Выгодный бизнес: выращивание масличного тыквы окупается за год

34879
 • Выращивать тыквы стоит в первую очередь на семена. Мировой спрос на тыквенное масло постоянно растет и масличные сорта готовы выкупать за $ 1000 и больше тонну семян. При правильном подходе тыквенный бизнес окупается за год.

  З падінням закупівельних цін на картоплю селяни на Волині швидко переключилися на гарбуз, адже оптова закупівельна ціна гарбузового насіння складає 40-60 грн/кг. Зокрема, село Хворостів повально вирощує гарбузи, — розказав Олексій Степанов, аналітик Лад Агро Д, на конференції XCHARXІнноваційні технології вирощування гарбузівXCHARX.

  Но таких сел, как и в целом тыкв, в Украине еще немного, хотя среди бахчевых культур по площади он занимает второе место после арбуза. Всего Украина производит 600 тыс. Т семян год. Больше всего пузатых гигантов высевают на Юге, где климатические условия особенно благоприятны для этой культуры. Производством занимаются в основном крупные агрохолдинги, имеют возможность приобрести технику для сбора. Однако, и мелкие хозяйства все больше интересуются этой культурой.

  Мировыми лидерами по выращиванию тыкв является Китай, Россия и США.

  ООО "Придонецкое", входящая в состав агрохолдинга Landfort, выращивает тыквы сорта Сироволзький. Об урожайность рассказывать не хотят, однако предупреждают, что в этом бизнесе главное настроить сбыт продукции.

  Найбільша проблема XCHARX коливання ціни з року в рік. Зараз продаємо насіння по $2/кг. Собівартість виробництва — 10-13 тис. грн, — розказав Іван Залозний, директор та агроном ТОВ XCHARXПридонецькеXCHARX.

  Площади посевов небольшие, поэтому семена добывают вручную. Масличные сорта семян в Европе готовы покупать по $ 1000 за т, говорит Степанов.

  Щоб отримати 1 т насіння, потрібно засіяти 1 га землі, стверджують адепти гарбузового бізнесу. За сприятливих умов, гібридні сорти можуть давати і 1,5 т/га. Проте вітчизняні сорти демонструють більш скромні результати. За даними НУБіП, середня врожайність гарбузів 40 т/га на зрошувальних землях, і 25-30 т/га на звичайні. В середньому насіння займає 1-2% від маси гарбуза, тож з 1 га виходить до 800 кг насіння за наявності зрошення.

  Расходы на полный цикл промышленного производства, включая выращивание, очистку, калибровку, мойку, сушку и сортировку, составляют $ 350-400 на га. Для обслуживания одной линии понадобится около 10 работников.

  При ціні готової сировини $5 / кг отримуємо рентабельність 30-35%, відповідно такі затрати повернуться через 4-5 місяців, — пояснює Степанов. Тому багато підприємств вважають цей продукт вартий інвестицій.

  За последние 5 лет в Европе растет популярность тыквенного масла, говорит Степанов.

  Попит на насіння стабільний, а на олію безперервно зростає, — додав він.

  Поэтому тыквенный бизнес стоит сразу ориентировать на экспорт, поскольку за рубежом такая продукция ценится выше, советует эксперт.

  Є підприємства, що виготовляють олію й в Україні. Одне з таких харківська компанія Kasan, асортимент якої складається з 20 видів лікувального масла. Гарбузова олія займає 17%. Для хорошої олії потрібно дуже якісна сировина, наголошує Іван Касан, власник заводу:

  Должна быть абсолютная чистота ". Собственноручно разработал комбайн, извлекает из тыкв семян в поле, а также линию, которая шлифует семян на специальной линии, калибровка и аспирируют. Чтобы получить качественное масло, нужно смешать четыре сорта.

  Ми використовуємо три сорти української селекції (Сіроволжська, Українська багатоплідна, 100 Фунтова) та один болгарської (Леді Нейл або Болгарка), — ділиться Касан.

  Вихід олії з насіння — 25-30%. Жмих використовується для виробництва БАДів. Урожайність гарбузи з 1 га — від 40 до 90 т/га. Українські сорти дають від 300 до 450 кг сухого насіння за га. А Леді Нейл (Болгарка) виходить від 1 т до 1,8 т/га. Болгарка як раз розрахована на насіння. З м’якоті гарбузів підприємство виготовляє цукати, пастилу.

  Тыквенное масло Kasan продает оптовым покупателям от 7 л, заводы фасуют их. Перепроизводства нет, так переработка рассчитана под контракты на сбыт.

  Потужності дозволяють виробляти олії більше, але запитів поки що не було. Якщо знайдуться замовники, будемо робити олії більше, сировину знайдемо. Поки що російський ринок для нас закрився, а в Європу не так легко зайти, як це здається. Тому й замовлень не так багато, — підсумував власник олійного заводу.

  Попит на голонасінне насіння на порядок вище, оскільки воно містить більше корисних речовин. Такі гарбузи з насінням без шкаралупи були випадково виведені 100 років тому в Австрії. Це рецесивна ознака, тому поля повинні бути ізольовані від посівів зі звичайними гарбузами. XCHARXГолеXCHARX насіння покрите тонкою зеленої оболонкою, саме в ній і міститься цілющий кукурбутін або кукурбутацін, що застосовується в медицині.

