9.5 C
Alba Iulia
Субота, 25 Вересня, 2021

Як виготовляють гроші в Україні: ТОП-5 цікавих фактів (фото)

 • Друком банкнот займаються дві фабрики Фото: НБУ

  Українські гривні друкують дві установи – Фабрика банкнотного паперу та Банкнотно-монетний двір. І верстати на цих фабриках грошей працюють постійно. Паперові гроші швидко зношуються, тому фабрикам доводиться постійно поповнювати запаси кеша. Щорічно монетний двір випускає 1,8 млрд банкнот. Всього в обігу постійно знаходиться близько 3 млрд купюр, передає PSM7.

  Як виготовляють гроші на Фабриці банкнотного паперу в Малині Фото: НБУ

  Факт№1 Гривню виробляють на двох фабриках

  Життєвий цикл кожної української купюри починається на Фабриці банкнотного паперу НБУ в місті Малин (Житомирська область). Тут виробляють листи для подальшого друку грошей. За один день на фабриці виготовляють достатньо паперу для друку 9 млн банкнот. Завдання фабрики в Малині – створити основу для гривень з базовими елементами безпеки – водяним знаком і захисною стрічкою, вставленої всередину банкноти.

  Банкнотно-монетний двір Фото: НБУ

  Після цього листи вважають, упаковують і перевозять на Банкнотно-монетний двір НБУ в Києві. Всі зображення наносяться на гривню вже там.

  Факт №2 Співробітникам фабрики доплачують за шкідливість

  Більшість процесів на Фабриці банкнотного паперу автоматизовані. Але без участі людини все одно не обійтися – іноді брак помітний тільки співробітникам фабрики – їх на заводі 40.

  Щоб контролювати процес виробництва паперу з бавовни, потрібен один чоловік. Але робота на фабриці – не така спокійна, як здається. За деякими верстатами шум перевищує 80 децибел. За це співробітникам передбачена компенсація, наприклад, додаткові вихідні.

  Бавовна для виробництва паперу Фото: НБУ

  Факт №3 Виробництво переорієнтують на українські матеріали

  Для друку грошей сьогодні використовується узбецька і турецька бавовна. Але використовувати імпортний матеріал занадто дорого. Тому на фабриці розглядають можливість виготовлення паперу з льону.

  Перша партія банкнотного паперу з льону Фото: НБУ

  Першу партію з вмістом цього матеріалу надрукували ще в березні минулого року.

  Крім того, фарби, необхідні для нанесення на банкноти зображень і знаків безпеки, виготовляються в окремому цеху Банкнотно-монетного двору за швейцарськими технологіями.

  Потужності цеху забезпечують 500-600 тонн фарби на рік. Фабрика випускає видиму і невидиму фарбу – доступну для перегляду тільки в інфрачервоних променях, при впливі температури або хімічних сполук.

  Факт №4 Випуск купюри займає місяць

  Українські валютні верстати друкують 40 банкнот в секунду, 40 млн купюр на рік. Але виготовлення кожної окремої банкноти – складний процес.

  Процедура починається з переробки бавовни – очищення, відбілювання, варіння і прання сировини. Головне завдання – зберегти структуру волокна. Від неї залежить міцність купюр і чіткість захисних знаків

  Після цього мильну на дотик целюлозу накручують на барабанах, які за допомогою тиску перетворюють її в щільний папір. Залишаючи на полотні водяні знаки завдяки спеціальному рельєфу на поверхні валиків.

  Виробництво паперу Фото: НБУ

  Пізніше папір ущільнюють, щоб в товщі аркуша помістилася захисна стрічка. На цьому функції банкнотної фабрики закінчуються – ретельно перелічені та упаковані листи перевозять на Монетний двір.

  Водяний знак і захисна стрічка – базова щабель захисту гривні. Фото: НБУ

  Там її доповнять цифрами і зображеннями, надрукованими райдужним, трафаретним, орловським і іншими способами. Крім того, на кожну купюру завдадуть унікальні 9-значні номери.

