9.5 C
Alba Iulia
Середа, 28 Вересня, 2022

Тіні Радянського Союзу: опитна самохідна артилерійська установка 2С2 “Фіалка”

На початку 1960-х років в Радянському Союзі остаточно затвердилася теорія швидкого удару, коли основу ударного компонента повинні були складати повітряно-десантні війська, добре озброєні та оснащені. І одним з елементів повинна була стати лінійка артилерії у вигляді самохідної 122-мм гаубиці, машини з 100-мм гарматою, 120-мм міномету на гусеничному шасі, РСЗО та самохідного протитанкового ракетного комплексу. Причому зразки повинні були досить специфічними – броньованими, з малою масою (до 10 тонн) і розмірами, придатними для десантування з основного радянського транспортного літака Ан-12.

Одним з перших таких зразків стала опитна САУ з індексом ГРАУ 2С2, шифром “Фіалка” і робочою назвою “Об’єкт 924”. Головним розробником “Фіалки” був призначений Волгоградський тракторний завод, а головним конструктором став И.В. Гавалов. Для прискорення розробки й майбутнього виробництва було вирішено запозичувати деякі ідеї та рішення з існуючих проектів. Так, по частині пристроїв нову самохідність “Об’єкт 924” планувалося уніфікувати з бойовою машиною десанта БМД- 1, розробленою незадовго до старту нового проекту. САУ і БМД повинні були мати загальні силові агрегати, схожу ходову частину, захист і так далі.

blank

Звісно, що САУ 2С2 отримала зварний корпус з алюмінієвої броні. Для зменшення маси було запропоновано використати порівняно тонкі броньові листи, що забезпечують лише противопульний та протиосколковий захист. За наявними даними, броня могла захистити екіпаж тільки від гвинтівочних куль калібру 7,62 мм. В компонуванні машини не використовувалися які-небудь оригінальні ідеї.

Основою машини був шестициліндровий дизельний двигун 5Д20 потужністю 240 к.с. з рідинною системою охолодження і турбонаддувом. Спочатку проект “Фіалка” передбачав запозичення ходової частини у БМД-1 без яких-небудь серйозних переробок, проте за результатами випробувань ходову частину довелося помітним чином допрацювати для отримання бажаних характеристик. Для використання на новій самохідності була розроблена 122-мм гаубиця 2А32. Цей виріб фактично був допрацьованим варіантом знаряддя 2А31 / Д- 32, що створювався для САУ 2С1 “Гвоздіка”. Модернізований виріб отримав ряд нових вузлів і агрегатів, а також було адаптовано для установки в САУ нового типа – так, замість ланцюгового досилателя, що використався на Д- 32, застосували пневматичний пристрій.

Максимальна дальність стрільби склала у результаті 15,2 км, а боєкомплект складався з 40 пострілів. В якості допоміжного озброєння був встановлений 12,7-мм кулемет НСВ «Утьос». Довжина 2С2 по корпусу складала 5,76 м, ширину – 2,65 м, висоту – 2,18 м.

Бойова маса укладалася у вимоги й складала 10 тонн. Висока питома потужність дозволяла отримати максимальну швидкість на шосе до 60-62 км/год. На воді машина могла розгонятися до 10 км/год. Запас ходу по хорошій дорозі – 500 км. По прохідності та рухливості на пересіченій місцевості САУ відповідала уніфікованою БМД- 1.

Три прототипи САУ 2С2 “Фіалка” були виведені на полігон вже в лютому 1968 року. Практично відразу були виявлені серйозні недоліки у вигляді потужної віддачі, недостатньої міцності корпусу і так далі.

У результаті в 1974 році проект “Фіалка” був закритий, замість нього був відкритий проект “Нона-Д”. Усі три “Об’єкти 924” були відправлені на розбирання, причому нетривалий час один зразок був використаний в якості стенду для відпрацювання нового комплексу озброєння – з гарматою Д- 64. До нашого часу жоден з них не дожив.

Тактико-технічні характеристики

Бойова масса – 10 тонн
Екіпаж – 4 особи
Довжина – 5765 мм
Ширина – 2650 мм
Висота – 2180 мм
Скорострільність – 4-6 постр/хв.
Дальність стрільби – до 15,2 км
Боєкомплект гармати – 40
Швидкість по шоссе – 62 км/год

Також на цю тему

Останні новини:

Зараз читають