9.5 C
Alba Iulia
Вівторок, 24 Травня, 2022

Автомобільна історія українських ракетобудівників

Зараз вже мало хто пригадає, що до випуску ракет Державне підприємство «Виробниче об’єднання Південний машинобудівний завод ім. О. М. Макарова» займалось випуском автомобілів.

21 липня 1944 року Державним комітетом оборони видав постанову про будівництво у Дніпропетровську нового автомобільного заводу. До початку Другої Світової Війни тут був закладений авіамоторний завод, але через початок бойових дій не було завершено.

Відповідно до постанови мав відбутись плановий поетапний запуск підприємства:

  • у першому кварталі 1946 року запрацювати складальний і допоміжний цехи,
  • в першому кварталі 1947 року — моторний, ковальський і ливарний цехи, а
  • у грудні 1947 року — інші цехи, необхідні для повного циклу виробництва вантажних автомобілів.

Проектна потужність заводу складала 30 тис автомобілів на рік, у подальшому кількість мала збільшитись до 75 тис автомобілів.

На початку планувалось організувати випуск вантажних автомобілів ГАЗ-51, завдяки чому конструкторське бюро підприємства складалось в основному з колишніх представників Горьківського автомобільного заводу, але пізніше було прийнято рішення про виробництво на цьому підприємстві ЗіС-150, розробка якого велась у цей час.

У конструкторському бюро автомобільного заводу дослідна модель ЗіС-150 була значно доопрацьована та на її базі було розроблено дослідний вантажний автомобіль ДАЗ-150 “Українець”

blank
ДАЗ-150 “Українець” під час випробувань

Перша дослідна партія ДАЗ-150 була виготовлена у 1947 році, яка представляла собою перероблений другий дослідний зразок ЗіС-150. В порівнянні з базовою моделю кабіна на ДАЗ-150 змістилась на 200 мм вперед та піднята вгору 50-60 мм. Завдяки цьому та через задній виступ на 405 мм збільшилась платформа при тих самих габаритах бази.

blank
ДАЗ-150 вигляд збоку

Також були й інші більш пізні варіанти модернізації вантажного автомобіля ДАЗ-150.

blank
Сидельний тягач на базі ДАЗ-150 з напівпричипом 1-ПП-7 Фото: kargoteka.info

Конструкторами підприємства були розроблені 3-х та 5-ти тонні гідравлічні автонавантажувачі моделей «4000» та «4001», виробництво яких пізніше освоїли на Львівському заводі.

blank
Гідравлічні автонавантажувачі «4000» та «4001»

Вже у 1948 році на Дніпропетровському автомобільному заводі почався серійний випуск автокранів К-31 на шасі автомобіля ЗіС-5

blank
Автокран К-31

В цей час інженерний комітет радянської армії видав завдання на розробку плаваючого автомобіля аналога американського GMC DUKW-353, на що протягом 1948-1949 років конструкторським бюро Дніпропетровського автомобільного заводу було розроблено плаваючий автомобіль ДАЗ-485.

Перший дослідний зразок ДАЗ-485 був виготовлений влітку 1950 року та розпочались його випробування. Згодом випуск цієї машини був переданий на виробництво на автомобільний завод у Москву під маркою ЗіС-485, або БАЗ(рос. Большой автомобиль водоплавающий)

blank
Автомобіль амфібія ДАЗ-485 розроблений на Дніпропетровському автомобільному заводі

В 1950 році на підприємстві організовується серійний випуск автомобілів самоскидів ЗіС-585.

Через рік у 1951 року на заводі запустили штампувальний цех з двома лініями пресів, ливарний цех ковкого чавуну, великий експериментальний цех, цех задніх мостів, а також ресорний, колісний, арматурний цехи і будувався ливарний цех сірого чавуну. Все йшло до запуску серійного виробництва нової моделі – ДАЗ-150, але не склалось.

Під час пошуку виробничих потужностей для виготовлення балістичних ракет Р-1 Дніпропетровський автомобільний завод був обраний як найбільш підходящий. Тому у цьому ж році підприємство було передано у підпорядкування оборонного відомства. На цьому припинився випуск автомобільної продукції заводом, але розпочалась інша віха в історії підприємства яку ми знаємо як Державне підприємство «Виробниче об’єднання Південний машинобудівний завод ім. О. М. Макарова»

Також на цю тему

Останні новини:

Зараз читають