9.5 C
Alba Iulia
Субота, 9 Грудня, 2023

«Донець» – син «Шилки»

У середині 1990-х років в українському військовому відомстві прийшли до розуміння того, що необхідно шукати заміну для застарілої установки ЗСУ-23-4 «Шилка». Радянський комплекс на той момент вже не відповідав вимогам ППО через застарілу елементну базу та недостатньої дальності ураження повітряних цілей.

У підсумку в 1999 році інженери Харківського заводу імені Малишева представили свою ініціативну розробку – зенітну ракетно-артилерійську систему “Донець”. Фактично вона представляла собою модернізований варіант «Шилки» на танковому шасі від Т-80УД.

Зовні модернізірованої башти були встановлені два спарених транспортно-пускових контейнера з ракетами від ЗРК “Стріла-10М”. Артилерійська частина зосталась від “Шилки”, однак боєкомплект збільшено з 2000 до 4000 снарядів.

Був збережений колишній радіопріцел, доповнений новою цифровою системою управління вогнем. Також встановлена ​​система зовнішнього цілевказування і навігаційна система.

Шасі бойової машини піддалося змінам – у задній частині корпусу була встановлена ​​допоміжна силова установка, що забезпечувала можливість роботи основних систем машини на стоянці при вимкненому маршовому дизелі.

Прототип дійшов навіть до полігонних випробувань. Але тут виявилося дуже велика кількість проблемних моментів.

Наприклад, танкове шасі виявилося непридатним для розміщення “ніжною” апаратури комплексу. РЛС виявлення хоч і була виконана на сучасній твердотільної основі, але навіть з цифровим балістичним обчислювачем характеристики комплексу мало відрізнялися від ЗСУ-23-4. Не влаштувало військових і секторний варіант виявлення цілей і супутнє цьому вимога мати в складі окрему трикоординатних РЛС на тому ж танковому шасі.

Ракети комплексу не задовольняли військових через малу дальністі ураження. У первинному варіанті пропонувалося застосовувати ПЗРК “Ігла”, потім встановили 4 контейнери ракет комплексу “Стріла-10”. І ті й інші ракети поступалися по дальності ракет комплексу “Тунгуска”.

В результаті машина була визнана сирої і неефективною та всі роботи по проекту “Донець” були зупинені.

Тактико-технічні характеристики ЗАС «Донець»

Екіпаж 3 людини
Бойова маса машини 35 тонн
Максимальна швидкість:
– по шосе 65 км / год
– по грунту – 40 км / год
Дальність виявлення повітряних цілей 25-30 км
Висота ураження повітряних цілей 0,01-3,5 км

Останні новини:

Зараз читають