Який танк потрібен Українській армії?

8832

Повернемося до головного танковому протистояння інтернетів: так «Оплот» або «Булат»?

Відповідь на питання «тато, а що краще – кулемет чи танк?» Дав нам класик української літератури. Але в соцмережах часто піднімається наступне питання: а який танк? Із сучасних українських танків широка громадськість знає два – «Булат» і «Оплот». З них, як правило, і вибирають. Ми попросили прокоментувати цю чудову суперечку головного редактора Defense-Blog, Ділана Малясова. За матеріалом petrimazepa.com

Одним з найсучасніших танків, які перебувають на озброєнні української армії, вважається модернізований Т-64БМ «Булат», який нерідко називають дешевою альтернативою новітнього БМ «Оплот». Але все ж варто розібратися в ключових відмінностях «Булата» від «Оплота» та відповісти на питання – чи варто продовжувати закуповувати модернізовані танки або ж прагнути до кардинального оновлення парку бронетанкових військ України.

Для початку зазначимо, що танк «Булат» – це подальший розвиток легендарної радянської серії танків Т-64, які зробили справжню революцію в світі танкобудування. Т-64 став одним з перших зразків сучасних основних бойових танків, на якому вперше в світі застосували автомат заряджання і комбіновану броню. Новий танк фактично змінив колишню класифікацію танків, які раніше поділялися на середні і важкі.

 • Т-64БМ «Булат» зберіг ряд переваг прабатька, але при цьому і ряд його недоліків. Перш за все, ходова частина танка Т-64 не має великого запасу міцності при модернізації танка і збільшенні його бойової маси за рахунок установки нових елементів бронезахисту.

  Вага «Булата» зросла з 38 тонн до 45, що не могло не позначитися на його тягоозброєності і мобільності. Так, на модернізованому танку встановлюється форсований дизельний двигун 5ТДФМ потужністю 850 к.с. Але цього все одно недостатньо, щоб забезпечити хорошу рухливість танка на пересіченій місцевості. Досвід застосування танків Т-64БМ «Булат» в антитерористичній операції на сході України показав: двигун вже вичерпав себе. Танк не здатний зберігати динаміку руху на підвищених передачах і сильно схильний до перегріву. Попри те, що конструктори провели заміну штатного фільтра повітря і допрацювали випускну систему, танк потребує кардинальної переробки моторно-трансмісійного відділення (МТВ). За заявою ряду експертів, конструкторські рішення, що застосовуються під час модернізації танка, в області переробки кришки МТВ виявилися вельми невдалими і вимагають кардинальної переробки з використанням нових повітроочисних касет.

  Що ж стосується бронезахисту танка, то в порівнянні з базовим варіантом модернізований танк отримав приріст рівня захисту екіпажу від поразки кумулятивними вражаючими засобами в 2,2 раза, від кінетичних вражаючих речовин – в 1,9 раза. Знову-таки, досвід бойових дій на Сході показав високу виживаність танка при ударах з РПГ або вогні бойових машин противника. Велика частина виведених з ладу танків «Булат» постраждала через активне застосування важкої артилерії противника, в тому числі і систем реактивної артилерії типу «Град». На танку встановлений додатковий комплект комбінованого захисту, в тому числі бронеекрани пасивного захисту і вбудований динамічний захист типу «Ніж». Маса оновленого бронезахисту на танку становить близько 3500 кілограмів. Але реальний бойовий досвід виявив ряд недоліків вмонтованого динамічного захисту. Виявилося, що для проведення відновлювальних робіт танки необхідно відправляти на завод виробника. Так, зараз на харківському заводі імені Малишева знаходиться велика кількість танків Т-64БМ, які потребують ремонту та оновлення комплексу бронезахисту. Українські військові вже висловили свої вимоги по переоснащенню танка навісними блоками динамічного захисту, щоб була можливість здійснювати ремонт танка в польових умовах.

  Також реальний бойовий досвід показав гостру необхідність оснащення танка сучасними системами зв’язку, навігації та тепловізорами для ведення бою в нічний час. Екіпажі танка «Булат» нерідко заявляють, що під час реального бою вони були дезорієнтовані та не могли точно визначити ні своє місце розташування, ні розташування ворога. Траплялися моменти, коли українські танкісти в запалі бою заїжджали прямо до супостату. І тільки професіоналізм екіпажу допомагав врятувати бойову машину і нанести непоправної шкоди противнику.