  Насіння без шкаралупи — це дуже вузький сектор. Весь світовий ринок складає усього 170 тис. т, з них половина робиться в Китаї.

  Але у них не виходить. Китайське насіння можна побачити в українських гіпермаркетах. Воно маленьке, блідо-зелене. Воно в Європі не котується і закуповується просто за рахунок низької ціни, — розказали в XCHARXГолденкернXCHARX, українському підприємстві, що вже 10 років займається саме голонасінними гарбузами.

  Сорт Гляйсдорфер. фото: samenfest.de

  Выращивают сорт Гляйсдорфер, который по 40 лет существования доказал свою способность выживать в экстремальных условиях - отсутствие влаги, избыток или дефицит солнца.

  Даний сорт гарбузів дає з 1 га до 1 т насіння, гібриди дають до 1,5 т. Це максимальні результати, середні, як правило трохи нижчі. Коли цей гарбуз почали вирощувати в Україні, зXCHARXясувалося, що українське насіння значно краще за хімічним показником, ніж австрійське з категорією Біо, — підкреслив Леонід Кононенко, керівник проекту XCHARXГолденкернXCHARX.

  В Австрии ограниченные возможности для выращивания тыкв, он культивируется в долинных районах, районе Штирия. В год засевается только 25 тыс. Га.

  Цього не вистачає для виробництва олії, споживання якої дуже зросло в цілому світі. Тому вони сіють насіння в Угорщині, Герцоговині, в усіх країнах, де можна вирощувати гарбуз. Були спроби вирощувати голонасінні гарбузи в Росії, було створено агрохолдинг “Маяк”. Але проект виявився мильною бульбашкою. Це позитивно позначилося на Україні, яка стала об’єктом номер один для вирощування гарбузів, — говорить Кононенко.

  Технология выращивания голосеменных тыкв не отличается от традиционной. Главное отличие - потребность в специальных комбайнах, которые более деликатно извлекают ядро, чтобы не повредить ценную зеленую оболочку. Такой австрийский агрегат стоит от € 130 тыс.

  Щоб його завантажити потрібно сіяти як мінімум 400 га. Бо якщо збирати гарбузи з 50 га, термін окупності буде набагато більшим, — розказує Кононенко.

  Зараз ціна €2000 за т насіння, якщо зібрати по 500 кг сухого з 400 га, фактично можна одразу повернути гроші на техніку, — розраховує він.

  фото: moty.at

  Конечно, выращивать тыквы можно и на 10 сотках. Из них получится примерно 1,5 тыс тыкв.

  За наявності тваринництва, насіння буде додатковим заробітком. Для цього можна придбати примітивний комбайн $5 тис. Промислове ж виробництво, починаючи з 5 га без потужного комбайну не можливо. Та навіть 1 га зібрати вручну дуже важко, — додав Кононенко.

  Итак, для полного цикла с использованием австрийской техники нужно инвестировать € 1000 на га. Однако эти расходы можно уменьшить, если использовать отечественную технику. В Украине производством таких комбайнов занимается Каховский экспериментальный механический завод. Стоят они дешевле (от $ 5 тыс) и подходят для фермеров, которые стремятся выращивать тыквы на небольших участках.

  Кілограм посівного матеріалу голонасінних гарбузів коштує €19,5 за кг. Оскільки попит на насіння в Австрії стрімко зростає, Голденкерн співпрацює з фермерами, забезпечуючи їх посівним матеріалом:

  По зачетную вес платим из расчета € 500 по 1 т в том числе НДС.

  фото: goldenkern.com.ua

  Несмотря на прибыльность тыкв бывают годы с низкой урожайностью, или падением цены.

  А вітчизняні аграрії хочуть отримати прибуток сьогодні на сьогодні через не визначеність земельного питання. В Австрії фермери розуміють, що роки можуть бути як прибуткові, там і не дуже. Проте вони вибудовують протягом років певний тренд. Якщо загальна тенденція вгору за підсумками 7 років, то це вважається нормально. У нас ніхто не може дозволити собі думати на 7 років наперед, — підкреслили в Голденкерн.

  И даже с философией "сегодня на сегодня" выиграть на тыквенных бизнесе можно, если рассматривать его как диверсификацию рисков и сделать не основным культурой. Именно так рассуждает Сергей Блажевский, фермер из Житомирщины. Десять лет он занимается производством яблок и клубники под оросительными технологиями, в этом году планирует освоить производство тыкв.

  Це буде додаткова культура на 20 га. Буду саджати австрійські голонасінні сорти. Бо звичайний гарбуз є на кожному городі, але насіння там не густо. Потрібні інвестиції на насіння, добрива, — додав він.

  В случае если полив отсутствует, то внеся определенное количество удобрений, сами строки лучше замульчовуваты измельченной соломой, чтобы удерживать влагу от испарения, советует Блажевский.

  фото: goldenkern.com.ua

  НАПИСАТЬ ОТВЕТ

  Пожалуйста, введите ваш комментарий!
  Пожалуйста, введите ваше имя здесь

  Этот сайт использует Akismet для уменьшения спама. Узнайте, как обрабатываются ваши данные комментариев.