9.5 C
Alba Iulia
Четвер, 9 Грудня, 2021

Міномет для ядерного Апокаліпсису

До появи тактичних ракетних комплексів в радянській армії гостро стояло питання про доставку ядерних боєприпасів обмеженої потужності на поле бою. В середині 1950-х було вирішено створити спеціальні самохідні орудія і міномети для застосування тактичної ядерної зброї.

Так, в листопаді 1955 року почалися роботи над самохідним мінометом 2Б1 «Ока» і самохідною гарматою 2А3 «Конденсатор-2П».

Найбільш вдалим виявився міномет. Причому артилерійською частиною займалося Коломенське ВКВ машинобудування, а шасі “об’єкт 273” – КБ Кіровського заводу в Ленінграді. 420-мм міномет призначався для стрільби ядерними боєприпасами вагою 750 кг на відстань до 45 км.

Як основне озброєння використовувався 420-мм гладкоствольний міномет 2Б2 встановлений на базу танка Т-10. Довжина ствола становила близько 20 метрів. Вага самохідки перевищував 55 тонн. Зважаючи на відсутність противідкатні пристроїв, при пострілі машина відкочувалася назад на 5 метрів.

Заряджання міни проводилося з казенної частини, що істотно збільшувало скорострільність, яка становила 1 постріл в 5 хвилин

У похідному положенні самохідним мінометом керував тільки механік-водій – решті розрахунок (6 осіб) перевозився на вантажівці або бронетранспортері.

Всього Кіровським заводом були побудовані чотири самохідні установки 2Б1. 7 листопада 1957 року в військовому параді в Москві «Ока» вперше була продемонстрована міжнародної громадськості разом з 406-мм самохідною гарматою на тому ж шасі. Демонстрація цих величезних знарядь викликала фурор серед іноземних журналістів і вітчизняних обивателів. Деякі зарубіжні фахівці висловлювали думку, що показані на Червоній площі артустановки – всього лише бутафорія, розрахована на страхітливий ефект. Вони були недалекі від істини. В ході випробувань міномета при стрільбі звичайними боєприпасами не витримували лінивці, зривало з кріплень коробку передач, виникали інші поломки.

Доопрацювання міномета тривала аж до 1960 року, коли вийшла постанова Ради Міністрів про припинення робіт над «Окою» і гарматою СМ-54. Головною причиною цього стала поява тактичних некерованих ракет на більш легких гусеничних шасі з кращою прохідністю.

Також на цю тему

Останні новини:

Зараз читають