні наслідки.


  Про допомогу проекту

  Також на цю тему

  Останні новини

  “Авіалінії Антонова” перевезли партію гірничодобувного обладнання з Туреччини до країн Африки

  Авіакомпанія "Авіалінії Антонова" на літаках Ан-124 перевезла чотирнадцять одиниць гірничодобувного обладнання загальною вагою 216 тонн двома рейсами...

  На трасі Н-11 Дніпро-Миколаїв встановлюють огорожі типу “Нью-Джерсі” (фото)

  На Миколаївщині, на трасі Н-11 Дніпро-Миколаїв встановлюють бетонне парапетне огородження типу "Нью-Джерсі" висотою 90 сантиметрів.Передає Національний Промисловий Портал з посиланням...

  В запорізькому аеропорту встановили систему безконтактного скринінгу температури пасажирів

  У Міжнародному аеропорту Запоріжжя встановили інтелектуальну відеосистему безконтактного температурного скринінгу і визначення наявності або відсутності масок на обличчях пасажирів.

  Збройні сили випробували вітчизняні імітатори повітряної цілі Flying Target-1 (відео)

  Уперше у Збройних Силах України здійснено успішне випробування імітатора низьколітаючої повітряної цілі Flying Target-1.Передає Національний Промисловий Портал, з посиланням...

  Порт “Південний” з початку року обробив майже п’ять мільйонів тонн вантажів

  З початку 2021 року перевалка госстівідора морський торговельний порт "Південний" склала 4,695 мільйона тонн вантажів.Передає Національний Промисловий Портал з посиланням...

  Wizz Air відкриває чотири нові маршрути зі Львова

  Угорський лоукостер Wizz Air оголосив про запуск рейсів за чотирма напрямками з аеропорту Львів - у Меммінген (Німеччина), Неаполь (Італія), Варшаву і...

  В Одесі проведено обстеження та очищення дна на місці аварії танкера Delfi (фото)

  АМПУ власними силами провела водолазне очищення морського дна в Одесі на місці аварії танкера Delfi.Передає Національний Промисловий Портал з посиланням...

  Україна та Угорщина погодили ремонт та будівництво прикордонних гідротехнічних споруд

  Українсько-угорська робоча група із захисту від шкідливої ​​дії вод погодила будівництво нових і реконструкцію ряду наявних гідротехнічних споруд з метою обводнення Берегівської...

  Зараз читають

  У Дніпрі пройшла перша з 2008 року збійка тунелів метрополітену (відео)

  У місті Дніпро 28 квітня будівельники метрополітену з'єднали два тунелі - між станціями "Театральна" та "Вокзальна".

  Парламентський комітет з питань нацбезпеки погодив державне оборонне замовлення на три роки

  Комітет Верховної Ради України з питань національної безпеки, оборони та розвідки 26 квітня завершив погодження державного оборонного...

  У Вінниці запустили новий туристичний автобусний маршрут (фото)

  У Вінниці почне курсувати двоповерховий туристичний автобус з відкритим майданчиком на даху.Про це...

  Миколаївський суднобудівний завод відремонтує катер “Скадовськ” ВМС України

  Миколаївський Суднобудівний Завод (МСЗ) отримав перемогу в переговорній процедурі на ремонт патрульного катера «Скадовськ» Військово-морських сил України.