9.5 C
Alba Iulia
Неділя, 5 Грудня, 2021

Цифрова енергетика: куди нас ведуть технології

Глобальний бізнес переживає Четверту промислову революцію, зокрема новий етап автоматизації виробництва та надання послуг. «Індустрія 4.0» — це активне впровадження цифрових технологій у бізнесі. Технологічна база дуже різноманітна: від наявних напрацювань, які ввійшли в широкий ужиток, до сучасних рішень для організації бізнес-процесів. Мине ще трохи часу, і людство, можливо, буде істотно програвати «машинам» у багатьох сферах, адже штучний інтелект уже зараз досяг надвисокого рівня. Розберемо по пунктах, що ж саме наштовхує на такі роздуми.

Інновації в обслуговуванні споживачів

Перший складник, який суттєво визначає роботу компаній, зокрема й енергетичних, — це клієнти. Бізнес ХХІ століття змушений працювати з абсолютно новим типом споживачів і досліджувати зміни в їхніх настроях і перевагах у реальному часі. Наведу кілька прикладів.

У Західній Європі відновлювані джерела енергії стали одним з основних напрямів розвитку енергетичної сфери. Така тенденція — відповідь на запит з боку споживачів. Але вона також вплинула на бізнес-моделі та способи комунікації. Наприклад, з кожним роком збільшується кількість прос’юмерів, які не тільки споживають, а й виробляють енергію. Польща, Німеччина, Іспанія й Італія вже якийсь час працюють над задоволенням потреб нового типу споживачів енергії.

Іншим прикладом слугує Польща, де вже поширені пристрої, які виробляють енергію завдяки сонячному випромінюванню (фотоелектричні установки). Спочатку вони всі оплачувалися з дотацій, але наразі дотуються тільки великі постачальники. Енергетичні групи отримують енергію, вироблену прос’юмерами, що дає змогу відповідати вимогам, тобто виробляти певну кількість енергії з відновлюваних джерел, приносячи користь споживачам. Прос’юмер оплачує різницю між енергією, отриманою з мережі, й енергією, виробленою самостійно.

Зараз у Польщі стають популярними енергетичні мікромережі, усередині яких одержувачі діляться виробленою енергією. Останнім часом енергетичні групи також почали впроваджувати таку ініціативу. Однак переконати галузь енергетики зробити крок назустріч змінам — дуже складний процес.

Упровадження нових технологій може впливати на відносини з клієнтами цілого ринку. Так, кілька років тому один з енергооператорів впровадив інтелектуальні, вдосконалені лічильники, які визначають показники споживання детальніше, ніж традиційні, до того ж у режимі реального часу. Унаслідок цього багато його конкурентів також почали вкладати гроші в закупівлю, розробку та встановлення таких лічильників.

Наприклад, у Польщі впровадили вже близько 1,3 млн інтелектуальних лічильників. В Італії встановили 30 млн лічильників (хоча цей процес почався більше 12 років тому). В Іспанії група Iberdrola вже реалізувала біля 10 млн лічильників, які використовують 90% клієнтів. Впровадження також реалізували в Норвегії, досі здійснюються ці проекти у Франції й Португалії та плануються в Греції та Румунії. Сьогодні вартість інтелектуального лічильника істотно не відрізняється від вартості традиційного.

Отже, інновації в енергетиці змінюють підхід до клієнта.

Гаджети від енергетики: інноваційні технологічні розробки

Сучасні пристрої також вносять свою лепту в трансформацію компаній, зокрема й енергетичних. Так, пристрої для перетворення постійного електричного струму в змінний (інвертори) дають  змогу постачати електроенергію без перебоїв. А завдяки спеціальному ПЗ для управління мікромережами вони стають енергетичним аналогом wi-fi-покриття для цілих мікрорайонів і дозволяють убезпечити користувачів від будь-яких аварійних ситуацій. У сфері сонячної енергетики винаходять усе нові й нові технології для установки батарей на різних поверхнях, починаючи від дахів й аж до цілих автобанів.

Подібні впровадження також показали, що інтелектуальний лічильник повинен бути новою конструкцією, заснованою на ПЗ. Виявилося, що це має бути пристрій IoT (тобто підключений до Інтернету комп’ютер), до якого користувач може створити власне ПЗ і яке реалізує енергетичну політику, адаптовану до його потреб.

Саме цей процес ми спостерігали з мобільними телефонами. Спочатку вони використовувалися винятково для передачі голосу й комунікації. Сьогодні ж такі телефони перетворилися на зручний і портативний комп’ютер, який надає безліч послуг і завжди підключений до Інтернету. У такий же спосіб лічильники електричної енергії перетворюються з вимірювальних приладів на пристрої, які будуть управляти споживанням енергії та зрештою приведуть нас до автоматизації в цій сфері. Фахівці вже працюють над тим, аби лічильник був обладнаний апаратними модулями, що дають змогу полегшити впровадження штучного інтелекту, який використовуватиметься для управління нашим енергоспоживанням. Сучасні процесори, наприклад RISCV, уже пристосовані до такого рішення, і їхня ціна — кілька доларів.

В енергетиці — справжня технологічна революція. Правда, відбувається вона не так швидко, як хотілося б. Але все неминуче йде до того, що користувач стане найважливішим елементом системи. Лічильник, заснований на штучному інтелекті, у поєднанні з відновлюваними джерелами енергії та сховищами електроенергії стане одним із чинників, який повністю змінить традиційну енергетику в наступному десятилітті. Ми також віримо, що інновації в енергетичній галузі сприяють тому, що електроенергія буде доступною навіть у найбідніших країнах, таких, наприклад, як деякі держави Африки.

Поширення штучного інтелекту

Штучний інтелект — технологія, яка з категорії наукової фантастики непомітно перемістилася в побут. Уже зараз завдяки йому можна розрахувати, як економніше використовувати електроенергію, коли найкраще ввімкнути пральну машинку чи коли вмикати/вимикати світло в приміщенні. Але наявний функціонал — далеко не межа розвитку штучного інтелекту. Технології розвиваються експонентно.

blank

Такий розвиток технології найкраще ілюструється наведеним вище малюнком, який показує вартість обчислювальної потужності, доступної на iPad2. У 1950-х роках вартість комп’ютера з потужністю iPad2 становила б 100 мільярдів доларів (сума, яку складно уявити), а в 2010-му році таку потужність ви могли купити за 100 доларів. Вартість цього показника змінюється експонентно, а це означає, що за кілька років вартість комп’ютера, який здатен впроваджувати передові досягнення штучного інтелекту, складе кілька доларів.

Нові технології все більше проникають у всі сфери нашого життя, суттєво змінюючи їх. І незабаром може виявитися, що в якийсь момент вже не людина, а штучний інтелект розроблятиме наступні покоління машин, і прогрес набере ще більшого прискорення. Експоненціальний розвиток технологій схиляє вчених використовувати нові напрацювання обережно й усвідомлено. Так, покращуючи життя кожної окремої людини і допомагаючи раціонально використовувати ресурси, технології стали важливим елементом еволюції людства.

Павло Писарчик,

голова правління Atende Software, Atende Group

Також на цю тему

Останні новини:

Зараз читають