9.5 C
Alba Iulia
П’ятниця, 30 Липня, 2021

Забутий попередник БТР-60

 • У 1959 році на озброєння Радянської армії був прийнятий бронетранспортер БТР-60. Однак мало хто знає, що він став результатом масштабного конкурсу.

  Ще з 1954 року у Військовій академії бронетанкових військ велася опрацювання машини з колісною формулою 8х8 і незалежною підвіскою, а також герметичним корпусом, який дозволяє плавати.

  З кінця 1958 року постановою Ради Міністрів СРСР до роботи було підключене Спеціальне конструкторське бюро Кутаїського автозаводу. У цей момент проект отримав робочу назву – «Об’єкт 1015».

  Новий проект відрізнявся використанням зварного броньового корпусу з противопульним захистом. Для певного підвищення основних характеристик передбачалося значне число вигнутих деталей при одночасному скороченні загальної довжини зварних швів. З урахуванням основних загроз корпус з самого початку був оснащений плоским дахом. Днище отримало вигнуту форму, що підвищувало характеристики машини на плаву.

  З точки зору компонування «Об’єкт 1015» був схожий на інші дослідні БТР. Передня частина корпусу вміщала відділення управління, за ним знаходилося десантне відділення, поєднане з бойовим.
  Бензиновий двигун ЗІЛ-Е129 потужністю 180 к.с. і частина агрегатів трансмісії перебувала в кормі. Для руху по воді «Об’єкт 1015» отримав водометний рушій, побудований на агрегатах плаваючого танка ПТ-76.

  Відповідно до вимог армії, бронетранспортер повинен був нести штатне кулеметне озброєння. Проектом передбачалося використання кулеметної башточки з кулеметом гвинтівочного калібру, вміщеної на даху корпусу.

  Кулеметний вогонь міг доповнюватися стріляниною з особистої зброї, тому борти отримали велику кількість амбразур з рухомими кришками. При необхідності можна було стріляти та через відкриті люки.

  У передній частині машини знаходився екіпаж з двох чоловік. Прямо на кожухах трансмісії у бортів корпусу пропонувалося встановлювати лавки для десанту на 18 посадочних місць. Разом з десантниками знаходився стрілок, який керував кулеметною установкою.

  Для посадки та висадки з десантного відділення використовувся великий люк у даху, оснащений чотирма рухомими кришками. Кришки верхнього люка могли відкидатися в сторони та лягати на борти, в певній мірі підвищуючи рівень захисту корпусу.

  До кінця 1958 року Кутаїський автозавод побудував дослідну машину нового типу. Вона майже повністю відповідали наявному проекту, але поки не мала башточки зі зброєю. Техніка пройшла заводські випробування, в ході яких показала свої плюси й мінуси. Було встановлено, що оригінальне компонування корпусу в поєднанні з особливою архітектурою трансмісії дозволяє отримати бажані результати. У той же час, надійність окремих вузлів і агрегатів виявилась недостатньою. Також було виявлено незручність десантного відділення. Проект мав потребу в найсерйозніших доробках, які зачіпають конструкцію майже всіх систем і агрегатів.

  Складність необхідних доробок привела до того, що в процесі доведення вихідний проект перетворився на новий. З певного часу перспективний БТР позначався як «Об’єкт 1015Б». Нова літера вказувала на істотну зміну вихідної конструкції. Крім того, різниця проектів найпомітнішим чином виявлялася в екстер’єрі машин.

  За результатами перших випробувань, було вирішено зберегти основні особливості корпусу, але форму окремих деталей і компоновку довелося переглянути. Так, було встановлено новий двигун ЗІЛ-375 потужністю 180 к.с.

  Місткість машини залишилася колишньою, але умови для бійців тепер були не настільки стиснутими. У передній і задній частинах даху розташували дві пари люків з одинарними відкидними кришками.
  Ще два люка менших розмірів знаходилися в центрі бортових листів.

  Для поліпшення захисту десанту була запропонована нова конструкція люків у даху. Як і раніше, їх кришки могли укладатися на борту корпусу, утворюючи щось на кшталт багатошарової броні.

