-1 C
Alba Iulia
Вівторок, 21 Січня, 2020

Автомобільна історія українських ракетобудівників

 • Зараз вже мало хто пригадає, що до випуску ракет Державне підприємство «Виробниче об’єднання Південний машинобудівний завод ім. О. М. Макарова» займалось випуском автомобілів.

  21 липня 1944 року Державним комітетом оборони видав постанову про будівництво у Дніпропетровську нового автомобільного заводу. До початку Другої Світової Війни тут був закладений авіамоторний завод, але через початок бойових дій не було завершено.

  Відповідно до постанови мав відбутись плановий поетапний запуск підприємства:

  • у першому кварталі 1946 року запрацювати складальний і допоміжний цехи,
  • в першому кварталі 1947 року — моторний, ковальський і ливарний цехи, а
  • у грудні 1947 року — інші цехи, необхідні для повного циклу виробництва вантажних автомобілів.

  Проектна потужність заводу складала 30 тис автомобілів на рік, у подальшому кількість мала збільшитись до 75 тис автомобілів.

  На початку планувалось організувати випуск вантажних автомобілів ГАЗ-51, завдяки чому конструкторське бюро підприємства складалось в основному з колишніх представників Горьківського автомобільного заводу, але пізніше було прийнято рішення про виробництво на цьому підприємстві ЗіС-150, розробка якого велась у цей час.

  У конструкторському бюро автомобільного заводу дослідна модель ЗіС-150 була значно доопрацьована та на її базі було розроблено дослідний вантажний автомобіль ДАЗ-150 “Українець”

  ДАЗ-150 “Українець” під час випробувань

  Перша дослідна партія ДАЗ-150 була виготовлена у 1947 році, яка представляла собою перероблений другий дослідний зразок ЗіС-150. В порівнянні з базовою моделю кабіна на ДАЗ-150 змістилась на 200 мм вперед та піднята вгору 50-60 мм. Завдяки цьому та через задній виступ на 405 мм збільшилась платформа при тих самих габаритах бази.

  ДАЗ-150 вигляд збоку

  Також були й інші більш пізні варіанти модернізації вантажного автомобіля ДАЗ-150.

  Сидельний тягач на базі ДАЗ-150 з напівпричипом 1-ПП-7 Фото: kargoteka.info

  Конструкторами підприємства були розроблені 3-х та 5-ти тонні гідравлічні автонавантажувачі моделей «4000» та «4001», виробництво яких пізніше освоїли на Львівському заводі.

  Гідравлічні автонавантажувачі «4000» та «4001»

  Вже у 1948 році на Дніпропетровському автомобільному заводі почався серійний випуск автокранів К-31 на шасі автомобіля ЗіС-5

  Автокран К-31

  В цей час інженерний комітет радянської армії видав завдання на розробку плаваючого автомобіля аналога американського GMC DUKW-353, на що протягом 1948-1949 років конструкторським бюро Дніпропетровського автомобільного заводу було розроблено плаваючий автомобіль ДАЗ-485.

  Перший дослідний зразок ДАЗ-485 був виготовлений влітку 1950 року та розпочались його випробування. Згодом випуск цієї машини був переданий на виробництво на автомобільний завод у Москву під маркою ЗіС-485, або БАЗ(рос. Большой автомобиль водоплавающий)

  Автомобіль амфібія ДАЗ-485 розроблений на Дніпропетровському автомобільному заводі

  В 1950 році на підприємстві організовується серійний випуск автомобілів самоскидів ЗіС-585.

  Через рік у 1951 року на заводі запустили штампувальний цех з двома лініями пресів, ливарний цех ковкого чавуну, великий експериментальний цех, цех задніх мостів, а також ресорний, колісний, арматурний цехи і будувався ливарний цех сірого чавуну. Все йшло до запуску серійного виробництва нової моделі – ДАЗ-150, але не склалось.

  Під час пошуку виробничих потужностей для виготовлення балістичних ракет Р-1 Дніпропетровський автомобільний завод був обраний як найбільш підходящий. Тому у цьому ж році підприємство було передано у підпорядкування оборонного відомства. На цьому припинився випуск автомобільної продукції заводом, але розпочалась інша віха в історії підприємства яку ми знаємо як Державне підприємство «Виробниче об’єднання Південний машинобудівний завод ім. О. М. Макарова»


  Про допомогу проекту

  НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  Остані новини

  КрАЗ передав замовнику партію 25-тонних автокранів

  Автокрани KC-55727 вантажопідйомністю 25 тонн змонтовано на автомобільному шасі КрАЗ-65053 колісної формули 6×4. Вони призначені для виконання...

  Суд стягнув з компанії Коломойського нерухомості на понад 100 мільйонів гривень

  Господарський суд Львівської області стягнув з компанії «Дніпрометалсервіс» нерухомість, вартість якої перевищує 100 мільйонів гривень, за позовом Національного банку України.

  Азербайджанський лоукостер Buta Airways буде обслуговуватися в аеропорту Бориспіль

  Азербайджанський лоукостер Buta Airways почне обслуговуватися з 22 січня в основному терміналі D аеропорту Бориспіль, який оснащений телетрапами.Передає...

  Фермерське господарство з Олександрії отримало нові зерновози

  Аграрна компанія "Степ" з Олександрії Кіровоградської області отримала два потужні тягачі Ford Trucks 1848T з причепами.Повідомляє Національний Промисловий...

  Укрзалізниця підписала меморандум з Китаєм щодо розвитку вантажних перевезень

  АТ "Укрзалізниця" та China Railway Construction Corp. Ltd підписали меморандум про взаєморозуміння. Метою підписання меморандуму є співпраця з розвитку залізничної інфраструктури України...

  Аеропорт “Бориспіль” спростив оренду для малого бізнесу

  У оренду в аеропорту "Бориспіль" будуть передаватися об'єкти з певною площею і цільовим призначенням, що спростить доступ малому бізнесу.

  Як розвиватимуть туризм на Буковині у 2020 році

  Своїм розпорядженням від 11 січня 2020 року Сергій Осадчук, голова Чернівецької ОДА, затвердив план заходів комплексної програми розвитку туризму до 2020 року...

  У Києві з’явиться перша роторна парковка

  Куплену два роки тому за 3,6 млн грн роторну автоматичну парковку висотою 15 м вирішили встановити біля столичного Житнього ринку.

  Зараз читають

  Український виробник РЛС отримав нове обладнання (фото)

  Нове обладнання для виготовлення деталей сучасних радіолокаційних станцій і комплексів радіоелектронної боротьби встановлено на НВК “Іскра“.

  Незабаром на Вінниччині запрацюють територіальні центри комплектування Збройних сил

  Уже за два місяці замість військкоматів на Вінниччині запрацюють один обласний та 28 районних територіальних центрів комплектування...

  Які двигуни експортувала «Мотор Січ» до РФ

  Представляємо вашій увазі інформацію про постачання з боку ПАТ «Мотор Січ» авіаційних двигунів до РФ у 2019...
  Михайло Люксіков
  Редактор Національного промислового порталу

  Також на цю тему