9.5 C
Alba Iulia
Субота, 10 Квітня, 2021

Майбутній арсенал: україно-білоруський ЗРК Т38 «Стілет»

 • Проблема прикриття армійських підрозділів на полі бою завжди гостро стояла в ході останніх локальних війн. Тому цілком природно, що пострадянські країни час від часу замислюються про модернізацію зенітно-ракетних комплексів ще радянського виробництва.

  Цілком логічно, що деякі країни цілком спираються на допомогу Росії, інші — намагаються самостійно розвивати засоби ППО.

  В середині 2000-х років почалася активна співпраця українських та білоруських виробників зброї. На цьому фоні з’явилася велика кількість різноманітних проектів, багато з яких були на той час не реалізовані.

  На цьому тлі виграшним є зенітний ракетний комплекс ближньої дії Т38 «Стилет», який не тільки дійшов до серійного виробництва, але й достатньо активно експортувався. Комплекс був розроблений в 2009 році мінським науково-виробничим підприємством «Тетраедр» і є логічним продовженням робіт цього підприємства за програмою «Оса-Т», націленої на модернізацію застарілих радянських комплексів «Оса» в строю ЗС Білорусі.

  Фактично це абсолютно нова зброя, яка у майбутньому може замінити ЗРК «Оса» — АКМ (серійне виготовлення завершене у 1989 році).

  На думку розробників комплекс забезпечує протиповітряний захист підрозділів сухопутних військ, промислових та військових об’єктів від ударів всіх типів сучасних і перспективних засобів повітряного нападу на гранично малих, малих і середніх висотах. Т38 розміщується на колісному шасі МЗКТ-69222Т підвищеної прохідності білоруського виробництва з дизельним двигуном ЯМЗ-7513 потужністю 430 к.с. та автоматичною трансмісією.

  У комплексі як засіб ураження використовується нова зенітна ракета Т382, розроблена в київському конструкторському бюро «Луч», але також можливе використання ракет комплексу «Оса»-АКМ.

  Ракета має масу 116 кг при бойової осколково-стрижневій частині в 18 кг. Споряджається неконтактним радіопідривником активного типу. Область спрацьовування узгоджується з областю ураження бойової частини ракети, яке досягається введенням тимчасової затримки спрацьовування радіопідривника в залежності від типу цілі та прогнозованою швидкості зближення ракети з ціллю. Швидкість польоту зенітної ракети — до 850 м/с, максимальне перевантаження — 25g, час роботи стартового двигуна — 1,5 секунд, маршового — 20 секунд. За деякими даними ця ракета також використовується у проекті перспективного для ЗСУ ЗРК «Дніпро».

  Системи управління комплексу виконані на новій елементній базі, бойова машина оснащується системою електронно-оптичного виявлення.

  ЗРК Т38 «Стилет» забезпечує виявлення і розпізнавання цілей в русі та на стоянці, обстріл цілі однієї або двома ракетами на стоянці або з короткою зупинкою. На бойовій машині розміщуються всі засоби навігації, топоприв`язки, життєзабезпечення, зв’язку та електроживлення комплексу. Розрахунок бойової машини — чотири людини.

  Радіолокаційна станція виявлення цілей комплексу може виявляти цілі, що летять на висоті 5000 м, за 40 км, на висоті 50 м — за 27 км, одночасно може виявляти 48 цілей; дальність дії станції супроводу цілей — 28 км. Комбінована оптико-електронна система має теле- і тепловізійні канали, оснащена лазерним далекоміром і здатна виявляти цілі типу МіГ-29 за 30 км по телевізійному каналу і за 35 км по тепловізійному, брати їх на супровід на дистанції 20 і 22 км відповідно.

  Як повідомляється можливе перевезення ЗРК літаком типу Іл-76 та залізничним транспортом в межах габариту 02-Т.

  Фахівці стверджують, що при відносно невеликих витратах білоруському виробнику вдалося створити комплекс, близький за можливостями до російського ЗРК «Панцир».

  До 2014 року Білорусь поставила дві батареї ЗРК Т38 «Стілет» до Азербайджану. Про подальші поставки та можливість прийняття комплексу на озброєння армії України або Білорусі не повідомлялось.


  Про допомогу проекту

  Також на цю тему

  Останні новини

  Проведено стендові випробування двигуна для надзвукової ракети «Блискавка»

  Державне підприємство «Івченко-Прогрес» провело стендові випробування прототипу двигуна до надзвукової ракети «Блискавка».Передає Національний Промисловий...

  Уряд вказав джерела фінансування космічної системи «Січ-2-1»

  Уряд вказав джерела фінансування для створення космічної системи «Січ-2-1» в інтересах українських структур і відомств.Передає Національний Промисловий Портал з посиланням...

  Морська охорона ремонтує черговий сторожовий катер «Гриф» на Азовському морі

  Маріупольський загін Морської охорони Державної прикордонної служби України оголосив про закупівлю послуг з ремонту катера «Гриф».Передає Національний Промисловий Портал з...

  Збройні сили України замовили близько десятка модернізованих БТС-4 у Львівського бронетанкового заводу

  Збройні сили України замовили близько десятка спеціалізованих бронетягачів БТС-4 у Львівського бронетанкового заводу. Про плани з цьогорічного виконання замовлень Міноборони кореспондентам АрміяInform...

  Харків домовляється про виробництво турецьких автобусів Karsan

  У Харкові було підписано Меморандум про наміри співробітництва між Харківською міською радою та турецькою компанією з виробництва автобусів Karsan.

  Спеціалісти КНУ імені Тараса Шевченка сприятимуть розвитку регіонів та ОТГ

  Київський національний університет імені Тараса Шевченка займатиметься освітнім розвитком об’єднаних територіальних громад України. Таку домовленість було затверджено в рамках підписання Меморандуму про співпрацю Університету...

  В Україні легалізували виробництво та продаж медичного канабісу

  Кабінет міністрів ухвалив постанову, згідно з якою деякі медпрепарати на основі канабісу більше не входять до переліку наркотичних засобів.

  Україна припинила дію угоди з Росією про співпрацю у сфері туризму

  Кабінет міністрів України припинив дію угоди з урядом Російської Федерації про співробітництво в сфері туризму.Про це повідомив народний...

  Зараз читають

  Представлено візуалізацію проєкту нової української важкої БМП «Вавілон»

  З’явилась візуалізація проєкту української важкої БМП «Вавілон», що розробляється ТОВ «Інженерна група «Арей» за державним оборонним замовленням...

  В Україні легалізували виробництво та продаж медичного канабісу

  Кабінет міністрів ухвалив постанову, згідно з якою деякі медпрепарати на основі канабісу більше не входять до переліку...

  У Запоріжжі виготовляють ходову частину крану “Голіаф” для французької верфі (фото)

  ПрАТ "Запоріжкран" показав, як йдуть роботи з будівництва ходової частини для козлового крана "Голіаф", який буде працювати...

  “Сільпо” розпочало доставляти продукти за допомогою літаків

  Мережа "Сільпо" розпочала пілотний проєкт з доставлення замовлень літаками в невеликі населені пункти, де не працюють логістичні...