9.5 C
Alba Iulia
Четвер, 21 Січня, 2021

Два кольори українського суднобудування

 • Так вже склалося, що коли заходить мова про українське суднобудування, то ми згадуємо перш за все великі суднобудівні підприємства, які дісталися Україні у спадок від СРСР. Станом на 1991 рік в Україні працювали надпотужні верфі, історія деяких сягає сотень років. Це, насамперед, суднобудівні підприємства Миколаєва:
  Миколаївський суднобудівний завод, або колишній Суднобудівний завод імені 61 комунара; Чорноморський суднобудівний завод; завод “Океан”. Окрім Миколаєва, великі суднобудівні потужності мали Херсон (Херсонський суднобудівний завод), Керч (завод “Залив”), Севастополь. Також до цієї плеяди верфей можна було додати стапеля Київського заводу “Ленінська Кузня”.

  Якщо винести за дужки підприємства окупованого Криму, то доля великих суднобудівних підприємств склалася однаково непросто. Суднобудівну галузь України паралізувала стандартна хвороба пострадянських підприємств-гігантів:

  1. Надвелика та неефективна виробнича та соціальна інфраструктура.
  2. Абсолютна відсутність виробничої гнучкості та орієнтація перш за все на великосерійне виробництво.
  3. Велика частка оборонних та державних замовлень.

  В результаті цієї “хвороби”, підприємства потрапили у замкнуте коло. Надмірна інфраструктура, яка дуже часто була нерозривно пов’язана з інфраструктурою міст, зовсім не приваблювала інвесторів, які справедливо не бажали фінансувати діяльність, не пов’язану з виробництвом. В результаті великих невиробничих затрат, українські суднобудівні підприємства мусили досягати економічних вигід за рахунок масштабів виробництва, яких при відсутності оборонного та держзамовлення досягти не вдавалося, та вже ніколи й не вдасться.

  Миколаївський суднобудівний завод «Океан»

  Єдиним виходом з даної ситуації могло б бути розділення підприємств на більш малі, а значить гнучкі виробництва, відмова від непрофільної інфраструктури. Втім, популізм місцевої та центральної влади, які бажали кинути весь соціальний тягар на плечі інвесторів та власників, не давав жодного шансу такому розвитку подій. Тож сталося, те що повинно було статися — майже всі ключові суднобудівні підприємства, хтось швидше, а хтось більш повільно прийшов до логічного банкрутства. Виключенням з цього списку, мабуть, можна назвати суднобудівний завод “Океан”, який, перебуваючи у власності голландської «Damen Shipyards Group» за період з 2000 по 2006 рік виготовив 55 суден. Втім, після приходу на це підприємство “російських інвесторів”, завод був приречений.

  На даний момент не припиняються спроби вдихнути життя в колишні гіганти. У 2018-му році завершилася довга епопея з продажу заводу “Океан”. Нові власники обіцяють докласти всіх зусиль для відновлення суднобудування на підприємстві. Триває санація Миколаївського суднобудівного заводу, який намагаються врятувати, зробивши з нього головну базу для ВМС України. Чим закінчаться всі зусилля покаже лише час, але на даний момент колишні суднобудівні гіганти виживають разовими замовленнями, судноремонтом та виробництвом металоконструкцій. Так, наприклад, Миколаївська та Херсонська верф, які входять у групу “СМГ” будують два танкери-хімовози для голландського замовника та нещодавно відвантажили партію металоконструкцій для Південного ГОКу.

  Миколаївський суднобудівний завод

  Разом з тим, логістика в Україні поступово розвивається, а бум річкових перевезень нарешті досягнув і до нашого бізнес-середовища. Відмова Укрзалізниці від дешевих та невигідних вантажних перевезень змусила підприємців шукати нові шляхи транспортних сполучень. Виявилося, що автомобільний транспорт не тільки не в змозі забезпечити великі обсяги перевезень, але й збільшення його інтенсивності підсилює навантаження на автошляхи, що знову ж таки знижує ефективність автотранспорту та приводить до збільшення витрат. Бізнес знову звернув свою увагу на річковий транспорт, про який протягом останні кілька десятків років всі майже забули. Спочатку згадали про те, що транспортування вантажів річками є все ж таки найдешевшим. Потім зрозуміли, що існує попит й на пасажирські перевезення. Раптом виявилося, що річкові та каботажні судна були або продані у 90-х, або розрізані на металолом, або згнили та затонули біля причалів, заводів, та й просто у затонах великих річок.

  Великі суднобудівні підприємства ніяк не могли зреагувати на пожвавлення попиту, тож “у діло” вступили невеликі приватні верфі та виробництва. В Україні з’явилася низка суднобудівних підприємств, які вже можуть похвалитися своїми досягненнями. Серед них виділимо перш за все “Нібулон”, ТОВ “Артіль” та Black Sea Yachts.

