9.5 C
Alba Iulia
П’ятниця, 27 Січня, 2023

Один із символів війни на Донбасі – ГАЗ-66

Починаючи з 1960-х років ГАЗ-66 один з найпопулярніших радянських позашляховиків. Цьому сприяли пристойна вантажопідйомність, повноцінний повний привід, невибагливість і широкі можливості по модернізації.

У серійне виробництво ГАЗ-66 був запущений в 1964 році. Традиційно при проектуванні радянські інженери за основу взяли західний зразок – на цей раз німецький Mercedes Unimog. Хоча перші моделі страждали «дитячими хворобами» і були далекі від тієї машини, яку ми знаємо зараз, проте конструктори постійно допрацьовували своє дітище. Так, в 1968 році ГАЗ-66 став масово комплектуватися системою регулювання повітря в шинах.

В результаті вийшов вельми збалансований вантажний позашляховик, хоча чисто вантажівкою його назвати складно через коротку вантажної платформи, адже машина спочатку була «заточена» виключно під перевезення особового складу.

ГАЗ-66
ГАЗ-66

Завдяки грамотно розподіленого центру тяжкості навантаження на передню і задню частини авто майже однакова. До деяких мінусів позашляховика можна віднести те, що кабіна розташована прямо над передніми шасі і обсяг її досить малий – особливо не розвернутися.

Що ж стосується технічних характеристик, то вони були досить непоганими. По-перше, при вантажопідйомності в 2 тонни автомобіль був компактним (що не дивно, так як машина призначалася в першу чергу для повітряно-десантних військ і за габаритами повинна була вписуватись в габарити військово-транспортного літака Іл-76), що для вантажного позашляховика завжди було плюсом. По-друге, при кліренсі у 315 мм автомобіль показував чудеса прохідності. Так, ГАЗ-66 може долати броди глибиною до 0,8 метра і розвивати максимальну швидкість до 90 км/год. Причому до 60 км/год автомобіль розганяється всього за 30 секунд. За паспортом вантажівка може долати підйоми до 31 градуса.

Що ж стосується витрати, то з заводу авто зазвичай споживало 20 літрів бензину (причому неважливо, якого – 72-го, 76-го або 80-го) на 100 кілометрів. При обсязі бака в 210 літрів це забезпечило ГАЗ-66 досить хороший запас ходу.

Випускати ГАЗ-66 у РФ припинили в 1995 році, його на конвеєрі змінив ГАЗ-3308 «Садко». Згідно з офіційною статистикою, всього на автозаводі було випущено 965 тисяч вантажівок.

Базова версія вантажівки була універсальною – вона комплектувалася звичайним кузовом з металу з відкидними боковими лавками. Для захисту використовувався звичайний тент. Кабіна була теж зроблена з металу, і в ній було місце всього для двох крісел – пасажирського і водійського.

За час виробництва було освоєно безліч модифікацій цього універсального позашляхового вантажівки. Відомо про 14 версіях авто з тими чи іншими модулями (перш за все типу КУНГ), причому практично всі вони є в Україні і використовуються армією.

Перш за все це спеціалізовані армійські модифікації:

– АС-66 – класичний і дуже популярний медичний позашляховик;
– АП-2 – теж санітарна модель, але перев’язувального з можливістю розгортання польового госпіталю;
– ДДА-2 – душовий агрегат з дезінфекцією;
– Р-142 – командно-штабна модифікація з повним оснащенням всім необхідним.

З початком війни на Донбасі ГАЗ-66 стали масово знімати з зберігання і відправляти в війська. Так, аеромобільні частини, які першими пішли на війну, на весну 2014 роки взагалі були оснащені виключно такими машинами.

Також на цю тему

Останні новини:

Зараз читають