9.5 C
Alba Iulia
П’ятниця, 27 Січня, 2023

Забутий КРАЗ

Кременчуцький автомобільний завод у радянські часи запам’ятався нам в основному як постачальник старомодних «лаптежніков», чия конструкція, по суті, була розроблена в 1950-х роках ще в Ярославлі, до перенесення виробництва в УРСР.

Однак насправді з моменту свого утворення на замовлення Міністерства оборони там негласно проводили секретні розробки перспективних армійських повнопривідних вантажівок, тягачів і багатовісних активних автопоїздів. На жаль жоден з цих проектів так і не дійшов до стадії серійного виробництва. Проте, конструктори розробили досить цікаві дослідні машини.

Фактично першими в 1964 році з’явилися два дуже оригінальних зразка – вантажівка КрАЗ-Е253 і автопоїзд КрАЗ-Е259-Е834. Основою шассі був дослідний турбодизель ЯМЗ-238Н потужністю 240 л. с., що дозволило підвищити вантажопідйомність шасі до 9 тонн, а максимальну швидкість – до 71 км/год. Для прискорення процесу проектування та впровадження була використана кабіна від бескапотних вантажівок МАЗ-500, які ще тільки планувалося поставити на конвеєр.

blank
КрАЗ-253Б

Керувати автомобілем стало значно легше завдяки гідропідсилювачу керма. Важливим нововведенням стала централізована система регулювання тиску повітря в шинах, що істотно поліпшило прохідність по слабких грунтах і снігу.

З травня 1964 по червень 1965 року автомобілі проходили державні випробування. В цілому машини показали себе добре. Проте, було виявлено ряд недоліків (недоліки в конструкції підвіски, низька якість гумових ущільнень і т.п.). І після випробувань почалася копітка практична робота з доведення машини.

Але на КрАЗ-253 і 259 було багато оригінальних деталей, для виготовлення яких була потрібна серйозна перебудова всього виробництва. При цьому вартість базового автомобіля в порівнянні з попередником (КрАЗ-214Б) зростала на 50 – 60%. Таким чином, створення дешевої економічній версії для народного хазяйства було неможливо. Тим часом, з 1967 року вже випускався капотний КрАЗ-255Б – більш простий і дешевий грузовик, що зберіг технологічну спадкоємність з “двісті чотирнадцятим».

Так фактично доля розробки вже була вирішена: Держкомітет з оборонної техніки прийняв рішення про припинення всіх робіт по КрАЗ-253 і 259. Як це бувало не раз – економіка взяла верх над технікою.

Тактико-технічні характеристики КрАЗ-253Б

Дорожній просвіт 420 мм
Маса спорядженгого 12,3 т
Максимальна швидкість 76 км/год

Також на цю тему

Останні новини:

Зараз читають