9.5 C
Alba Iulia
П’ятниця, 18 Червня, 2021

Автомобільна історія українських ракетобудівників

 • Зараз вже мало хто пригадає, що до випуску ракет Державне підприємство «Виробниче об’єднання Південний машинобудівний завод ім. О. М. Макарова» займалось випуском автомобілів.

  21 липня 1944 року Державним комітетом оборони видав постанову про будівництво у Дніпропетровську нового автомобільного заводу. До початку Другої Світової Війни тут був закладений авіамоторний завод, але через початок бойових дій не було завершено.

  Відповідно до постанови мав відбутись плановий поетапний запуск підприємства:

  • у першому кварталі 1946 року запрацювати складальний і допоміжний цехи,
  • в першому кварталі 1947 року — моторний, ковальський і ливарний цехи, а
  • у грудні 1947 року — інші цехи, необхідні для повного циклу виробництва вантажних автомобілів.

  Проектна потужність заводу складала 30 тис автомобілів на рік, у подальшому кількість мала збільшитись до 75 тис автомобілів.

  На початку планувалось організувати випуск вантажних автомобілів ГАЗ-51, завдяки чому конструкторське бюро підприємства складалось в основному з колишніх представників Горьківського автомобільного заводу, але пізніше було прийнято рішення про виробництво на цьому підприємстві ЗіС-150, розробка якого велась у цей час.

  У конструкторському бюро автомобільного заводу дослідна модель ЗіС-150 була значно доопрацьована та на її базі було розроблено дослідний вантажний автомобіль ДАЗ-150 “Українець”

  ДАЗ-150 “Українець” під час випробувань

  Перша дослідна партія ДАЗ-150 була виготовлена у 1947 році, яка представляла собою перероблений другий дослідний зразок ЗіС-150. В порівнянні з базовою моделю кабіна на ДАЗ-150 змістилась на 200 мм вперед та піднята вгору 50-60 мм. Завдяки цьому та через задній виступ на 405 мм збільшилась платформа при тих самих габаритах бази.

  ДАЗ-150 вигляд збоку

  Також були й інші більш пізні варіанти модернізації вантажного автомобіля ДАЗ-150.

  Сидельний тягач на базі ДАЗ-150 з напівпричипом 1-ПП-7 Фото: kargoteka.info

  Конструкторами підприємства були розроблені 3-х та 5-ти тонні гідравлічні автонавантажувачі моделей «4000» та «4001», виробництво яких пізніше освоїли на Львівському заводі.

  Гідравлічні автонавантажувачі «4000» та «4001»

  Вже у 1948 році на Дніпропетровському автомобільному заводі почався серійний випуск автокранів К-31 на шасі автомобіля ЗіС-5

  Автокран К-31

  В цей час інженерний комітет радянської армії видав завдання на розробку плаваючого автомобіля аналога американського GMC DUKW-353, на що протягом 1948-1949 років конструкторським бюро Дніпропетровського автомобільного заводу було розроблено плаваючий автомобіль ДАЗ-485.

  Перший дослідний зразок ДАЗ-485 був виготовлений влітку 1950 року та розпочались його випробування. Згодом випуск цієї машини був переданий на виробництво на автомобільний завод у Москву під маркою ЗіС-485, або БАЗ(рос. Большой автомобиль водоплавающий)

  Автомобіль амфібія ДАЗ-485 розроблений на Дніпропетровському автомобільному заводі

  В 1950 році на підприємстві організовується серійний випуск автомобілів самоскидів ЗіС-585.

  Через рік у 1951 року на заводі запустили штампувальний цех з двома лініями пресів, ливарний цех ковкого чавуну, великий експериментальний цех, цех задніх мостів, а також ресорний, колісний, арматурний цехи і будувався ливарний цех сірого чавуну. Все йшло до запуску серійного виробництва нової моделі – ДАЗ-150, але не склалось.

  Під час пошуку виробничих потужностей для виготовлення балістичних ракет Р-1 Дніпропетровський автомобільний завод був обраний як найбільш підходящий. Тому у цьому ж році підприємство було передано у підпорядкування оборонного відомства. На цьому припинився випуск автомобільної продукції заводом, але розпочалась інша віха в історії підприємства яку ми знаємо як Державне підприємство «Виробниче об’єднання Південний машинобудівний завод ім. О. М. Макарова»


  Про допомогу проекту

  Також на цю тему

  Останні новини

  Український всюдихід «Nomad» дебютував на виставці «Зброя та безпека» (фото)

  Новий український колісний всюдихід «Nomad» вперше представили широкому загалу в рамках міжнародної виставки «Зброя та безпека –...

  В Україні розробляють термобаричні снаряди для систем залпового вогню

  В Україні працюють над створенням 122-мм термобаричними снарядами до реактивної системи залпового вогню (РСЗВ).Передає Національний Промисловий Портал з посиланням на Мілітарний.

  Lockheed Martin презентує в Україні винищувачі F-16

  На міжнародній виставці «Зброя та безпека - 2021» компанія Lockheed Martin Україні презентують винищувачі F-16.Передає Національний Промисловий Портал з посиланням...

  Національний університет оборони України представив свої досягнення на виставці «Зброя та безпека»

  На міжнародній зброярській виставці «Зброя та безпека – 2021» Національний університет оборони України імені Івана Черняховського уже традиційно презентує результати своїх досліджень...

  “Нова Пошта” відкрила автоматизовані термінали у трьох містах України (фото)

  Щоб зберігати швидкість доставлення при зростанні обсягів відправлень, компанія "Нова Пошта" продовжує відкривати автоматизовані термінали. У травні три нових об'єкти були запущені...

  Alstom готовий локалізувати до 35% виробництва локомотивів в Україні

  Французький концерн Alstom готовий поступово локалізувати до 35% виробництва і обслуговування локомотивів в Україні, а продуктивну діяльність планується перенести в Україну, починаючи...

  «ВК Система» представила на «Зброя та безпека» нову броньовану медичну машину (фото)

  У Києві на міжнародній виставці «Зброя та безпека - 2021» науково-виробнича компанія «ВК Система» представила одну з новинок заходу - броньовану медичну...

  Військовим метрологам передали сучасну мобільну лабораторію

  Метрологічний центр військових еталонів Збройних Сил України, який розташований у Харкові, отримав нову пересувну лабораторію вимірювальної техніки УА2-4/А на базі автомобіля МАЗ.

  Зараз читають

  Представлено дослідження про використання золошлакових матеріалів у дорожньому будівництві

  На платформі Комітету екології та сталого розвитку Європейської Бізнес Асоціації в рамках круглого столу, присвяченого використанню золошлакових...

  Крюківці планують випустити четвертий дизель-поїзд ДПКр-3 до кінця серпня

  Крюківський вагонобудівний завод планує зібрати четвертий тривагонний дизель-поїзд ДПКр-3 до Дня Незалежності України.Передає Національний...

  Єгипет запрошує українські компанії інвестувати в особливу економічну зону Суецького каналу

  Влада Єгипту запрошує український уряд та українські компанії інвестувати в особливу економічну зону Суецького каналу (SCZone).

  В Україні працюють над створенням уламково-фугасного снаряда для артилерійських систем «Гіацинт»

  Державна акціонерна холдингова компанія «Артем» працює над кінетичним уламково-фугасним снарядом КОФС-152 до 152-мм артилерійських систем «Гіацинт».