9.5 C
Alba Iulia
Вівторок, 7 Лютого, 2023

Як виготовляють гроші в Україні: ТОП-5 цікавих фактів (фото)

blank Друком банкнот займаються дві фабрики Фото: НБУ

Українські гривні друкують дві установи – Фабрика банкнотного паперу та Банкнотно-монетний двір. І верстати на цих фабриках грошей працюють постійно. Паперові гроші швидко зношуються, тому фабрикам доводиться постійно поповнювати запаси кеша. Щорічно монетний двір випускає 1,8 млрд банкнот. Всього в обігу постійно знаходиться близько 3 млрд купюр, передає PSM7.

blank
Як виготовляють гроші на Фабриці банкнотного паперу в Малині Фото: НБУ

Факт№1 Гривню виробляють на двох фабриках

Життєвий цикл кожної української купюри починається на Фабриці банкнотного паперу НБУ в місті Малин (Житомирська область). Тут виробляють листи для подальшого друку грошей. За один день на фабриці виготовляють достатньо паперу для друку 9 млн банкнот. Завдання фабрики в Малині – створити основу для гривень з базовими елементами безпеки – водяним знаком і захисною стрічкою, вставленої всередину банкноти.

blank
Банкнотно-монетний двір Фото: НБУ

Після цього листи вважають, упаковують і перевозять на Банкнотно-монетний двір НБУ в Києві. Всі зображення наносяться на гривню вже там.

Факт №2 Співробітникам фабрики доплачують за шкідливість

Більшість процесів на Фабриці банкнотного паперу автоматизовані. Але без участі людини все одно не обійтися – іноді брак помітний тільки співробітникам фабрики – їх на заводі 40.

Щоб контролювати процес виробництва паперу з бавовни, потрібен один чоловік. Але робота на фабриці – не така спокійна, як здається. За деякими верстатами шум перевищує 80 децибел. За це співробітникам передбачена компенсація, наприклад, додаткові вихідні.

blank
Бавовна для виробництва паперу Фото: НБУ

Факт №3 Виробництво переорієнтують на українські матеріали

Для друку грошей сьогодні використовується узбецька і турецька бавовна. Але використовувати імпортний матеріал занадто дорого. Тому на фабриці розглядають можливість виготовлення паперу з льону.

blank
Перша партія банкнотного паперу з льону Фото: НБУ

Першу партію з вмістом цього матеріалу надрукували ще в березні минулого року.

Крім того, фарби, необхідні для нанесення на банкноти зображень і знаків безпеки, виготовляються в окремому цеху Банкнотно-монетного двору за швейцарськими технологіями.

Потужності цеху забезпечують 500-600 тонн фарби на рік. Фабрика випускає видиму і невидиму фарбу – доступну для перегляду тільки в інфрачервоних променях, при впливі температури або хімічних сполук.

Факт №4 Випуск купюри займає місяць

Українські валютні верстати друкують 40 банкнот в секунду, 40 млн купюр на рік. Але виготовлення кожної окремої банкноти – складний процес.

Процедура починається з переробки бавовни – очищення, відбілювання, варіння і прання сировини. Головне завдання – зберегти структуру волокна. Від неї залежить міцність купюр і чіткість захисних знаків

Після цього мильну на дотик целюлозу накручують на барабанах, які за допомогою тиску перетворюють її в щільний папір. Залишаючи на полотні водяні знаки завдяки спеціальному рельєфу на поверхні валиків.

blank
Виробництво паперу Фото: НБУ

Пізніше папір ущільнюють, щоб в товщі аркуша помістилася захисна стрічка. На цьому функції банкнотної фабрики закінчуються – ретельно перелічені та упаковані листи перевозять на Монетний двір.

blank
Водяний знак і захисна стрічка – базова щабель захисту гривні. Фото: НБУ

Там її доповнять цифрами і зображеннями, надрукованими райдужним, трафаретним, орловським і іншими способами. Крім того, на кожну купюру завдадуть унікальні 9-значні номери.

Готові листи за допомогою спеціального верстата розріжуть на банкноти і герметично упакують.

blank
Готові листи ріжуть на банкноти Фото: НБУ

Факт №5 Банкноти дешевше монет

Купюри швидко зношуються. Одна банкнота іноді не витримує і року. А монета служить до 20 років. Але відмовлятися від паперових грошей поки не збираються. Адже їх друк набагато дешевше карбування монет. Виготовлення 1 копійки коштує 16-18 копійок. А друк однієї гривні – 12 копійок. Найдорожча купюра з сучасними захисними елементами обходиться НБУ в 60 копійок.

НБУ підтвердили введення 1000-гривневої купюри. У Національному банку України вважають, що зараз гарний час для друку нової банкноти, незважаючи на можливі негативні наслідки.

Також на цю тему

Останні новини:

Зараз читають