9.5 C
Alba Iulia
Понеділок, 12 Квітня, 2021

Тіні Радянського Союзу: опитна самохідна артилерійська установка 2С2 “Фіалка”

 • На початку 1960-х років в Радянському Союзі остаточно затвердилася теорія швидкого удару, коли основу ударного компонента повинні були складати повітряно-десантні війська, добре озброєні та оснащені. І одним з елементів повинна була стати лінійка артилерії у вигляді самохідної 122-мм гаубиці, машини з 100-мм гарматою, 120-мм міномету на гусеничному шасі, РСЗО та самохідного протитанкового ракетного комплексу. Причому зразки повинні були досить специфічними – броньованими, з малою масою (до 10 тонн) і розмірами, придатними для десантування з основного радянського транспортного літака Ан-12.

  Одним з перших таких зразків стала опитна САУ з індексом ГРАУ 2С2, шифром “Фіалка” і робочою назвою “Об’єкт 924”. Головним розробником “Фіалки” був призначений Волгоградський тракторний завод, а головним конструктором став И.В. Гавалов. Для прискорення розробки й майбутнього виробництва було вирішено запозичувати деякі ідеї та рішення з існуючих проектів. Так, по частині пристроїв нову самохідність “Об’єкт 924” планувалося уніфікувати з бойовою машиною десанта БМД- 1, розробленою незадовго до старту нового проекту. САУ і БМД повинні були мати загальні силові агрегати, схожу ходову частину, захист і так далі.

  Звісно, що САУ 2С2 отримала зварний корпус з алюмінієвої броні. Для зменшення маси було запропоновано використати порівняно тонкі броньові листи, що забезпечують лише противопульний та протиосколковий захист. За наявними даними, броня могла захистити екіпаж тільки від гвинтівочних куль калібру 7,62 мм. В компонуванні машини не використовувалися які-небудь оригінальні ідеї.

  Основою машини був шестициліндровий дизельний двигун 5Д20 потужністю 240 к.с. з рідинною системою охолодження і турбонаддувом. Спочатку проект “Фіалка” передбачав запозичення ходової частини у БМД-1 без яких-небудь серйозних переробок, проте за результатами випробувань ходову частину довелося помітним чином допрацювати для отримання бажаних характеристик. Для використання на новій самохідності була розроблена 122-мм гаубиця 2А32. Цей виріб фактично був допрацьованим варіантом знаряддя 2А31 / Д- 32, що створювався для САУ 2С1 “Гвоздіка”. Модернізований виріб отримав ряд нових вузлів і агрегатів, а також було адаптовано для установки в САУ нового типа – так, замість ланцюгового досилателя, що використався на Д- 32, застосували пневматичний пристрій.

  Максимальна дальність стрільби склала у результаті 15,2 км, а боєкомплект складався з 40 пострілів. В якості допоміжного озброєння був встановлений 12,7-мм кулемет НСВ «Утьос». Довжина 2С2 по корпусу складала 5,76 м, ширину – 2,65 м, висоту – 2,18 м.

  Бойова маса укладалася у вимоги й складала 10 тонн. Висока питома потужність дозволяла отримати максимальну швидкість на шосе до 60-62 км/год. На воді машина могла розгонятися до 10 км/год. Запас ходу по хорошій дорозі – 500 км. По прохідності та рухливості на пересіченій місцевості САУ відповідала уніфікованою БМД- 1.

  Три прототипи САУ 2С2 “Фіалка” були виведені на полігон вже в лютому 1968 року. Практично відразу були виявлені серйозні недоліки у вигляді потужної віддачі, недостатньої міцності корпусу і так далі.

  У результаті в 1974 році проект “Фіалка” був закритий, замість нього був відкритий проект “Нона-Д”. Усі три “Об’єкти 924” були відправлені на розбирання, причому нетривалий час один зразок був використаний в якості стенду для відпрацювання нового комплексу озброєння – з гарматою Д- 64. До нашого часу жоден з них не дожив.

  Тактико-технічні характеристики

  Бойова масса – 10 тонн
  Екіпаж – 4 особи
  Довжина – 5765 мм
  Ширина – 2650 мм
  Висота – 2180 мм
  Скорострільність – 4-6 постр/хв.
  Дальність стрільби – до 15,2 км
  Боєкомплект гармати – 40
  Швидкість по шоссе – 62 км/год


  Про допомогу проекту

  Також на цю тему

  Останні новини

  “Західний контейнерний термінал” у Тернополі почав відправляти контейнерні поїзди до Польщі

  "Західний контейнерний термінал", який розташований в Тернополі, у 2021 році налагодив регулярне сполучення з польською інтермодальною мережею.

  ДТЕК використовує дрон-кулю для інспекції виробництва

  В результаті співпраці Innovation DTEK, ДТЕК Енерго і DroneUA, захищений дрон Elios 2, вироблений швейцарською компанією Flyability, був успішно протестований і введений...

  “Укроборонпром” працює над створенням керованих снарядів 155-мм з дальністю 50 кілометрів

  В України продовжують розвивати тематику керованих боєприпасів в рамках програми "Квітник"/"Барвінок". Про амбітні плани з розвитку боєприпасної галузі Концерну розповів директор Дивізіону...

  Міноборони отримає літак Ан-148 від “Антонова” та гелікоптер Мі-8

  Літак Ан-148-100В та гелікоптер Мі-8МТВ-1 зі складу Державного авіаційного підприємства "Україна" (підпорядкована ДУСі) передають у розпорядження Міністерству оборони України.

  Заводі «Океан» прийняв на ремонт черговий суховантаж (фото)

  У Миколаєві 8 квітня на Суднобудівному заводі «Океан» стало для проходження ремонту судно SOLKA 2.Передає Національний Промисловий Портал з...

  “Укравтодор” розпочав ремонт автодороги на території Чорнобильської зони (фото)

  У Чорнобильській зоні стартували ремонтні роботи на 40 кілометровій ділянці дороги між КПП "Дитятки" і КПП "Прип'ять" та під'їзду до ЧАЕС.

  П’ятий екіпаж катера Island готовий до відправки на навчання у США

  П’ятий екіпаж патрульного катеру Island готовий до виряджання у США на навчання.Передає Національний Промисловий Портал з посиланням на УМП.

  Виділено кошти на реконструкцію та розбудову пунктів пропуску на Закарпатті

  Закарпатська область отримає кошти на реконструкцію старих та будівництво нових пунктів пропуску на Українському кордоні з державами Європейського Союзу.

  Зараз читають

  У японському місті Нагоя відкрили першу українську недільну школу

  У японському місті Нагоя відкрили першу українську недільну школу. Також це перший такий навчальний заклад у Японії,...

  Розвідувальний корабель “Сімферополь” в рамках державних випробувань відпрацював ухиляння від ракетної атаки (відео)

  Новий український розвідувальний корабель "Сімферополь" успішно проходить державні випробування у відкритому морі.Передає Національний Промисловий...

  Розпочато випробування нової командно-штабної машини на базі БТР-4 для Таїланду (відео)

  На ДП "Київський бронетанковий завод", який входить до складу ДК "Укроборонпром", пройшов перший етап збирання та пробігових...

  Морська охорона ремонтує черговий сторожовий катер «Гриф» на Азовському морі

  Маріупольський загін Морської охорони Державної прикордонної служби України оголосив про закупівлю послуг з ремонту катера «Гриф».