«Тітонька Ю» від Антонова

43387
 • У 1955 році ГСОКБ-473, яке очолював Олег Антонов, в ініціативному порядку розробило проект транспортно-десантного літака, який отримав позначення «Ю».

  Літак призначався для перекидання і повітряного десантування військ (200 бійців з особистою зброєю і спорядженням), великогабаритної бойової техніки (з масою окремих об’єктів до 20-25 тонн). На літаку «Ю» в санітарному варіанті можна також перевозити 160 хворих або поранених.

  «Ю» являв собою моноплан суцільнометалевої конструкції з крилом розмахом 44 метрів та двопалубним фюзеляжем довжиною 41 метрів з двома турбогвинтовими двигунами ТВ-12 (прототип НК-12) зі злітною потужністю 12 500 к. с. кожен (надалі, передбачалася заміна на більш потужні двигуни ТВ-14) і співвісними гвинтами діаметром 5,8 м.

  Передня гермокабіна екіпажу мала дві палуби, на верхній з яких перебувала кабіна льотчиків (дві особи), а на нижній – кабіна інших членів екіпажу (чотири особи). На верхній палубі розташовані були передня і задня гермокабіни для солдатів або десантників. Ці кабіни мали в перетині форму покладеної на бік вісімки, діаметр кілець якої – 2,3 м. Кабіна льотчиків відокремлена від десантників легкими перегородками з дверима.

  У середній частині нижньої палуби розташований вантажний відсік (довжина – 16 м, ширина – 3,9 м, висота – 2,8 м). У хвостовій частині фюзеляжу перебувала гермокабіна стрілка з гарматною установкою під дві 23-мм гармати АМ-23.

  Пневматики коліс низького тиску забезпечують експлуатацію машини на ґрунтових аеродромах.

  Для створення можливості парашутного і посадкового десантування бойової техніки хвостова частина фюзеляжу була піднята вгору і забезпечена великим вантажним люком (ширина – 3,7 м), що забезпечує зручне і безпечне повітряне і посадкове десантування, а також безперешкодне вивантаження техніки при аварійній посадці літака на фюзеляж з невипущеними шасі.

  Викидання парашутистів-десантників (140 осіб) може проводитися в три потоки (два ряди): через передні десантні люки в підлозі вантажного відсіку; задні десантні люки в підлозі верхньої палуби в районі вантажолюка і через сам вантажолюк. Такий порядок викидання забезпечує приземлення всіх парашутистів на майданчику довжиною 1500 м.

  Розробка проекту літака «Ю» була завершена на етапі ескізного проектування.

  Тактико-технічні характеристики

  Нормальна злітна маса – 78 тонн
  Максимальна злітна маса – 83 тонни
  Довжина розбігу – 625 м
  Довжина пробігу при посадці без гальмування гвинтами – 725 м
  Практична дальність польоту з максимальним навантаженням 20 тонн – 3500 км
  Максимальна швидкість на висоті 8000 м – 650-700 км/год
  Практична стеля – 11000 м


  Про допомогу проекту