  Готові листи за допомогою спеціального верстата розріжуть на банкноти і герметично упакують.

  Готові листи ріжуть на банкноти Фото: НБУ

  Факт №5 Банкноти дешевше монет

  Купюри швидко зношуються. Одна банкнота іноді не витримує і року. А монета служить до 20 років. Але відмовлятися від паперових грошей поки не збираються. Адже їх друк набагато дешевше карбування монет. Виготовлення 1 копійки коштує 16-18 копійок. А друк однієї гривні – 12 копійок. Найдорожча купюра з сучасними захисними елементами обходиться НБУ в 60 копійок.

  НБУ підтвердили введення 1000-гривневої купюри. У Національному банку України вважають, що зараз гарний час для друку нової банкноти, незважаючи на можливі негативні наслідки.


  Про допомогу проекту

  Також на цю тему

  Останні новини

  Завод на Полтавщині розпочав будівництво нової лінії для виробництва кормових добавок

  Глобинський переробний завод розпочав будівництво нової технологічної лінії. На ній виготовлятимуть соєвий протеїновий концентрат, який використовують як...

  У Коломиї відроджують виробництво екскаваторів

  Коломийська міська рада планує закупити для комунальних підприємств екскаватори «Карпатець».Передає Національний Промисловий Портал з посиланням на інтернет-ресурс газети "Галичина".

  «Укроборонпром» підписав угоду з Babcock для розвитку Військово-морських сил України

  Державний концерн «Укроборонпром» підписав угоду про співпрацю з міжнародною групою компаній Babcock International щодо розширення спроможностей Військово-Морських Сил України.

  “Ізюмський приладобудівний завод” модернізував оптико-прицільну станцію ОПСН-І

  На державному підприємстві "Ізюмський приладобудівний завод" модернізували високоточну оптико-прицільну станцію наведення (ОПСН-І).Передає Національний Промисловий Портал з посиланням на Крила.

  Цього року ЗСУ проводять випробування кількох нових зразків командно-штабних машин та станцій зв’язку

  Цього року цілий ряд нових зразків систем та техніки зв'язку почнуть випробування для подальшого прийняття на озброєння Збройних сил України.

  Наступного року у Вінниці розпочнеться спорудження другої черги заводу з виробництва холодильного обладнання (фото)

  Вінницьке підприємство “Green Cool” розпочне реалізацію другої черги вже наступного року. Це дозволить розширити виробничі площі на чверть та збільшити випуск продукції.

  Мотор Січ та турецька Baykar Makina підписали угоду про співпрацю

  Провідні компанії авіаційної сфери України та Туреччини – Мотор Січ та Baykar Makina - підписали угоду про співпрацю.Передає Національний...

  Україна посідає десяте місце у світовому виробництві чавуну

  У січні-серпні 2021 року Україна виплавила 14,48 млн тонн чавуну, що робить її десятою у світовому рейтингу виробників цієї продукції.

  Зараз читають

  Мінстратегпром затвердив проєкт розбудови виробничих потужностей “Павлоградського хімічного заводу”

  Міністерство з питань стратегічних галузей промисловості планує втілити проєкт по будівництву додаткового виробничого корпусу на Павлоградському хімічному...

  На базі поромної переправи Орлівка-Ісакча створять річковий порт

  Інвестори та ініціатори запуску дунайської поромної переправи Орлівка-Ісакча мають намір в майбутньому перетворити поромний комплекс в річковий...

  Перший корвет типу Ada приймуть до складу ВМС України у 2024 році

  Військово-морські сили України зарахують до складу новий корвет класу Ada вже у 2024 році.

  Україна облаштовує державний кордон з Росією на Сумщині (відео)

  На Сумщині триває активне інженерне облаштування державного кордону з Російською Федерацією.Передає Національний Промисловий Портал з...