9.5 C
Alba Iulia
Понеділок, 8 Серпня, 2022

Український арсенал: високоточний боєприпас «Квітник»

Війна на Донбасі гостро поставила питання про застосування в артилеристами ЗСУ високоточної зброї. Причому, багато хто навіть не здогадується, що на озброєнні армії формально така зброя є. Перш за все це 152-мм керований артилерійський снаряд (КАС) «Квітник».

Високоточний боєприпас був розроблений у кінці 1990-х років науково-виробничим комплексом «Прогрес» (м. Ніжин Чернігівської області) під керівництвом головного конструктора Миколи Івановича Шкарлета для наземної артилерії – перш за все для самохідних гаубиць типу «Мста-С» або 2СЗ «Акація». Причому з-за вказівки з Києва при проектуванні ніжинські конструктори використовували виключно деталі, виготовлені у СНД, тому снаряд вийшов дуже схожий на радянський «Краснополь», а 70% комплектуючих надходило з Росії.

Вперше «Квітник» був продемонстрований на міжнародній виставці IDEX-2001, при цьому акцентували увагу приділяли варіанту під стандарт НАТО: калібру 155 мм. Цікаво, що інтерес проявили і українські військові – і з 2008 року почалися державні випробування. Вони завершилися практичними стрільбами у вересні 2012 року в ході навчань «Перспектива-2012». Всього було відстріляно до 30 снарядів.

Лазерна напівактивна система наведення КАС «Квітник» забезпечує ураження не тільки бронетехніки, що рухається зі швидкістю до 36 км/год, але й захисних споруд (ДОТів, ДЗОТів, будівель, пристосованих для оборони тощо) та бойових, десантних і транспортних кораблів. Точні характеристики «Квітника» є таємницею, але зазвичай подібна зброя здатна влучати у ціль розмірами у декілька метрів на відстані 20 кілометрів.

За результатами випробувань, 6 грудня 2012 152-мм керований артилерійський снаряд «Квітник» був прийнятий на озброєння ЗСУ. А у 2013 році ДП НВК «Прогрес» було розпочато його серійне виробництво. Однак як і все високоточне озброєння «Квітник» дуже дорога зброя – один снаряд станом на 2008 рік коштував 200 тисяч гривень, тому виробництво завершилось так і не почавшись.

Починаючи з 2016 року почались роботи по розробці варіанта снаряду на основі західних комплектуючих. Новий варіант отримав назву «Квітник-Е» і демонструвався на виставці «Зброя та безпека-2017».

Основні характеристики снаряду «Квітник»

Довжина снаряду 1,2 м
Калібр 152/155 мм
Вага снаряду 48 кг
Вага ВР 8 кг
Дальність дії 3-20 км
Діапазон робочих температур від +50 до −40 градусів.

Також на цю тему

Останні новини:

Зараз читають