9.5 C
Alba Iulia
П’ятниця, 23 Липня, 2021

«Єнісей» – конкурент «Шилки»

 • У 1950-60-і роки в Радянському Союзі приділяли чималу увагу розвитку військової ППО. Саме тоді на озброєння був прийнятий такий зразок як ЗСУ-23-4 «Шилка», яка і понині служить у збройних силах України.

  Однак мало хто знає, що разом з «Шилкою» випробовувався і інший вкрай цікавий зразок зенітної самохідної установки – ЗСУ-37-2 «Єнісей» (або «Об’єкт 119»).

  17 квітня 1957 року Постановою Ради Міністрів СРСР було прийнято рішення про початок розробки нових ЗСУ – майбутніх «Шилки» і «Єнісея».

  Цікаво, що спочатку вони не були конкурентами один одному. ЗСУ-23-4 «Шилка» повинна була забезпечувати ураження цілей на висотах до 1500 м для ППО мотострілкових полків, а ЗСУ-37-2 «Єнісей» повинен був вражати цілі на висотах до 3000 м в ППО танкових дивізій і полків.

  Фактично ЗСУ-37-2 «Єнісей» це автоматична зенітна гармата 2А12 «Ангара» з двох 37-міліметрових автоматів 500П, встановлена на шасі САУ СУ-100П. Володіючи унікальною балістикою, вони не мали взаємозамінності з боєприпасами, виняток становила дрібносерійна зенітна установка «Шквал».

  Наведення здійснювалося за допомогою перешкодозахищеного радіолокаційного прицілу 1А11 «Байкал», який працював в сантиметровому діапазоні хвиль.

  У нормальному режимі стрільби гармата робила чергу в 150 пострілів, потім протягом 30 секунд стволи охолоджувалися рідинної системою, потім цикл повторювався до повного витрачання боєкомплекту.

  Випробування «Шилка» і «Єнісей» проходили практично одночасно, проте по трохи відрізнявся програмами.

  За результатами випробувань, «Єнісей» забезпечував зону ураження близьку за своїми параметрами до ЗСУ-57-2. За висновком Державної комісії, «Єнісей» забезпечував прикриття танкових військ, як від нападів повітряних цілей, що діють на висотах до 3000 метрів, так і у всіх інших видах бою.

  Після аналізу отриманих в ході випробувань даних, надійшла пропозиція застосовувати ЗСУ «Єнісей» для захисту ЗРК «Круг» і ЗРК «Куб».

  За висновками державної комісії машина була рекомендована до прийняття на озброєння. Однак 5 вересня 1962 року постановою Ради Міністрів СРСР на озброєння була прийнята ЗСУ-23-4 «Шилка», що автоматично означало «смертний вирок» для «Єнісея». У вересні 1962 року всі роботи над «Єнісеєм» були припинені.
  Жодного екземпляра з двох побудованих не збереглося.

  Тактико-технічні характеристики ЗСУ-37-2 «Єнісей»

  Бойова маса – 27,5 тонн
  Екіпаж – 4 чол.
  Довжина корпусу – 6360 мм
  Довжина з гарматою вперед – 6715 мм
  Ширина – 3100 мм
  Висота – 3325..3525 мм
  База – 4325 мм
  Боєкомплект гармати – 540 снарядів
  Швидкість по шосе 60 км/год
  Швидкість по пересіченій місцевості – 20.25 км/год
  Запас ходу по шосе – 450 км
  Запас ходу по пересіченій місцевості – 310 км


  Про допомогу проекту

  Також на цю тему

  Останні новини

  Чеська САУ DANA M2 пройшла всі випробування в Україні

  Чеська колісна самохідна артилерійська установка 152-мм DANA M2 на шасі Tatra успішно пройшла всі випробування українських військових,...

  У Миколаєві розробили новий проєкт десантного катера

  Миколаївське державне підприємство «Дослідно-проектний центр кораблебудування» (ДПЦК) розробило і представило проєкт нового десантного катера «Пелікан».Передає Національний Промисловий Портал з посиланням...

  «Темп-3000» представив нові захисні шоломи (фото)

  НВП «Темп-3000» на виставці «Зброя та безпека 2021» представило захисні шоломи 4-х розмірів (S, М, L та XL), оновлені захисні плити та...

  Міненерго опрацьовує можливість виробництва водню за допомогою атомної енергетики

  У Міністерстві енергетики обговорюють можливість виробництва кліматично нейтрального водню за допомогою атомної енергії, також розглядають виробництво на основі газу.

  “Рівнеазот” відновить та запустить цех азотної кислоти за два тижні

  ПрАТ "Рівнеазот" розпочало роботи з усунення наслідків розгерметизації трубопроводу в цеху азотної кислоти, за оцінками фахівців, ремонтні роботи з відновлення його повноцінної...

  Десантно-штурмовий катер «Малин» проєкту «Кентавр-ЛК» пройшов доковий ремонт в Одесі

  Десантно-штурмовий катер «Малин» проєкту 58503 шифр «Кентавр-ЛК» пройшов доковий ремонт в Одесі.Про це стало відомо з пресрелізу підприємця-виконавця...

  У Дубровиці на Рівненщині відкрили першу чергу мультифункціонального спорткомплексу (фото)

  Завершилися роботи зі створення першої черги спортивно-оздоровчого комплексу у Дубровиці Рівненської області в рамках національної програми будівництва інфраструктурних об'єктів.

  В Україні створять міжнародний центр підготовки пілотів

  Збройні сили України разом із закордонними партнерами розглядають доцільність створення в Україні міжнародного центру підготовки пілотів.Зокрема це питання...

  Зараз читають

  Порт Південний за перше півріччя перевалив майже 25 мільйонів тонн вантажів

  Перевалка морського порту Південний в першому півріччі 2021 року склала 24,706 млн тонн вантажів.

  “Антонов” отримав перший з десяти замовлених автобусів “Богдан”

  Державне підприємство "Антонов" отримало перший з 10 замовлених автобусів довжиною майже 10 метрів "Богдан А14532", випущених Луцьким...

  Пасажиропотік в аеропорту Харкова вперше перевищив допандемічні показники

  У червні 2021 року пасажиропотік аеропорту Харків склав 126,9 тис. осіб. Це на 5% більше, ніж за...

  “АрселорМіттал Кривий Ріг” вперше відправив з Миколаєва судно з рекордною партією металопродукції

  Металургійний комбінат "АрселорМіттал Кривий Ріг" вперше відправив морським транспортом з Миколаєва рекордну партію металопродукції.