  Погонів башти був доопрацьований, але залишився в центрі даху. Згідно із задумом авторів проекту, нова конструкція погона дозволяла в майбутньому використовувати новий бойовий модуль з посиленим озброєнням. Проте, під час випробувань «Об’єкти 1015Б» несли конічні вежі з кулеметами ТКБ-521Т. Інші системи не випробовувалися.

  У 1960 році на випробування вийшли два дослідних «Об’єкта 1015Б». Однак на той час вибір був зроблений на користь БТР-60, розроблений Горьківський автозаводом і доля проекту була визначена наперед.
  На сьогодні жодного екземпляра не збереглося.

  Тактико-технічні характеристики

  Довжина – 6,8 м
  Ширина – 2,5 м
  Кліренс – 450 мм
  Загальна висота – 1,8 м
  Бойова маса – 9,8 т.
  Максимальна швидкість:
  – на шосе до 90 км/год
  – на воді – понад 10 км/год


  Про допомогу проекту

  Також на цю тему

  Останні новини

  З початку року “Украерорух” сплатив 324 мільйони гривень податків і зборів

  "Украерорух" у першому півріччі 2021 року сплатив до бюджетів України всіх рівнів 324 мільйони гривень податків, зборів...

  Вантажоперевезення в Україні виросли до 297 мільйонів тонн з початку року

  Транспортні підприємства України у січні-червні 2021 року збільшили перевезення вантажів на 4,3% в порівнянні з аналогічним періодом 2020 року - до 287,3...

  В Україні випробували систем димоутворення для бойової авіації (фото)

  Фахівці Державного науково-дослідного інституту випробувань і сертифікації озброєння та військової техніки для забезпечення потреб Командування Повітряних Сил Збройних сил України провели контрольні...

  Великобританія списує два тральщики для їх подальшої передачі Україні

  У шотландському місті Росайт 4 серпня планується офіційно вивести з експлуатації два протимінні кораблі Королівського ВМФ Сполученого Королівства типу Sandown.

  “Інтерпайп” за перше півріччя наростив випуск колісних пар на 40%

  Українська промислова компанія "Інтерпайп" в січні-червні 2021 року виробила 82,1 тисячі тонн залізничної продукції, що на 19,3% менше, ніж за аналогічний період...

  У Новосанжарській громаді на Полтавщині побудували ЦНАП за шведським проєктом

  У Новосанжарській громаді за підтримки Програми “U-LEAD з Європою” побудували за шведським проєктом Дія Центр, де надаватимуться адміністративні послуги.

  Психологічна служба ДСНС на Донеччині отримала автомобіль спеціального призначення

  Психологічна служба ГУ ДСНС України у Донецькій області отримала новий автомобіль спеціального призначення Peugeot Rifter Allure L1.Передає Національний...

  Німецька компанія Leifeld відмовилася поставити українському КБ «ЛУЧ» високоточне обладнання

  Німецька компанія Leifeld відмовилася поставити ДП «Державне Київське конструкторське бюро «Луч» високоточне обладнання.Про це на одеському форумі «Ефективна...

  Зараз читають

  Підприємства “Укрзалізниці” капітально відремонтували партію пасажирських вагонів (фото)

  АТ "Укрзалізниця" завершила капітально-відновлювальний ремонт з продовженням терміну експлуатації 7 пасажирських вагонів.Передає Національний Промисловий...

  Будівництво нової дороги до одеського порту вийшло на наступний етап

  Будівництво дороги в Одеський порт перейшло на наступний етап, почалося укладання геосітки.Про це...

  Порт Чорноморськ зайняв перше місце серед портів України за перевалкою зернових

  Морський порт Чорноморськ у першому півріччі 2021 року перевалив 5,3 мільйона тонн зернових вантажів, що є рекордним...

  До України прибув п’ятий гелікоптер H145 для Національної поліції

  П’ятий гелікоптер H145 для Національної поліції у середу, 21 липня, прибув до України.Передає Національний...