9.5 C
Alba Iulia
Вівторок, 6 Грудня, 2022

«Харків’янка» – ідеальний транспорт для самоізоляції

За таємничим кодовою назвою “виріб 404C” ховається унікальний вітчизняний монстр, здатний існувати там, де життя немає.

Революційний всюдихід з кодовою назвою “виріб 404C” був створений не випадково. Урядове замовлення на транспортний засіб для пересування в полярних умовах ініціював Інститут Арктики. Був створений на заводі імені В.О.Малишева у Харкові спільно з Харківським авіаційним заводом для експлуатації в Антарктиді.

У першій антарктичної експедиції в 1955 році використовувалися трактора ЧТЗ і важкі артилерійські тягачі АТ-Т, які згодом оснастили більш потужними моторами і спеціальними гусеницями.

Але в результаті стало ясно, що наявні транспортні засоби не справляються з поставленими завданнями, і за справу взялися завод транспортного машинобудування ім. В. А. Малишева спільно з Харківським авіазаводом. Авіазавод повинен був спроєктувати кузов, а машинобудівники — ходову платформу, на яку він буде поставлений.

blank

За основу був узятий все той же тягач АТ-Т, побудований на агрегатах танка Т-54. Гусениці зробили довшим на два катка і ширше, щоб зменшити питомий тиск на поверхню.

blank

Кабіна вагонного типу з дюралюмінію отримала 8-ми слойну теплоізоляцію. На просторі площею 28 квадратних метрів і висотою понад 2 метри розмістилися позиції водія і штурмана, 8 спальних місць, санвузол і камбуз, обігрівач і радіостанція. Особливістю конструкції стало те, що доступ до двигуна здійснювався з салону, щоб ремонт і обслуговування можна було проводити не виходячи з теплого приміщення.

blank

Згодом це, здавалося б вдале рішення, показало себе не з кращого боку – повністю ізолювати кабіну не вдалося, екіпаж постійно був змушений дихати вихлопними газами.

blank

Всюдиходи були створені за все за три місяці, як і передбачалося на замовлення. Назва “Харків’янка” вони отримали за місцезнаходженням підприємств-розробників. П’ять всюдиходів вирушили в Калінінград, їх завантажили на борт морського судна, яке вирушило до стартової точки експедиції.

blank

Всюдихід “Харків’янка” має 520-сильний дизельний мотор, який дозволяє тягнути власні 35 тонн і причіп масою до 70 тонн. Буксирування важких об’єктів вкрай необхідна в арктичному поході, коли весь запас палива доводиться везти з собою.

10 лютого 1959 року стартувала експедиція від станції “Мирний” до Південного полюса. Маршрут протяжністю 2700 кілометрів був успішно подоланий за півтора місяця.

blank

У 1974 році вступив нове замовлення від полярників, і були зроблені ще п’ять всюдиходів, які пройшли серйозну модернізацію. Їх назвали “Харків’янка-2”.

Головні зміни отримав житловий модуль — кабіна стала окремою, доступ до мотора з житлового відсіку ліквідовано. Це дозволило позбутися від вихлопних газів в “житловому приміщенні” і значно поліпшити теплоізоляцію — температура в житловому блоці при повній відсутності опалення падала всього на один-два градуси в добу. Всюдиходи як першого, так і другого покоління досі несуть службу у полярників.

У 1980-і роки стартував проєкт “Харків’янка-3”, який отримав нове вдосконалення всюдиходів, але з розвалом Союзу він був закритий.

Також на цю тему

Останні новини:

Зараз читають