  Верф “Нібулон” вже стала відомою завдяки будівництву барж та буксирів. Компанія розпочала займатися суднобудуванням перш за все для забезпечення власних потреб з транспортування та перевантаження зерна. На даний момент на верфях “Нібулону” будують не тільки баржі, але й буксири та перевантажувачі. Компанія постійно розширює та модернізує виробництво. Так, у минулому році компанія провела реконструкцію стапелю, щоб мати змогу будувати судна, довжиною до 140 метрів. На даний момент на “Нібулоні” провели монтаж крану Liebherr, а компанія будує флот не тільки для себе, але й на замовлення сторонніх підрядників.

  Якщо “Нібулонівська” верф вже на слуху у багатьох, то про верф ТОВ “Артіль” знають поки що не всі. Між тим на верфі будують невеликі судна на повітряній подушці, риболовецькі та пасажирські кораблі, зокрема — катамарани. Крім того підприємство бере участь у тендері на будівництво лоцманських катерів для Адміністрації морських портів України.

  Представлені українські суднобудівники й у сегменті елітних яхт. Так, чорноморська яхтова верф Black Sea Yachts спеціалізується в основному на будівництві моторних та вітрильних яхт, які є добре відомими за межами України. Крім того, підприємство розробило та представило модель патрульного катера для водної поліції. У 2018-му році Black Sea Yachts потрапило до переліку найкращих підприємств Європи за списком “One to Watch”.

  Окрім вищезазначених на суднобудівному ринку України у сфері модернізації та ремонту суден різних класів активно працюють такі підприємства, як: Азовський судноремонтний завод, Кілійський судноремонтний, Київський суднобудівний-судноремонтний завод та інші.

  Обсяги українського суднобудування залишаються незначними на тлі тих же самих країн Чорноморського басейну, таких як Румунія, не кажучи вже про країни ЄС. Втім, на думку автора, іншого шляху розвитку суднобудування поки що не існує.


  Про допомогу проекту

  Також на цю тему

  Останні новини

  Українські міста торік придбали понад 300 тролейбусів

  Міста України у 2020 році придбали 337 тролейбусів.Цю інформацію надав ресурс AllTransUA, передає Національний...

  «Укрзалізниця» створює проєкт швидкісного сполучення поїздів зі швидкістю до 350 км/год

  «Укрзалізниця» має намір запустити пасажирське сполучення між Києвом, Львовом, Харковом і Одесою на поїздах, які розвивають швидкість до 300-350 км/год.

  В Україні незабаром почнуться випробування вітчизняного кулемета калібру 12,7 мм (фото)

  ПАТ "Завод "Маяк" планує стати третім виробником кулеметів калібру 12,7 мм на пострадянському просторі. Новий кулемет проєктувався за західними стандартами спільно з...

  Нові вагони для міжнародних сполучень обслуговуватимуть маршрут “Київ – Запоріжжя”

  Два нових пасажирських вагони габариту RIC виробництва Крюківського вагонобудівного заводу включені до складу двох поїздів маршруту Київ-Запоріжжя.Передає Національний...

  Україна найближчим часом може підписати угоду щодо французьких локомотивів Alstom

  Україна готується до візиту президента Франції Еммануеля Макрона, під час якого ймовірно буде підписано контракт із компанією Alstom.Передає...

  У Житомирській області стартує кілька інвестиційних проєктів

  Зокрема, очікується будівництво потужної сонячної електростанції, розширення цехів ТОВ «Церсаніт Інвест» та «Ферпласт-Україна». Крім цього інвестор з Нідерландів має намір побудувати в...

  “Лихачовський елеватор” придбав у вітчизняного виробника 108 вагонів-зерновозів

  ТОВ "Лихачовський елеватор" придбало 108 вагонів-зерновозів виробництва Крюківського вагонобудівного заводу.Передає Національний Промисловий Портал з посиланням на ЦТС.Кожен...

  На закупівлю нових тролейбусів Хмельницький витратить майже два мільярди гривень

  У Хмельницькому на розвиток міського тролейбусного парку наступні п’ять років витратять майже два мільярди гривень.Передає Національний Промисловий Портал з посиланням...

  Зараз читають

  Водолазна школа ВМС України отримала нові гідрокомбінезони

  Водолазна Школа Військово-морських сил ЗС України отримала нові костюми, мова йде про сучасні гідрокомбінезони сухого та мокрого...

  Інвестиції в завод “Інтерпайп Сталь” за дев’ять років склали мільярд доларів

  У січні 2021 року електросталеплавильному комплексу "Інтерпайп Сталь" у місті Дніпро виповнюється 9 років. За цей період...

  На Хмельниччині завершується спорудження першої черги олійноекстракційного заводу

  Агрохолдинг «Кернел» завершує будівництво першої черги «Старокостянтинівського олійноекстракційного заводу» на Хмельниччині. Наразі роботи на об'єкті виконані на...

  Між Канадою та Україною набула чинності Угода про спільне виробництво аудіовізуальних творів

  З З1 січня 2021 року набула чинності Угода про спільне виробництво аудіовізуальних творів між Канадою та Україною.