9.5 C
Alba Iulia
Вівторок, 3 Жовтня, 2023

Американські безпілотники RQ-11B Raven в ЗСУ

Військова допомога Заходу нашим збройним силам за роки війни постійно виявляється в центрі найрізноманітніших скандалів. То на поставлені “Хаммери” немає запасних частин і покришок, то наші армійці “втратять” в Дебальцеве новітні анті – мінометні радари. Тепер дійшла справа і до ще однієї американської «фішки» – міні-безпілотніка Raven RQ-11B, 72 одиниці яких були безкоштовно передані ЗСУ літом 2016 року.

Практично «по гарячьому» радник начальника Генерального штабу Збройних сил України Натан Хазін заявив буквально наступне: “З самого початку це було неправильне рішення використовувати ці безпілотники”. З одного боку один із засновників батальйона «Азов” Хазін в числі тих, хто стояв біля витоків і зараз всіляко проштовхує волонтерський проект “Аеророзвідка” і тут при бажанні можна побачити якісь нотки лобізму в проштовхуванні своїх апаратів на озброєння ЗСУ.

blank

З іншого боку про проблеми цих безпілотників військові експерти говорили ще влітку, коли вперше з’явилася інформація про їх поставки. Справа в тому, що хоча апарати і знаходятьсяна озброєнні армії США та використовуються безліччю інших країн, проте з 2009 року вони мають цифровий канал управління, в той час як нам поставлена ​​рання версія з аналоговим.

Якби мова йшла про війну типу сирійської або іракської, де повстанці не мають засобів РЕБ (радіоелектронної боротьби), то цей варіант був би ідеальним, однак у донбаських “шахтарів” і “трактористів” є цілком собі сучасні російські системи, які вкрай ефективні проти такої застарілої техніки.

Тобто в таких поставках було намішано все – від не розуміння американськими військовими фахівцями характеру протистояння на Донбасі до банального бажання позбутися від невдалої модифікації.

Не можна скидати і не розуміння нашого командуванням місця таких апаратів в армійській структурі. За американськими статутами такий апарат використовують локально – для наведення міномета невеликого калібру або автоматичного гранатомета на найближчий пагорб. Природно, що завдання для наведення артилерії калібру понад 100 мм навіть не стоїть. У наших же умовах командування намагається декількома апаратами вирішити всі проблеми – аж до виявлення артилерійських позицій супротивника. Для чого природно дальності не вистачає.

Тобто з одного боку американські апарати дійсно не відповідають реаліям війни на Донбасі і не можуть використовуватися за своїм прямим призначенням – коригування артилерійського вогню, з іншого боку вони в будь-якому випадку краще і ефективніше, ніж ті комерційні машини, які є на фронті. До того ж не треба забувати, що американські апарати Україна отримує від США безкоштовно.

А втрати – вони в бойових умовах завжди були, є і будуть. Досить згадати, що навіть в США в середньому напрацювання на відмову таких апаратів складає близько 200 вильотів, а з 20 тисяч побудованих більша частина була втрачена під час навчання або в бою, причому найбільш розповсюдженою причиною втрат за американськими даними була або втрата лінії зв’язку або апаратний збій на самому апараті.

Тактико-технічні характеристики

Маса БПЛА 1,9  кг
Габаритні розміри:
довжина 915 мм
розмах крил 1372 мм
Дальність польоту 10 км
Робоча висота польоту 30-152 м
Максимальна висота польоту 4300 м
Тривалість польоту 60 – 90 хв
Крейсерська швидкість 32-81 км/год

Останні новини:

Зараз читають