9.5 C
Alba Iulia
Четвер, 8 Грудня, 2022

Тернистий шлях першої серійної броньованої ремонтно-евакуаційної машини України – БРЕМ «Атлет»

У квітні 2018 року, концерн «Укроборонпром» повідомив про початок серійного виробництва нової броньованої ремонтно-евакуаційної машини БРЕМ-84 «Атлет». Повідомлялося, що дві таких машини вже поставлені за контрактом в Королівську армію Таїланду, а ще дві очікують відвантаження, пройшовши випробування в Україні.

Однак, мало хто знає, що ця машина, розроблена Харківськім конструкторським бюро з машинобудування ім. А. А. Морозова на базі основного бойового танка Т-84У «Оплот», вперше з’явилася ще в 1997 році. Довгі роки вона була непотрібною і єдиний її екземпляр служив навчальним посібником у Військовому інституті танкових військ НТУ «ХПІ».

Перший прототип БРЕМ-84, на базі танка Т-80УД, ХКБМ ім. А. А Морозова створила за участю запорізького електровозоремонтного заводу “Іскра”. В процесі випробувань, які тривали кілька років, машина була доопрацьована та отримала назву БРЕМ-84 «Атлет». На озброєння ЗСУ вона поступила у 2008 році, вже на сучасному шасі Т-84У «Оплот».

Вага «Атлета» становить 46 тонн. Машина призначена для підготовки до евакуації та буксирування пошкодженої бронетехніки, проведення зварювальних робіт, проведення землерийних робіт, перевезення запасних частин і витратних матеріалів масою до 1,5 тонн.

Завдяки оснащенню 1000-сильним двигуном, БРЕМ здатний розвивати швидкість до 70 км/год при русі по дорозі та до 45 км/год по бездоріжжю. Також машина здатна долати водні перешкоди глибиною до 1,8 метра з ходу та глибиною до 5 метрів з підготовкою. При цьому на неї встановлюється труба-лаз, через яку екіпаж може покинути машину в разі аварії.

«Атлет» забезпечує захист екіпажу та його основних вузлів і систем від вогню стрілецької зброї, а з лобової проекції від вогню малокаліберних артилерійських систем. Має він і своє озброєння, у вигляді 12,7-мм кулемета НСВТ, встановленого в зенітно-кулеметну установку відкритого типу (боєкомплект становить 450 патронів), а також 8 пускових установок для відстрілу димових гранат.

Для виконання основних завдань “Атлет” обладнаний крановою установкою вантажність до 25 т, що дозволяє проводити заміну основних вузлів та агрегатів танка, включаючи башту та двигун в польових умовах. Управління роботою крана може здійснюватися як з місця механіка-водія, так і дистанційно, зовні машини, на відстані до 5 м.

Для евакуації бойових машин “Атлет” обладнаний лебідкою з максимальною силою до 250 кН, якої достатньо для вилучення основних бойових танків. Спеціальне обладнання дозволяє проводити буксування важкої техніки на швидкості до 25 км/год.

Польовий ремонт пошкодженої техніки може здійснюватися за допомогою набору спеціальних інструментів, включаючи обладнання для зварювання. Крім стандартного ЗІП, БРЕМ може перевозити додатковий комплект запчастин на вантажній платформі (наприклад новий двигун).

Крім ремонту, «Атлет» здатний проводити й землерийні роботи. Машина може засипати рови та канави, або навпаки – рити капоніри та облаштовувати з’їзди або підйоми для проходження техніки.

Екіпаж БРЕМ складається з трьох чоловік – механіка-водія, командира і слюсаря-фахівця.
Вартість виробництва однієї одиниці – 4 млн грн.

Також на цю тему

Останні новини:

Зараз читають