  На відміну від «Булата», новітні танки «Оплот» вже оснащені сучасними комплексами управління, засобами зв’язку та навігації. У командира «Оплот» навіть є новий багатоканальний панорамний прицільно-спостережний комплекс ПНК-6 з незалежним денним і тепловізіонним каналами і лазерним далекоміром. Новітнє бортове обладнання дозволяє мати хорошу обізнаність і виявляти противника на дальніх дистанціях. Так, візуально можливе виявлення противника на відстані не менше 5500 м, а через тепловізійний канал в широкому полі зору – 4000 м. У той же час екіпаж «Булата» може виявити ціль у вузькому діапазоні на відстані в 4000-5000 метрів тільки в денний час. Дії танка в нічний час сильно ускладнені через відсутність тепловізора. Ще одна перевага «Оплота» перед «Булатом» – можливість дій у складі постійних ударних груп зі швидкою координацією своїх дій.

  Що ж стосується вартості, то модернізований Т-64БМ «Булат» значно дешевше нового «Оплот». Відповідно до заяв ряду військових експертів, «Булат» може коштувати близько 1,4 млн доларів, а новий «Оплот» – від 6 млн доларів.

  Можна сміливо сказати, що Т-64БМ «Булат» – вельми вдала модернізація танка Т-64. Але, на жаль, вона вже сильно застаріла. Тим більше в умовах, коли потенційний противник тримає в озброєнні більш сучасні модифікації танків Т-72Б3 і Т-90А.

  Оцінювати танк як хороший або поганий досить складно. Перш за все, як і будь-яка зброя, танк має свою бойову задачу. І він може її виконати чи не виконати. «Булат», як і «Оплот», може виконати свою бойову задачу в денний час на відкритій місцевості. Але вже на місцевості з сильними перепадами висот і динамічно мінливих рельєфом перевага буде на боці «Оплот» за рахунок його Тяговооруженность. Також «Булат» не може успішно виконувати свої завдання в нічний час, а на «Оплот» передбачена і ця можливість. Міська забудова також стане перешкодою для танка «Булат», який не має бронезахисту в бічній проекції, куди, за статистикою, припадає найбільше ударів в умовах населених пунктів.

  В результаті основна перевага модернізованого танка перед новим – в його вартості. Але не варто обманювати себе дешевизною. Десять танків «Булат» зможуть замінити один «Оплот», але тисяча «Булатів» не зможе впоратися з сотнею «Оплотів», що діють в єдиній ударній групі.


  Підписуйтесь на канал Національний Промисловий Портал в Telegram, також читайте нас у Facebook та Twitter, щоб першими дізнаватися про Українську промисловість.

  4 КОМЕНТАРІ

  1. Звичайно що “Оплот”. Просто треба впровадити в усі найважливіші радикальні реформи для економіки, і тоді Україна буде виробляти “оплоти” стільки же, скільки хліба випікає.

  2. Звідки дані по вартості. Наскільки памятаю до війни оплот коштував в експортному варіанті 4.5-4.8млн.дол…тут вже 6. Булат справді коштував приблизно чверть оплота. Але варто розуміти що зсу відмовилися від булата черезвище перераховані недоліки. А модернізація до вимог зсу це здорожчання булата десь до 2млн. Біля 20%вартості нового танка це лише заміна двигуна і тепловізор нічник а ще навісні блоки. Це буде майже нова машина. Булат2 чи ще якось. І ще щалишається проблема надлишкової ваги. Тобто доведеться чимось жертвувати. Думаю захистом. А доводити модернізацію до половини вартості нового оплота просто дурість. Ізраїль зі старих трофейних танків робить бтр. Навіть не важку бмп,а бтр . З додатковим захистом,який ставлять завдяки зменшенню ваги після демонтажу башти.

  3. Ніхто в сьогоденні не буде робити величезні танкові армії як робив СССР. Досвід війни на Донбасі показав, що танк в сучасних умовах бою буде використовуватися як машина підтримки. Ми ж не маримо проривом до Ла-Маншу. Танк як засіб ведення війни буде поступово втрачати свою важливість.

  4. Десять танків «Булат» зможуть замінити один «Оплот», але тисяча «Булатів» не зможе впоратися з сотнею «Оплотів», що діють в єдиній ударній групі. Вот и ответ на вопрос…

  НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.