9.5 C
Alba Iulia
Понеділок, 29 Листопада, 2021

Українські електронні «вуха» для артилеристів

Важливим елементом ефективності застосування артилерії на фронті є можливість з максимальною точністю визначати місце розташування ворожих гармат, мінометів та установок залпового вогню, після чого наводити на них власні засоби вогневого ураження і коригувати їх вогонь.

В радянській армії ці завдання вирішували комплекси звукометричної розвідки. Причому всі вони вироблялися в Одесі на базі Спеціального конструкторського бюро «Молнія». Після розпаду СРСР одесити продовжили свої розробки. Найсучаснішим же комплексом, який вийшов з стін бюро, є розвідувальний автоматизований звукометричний комплекс (РАЗК) «Положення-2».

Його розробка була розпочата в 1995 році і завершена в грудні 2012 року. Крім того, до участі в роботах по створенню апаратної машини були залучені Тернопільський радіозавод «Оріон» (радіостанції Р-173м і РН-2.7 «Орiон РН-2.7), ЗДП «Радіоприлад» (телефонний апарат ТА-57) і ДП «Оризон-Навігація» (прилади супутникової навігації СН-3210 і СН-3003М «Базальт-М»).

Після завершення державних випробувань наказом міністерства оборони України № 126 від 20 лютого 2013 року, комплекс був офіційно прийнятий на озброєння Збройних Сил України під найменуванням 1АР1 «Положення-2».

На момент анексії Криму і початку війни на Донбасі у військах був один такий комплекс.

З 2015 року його виробництво передано на Львівський державний завод «ЛОРТА». Тут же проводяться роботи по заміні компонентів російського виробництва на комплектуючі українського і західного виробництва.

У 2016 році станція була включена в каталог продукції державного концерну “Укроборонпром” в якості зразка продукції військового призначення, яка може бути виготовлена ​​та поставлена ​​на експорт.

РАЗК складається з апаратної машини на базі багатоцільового транспортера МТ-ЛБу (екіпаж-5 чоловік), трьох акустичних баз, дев’яти високочутливих датчиків-мікрофонів і метеостанції. Використовується навігаційна апаратура «заточена» під GPS. Аудіоінформація, що надходить через звукоприймачи «Положення», обробляється комп’ютером, який видає координати артилерії противника і точок розривів снарядів і мін, випущених нашими.

Всі дані передаються по шифрованих каналах зв’язку і відображаються в онлайн-режимі на екрані оператора і цифровому планшеті артилерійського командира.

Максимальна дальність, на якій комплекс «чує» противника, – 35 кілометрів. Коригувати вогонь своєї артилерії він може на відстані до 15 км. Чим ближче джерело звуку, тим точніше РАЗК визначає його місце розташування.

Час визначення координат – не більше 5 секунд. Кількість прийнятих сигналів пострілів і розривів – до 50 в хвилину. Кількість оброблюваних цілей до 100.

Безперечною перевагою АЗКР «Положення-2» у порівнянні з комплексами АЗК-5 та АЗК-7 є суттєве скорочення транспортних засобів і особового складу, який обслуговує комплекс, у 4 і 5 разів відповідно.

Також на цю тему

Останні новини:

Зараз читають