Скільки винаходів зареєстрували українські вчені та інженери за останні 11 років

4525

З 2007 року українці зареєстрували 124 000 патентів, серед них – 10 000 патентів і заявок на патенти, поданих за кордон. 5600 патентів українці оформили в зарубіжних юрисдикціях (в 19 країнах).

Українці також виступили авторами та співавторами понад 4600 винаходів в інших країнах. Передає Національний промисловий портал, з посиланням на AIN.UA.

У UNIT.City 29 травня представили результати дослідження винахідницької активності українців, а також нерезидентів в рамках України. Його мета – документально зафіксувати досягнення українських винахідників і з його допомогою презентувати нашу країну закордонним партнерам.

 • Упорядниками дослідження виступили Innolytics Group, SingularityU Kyiv Chapter, DLA Piper, UNIT.City, UkrInnovate. Повідомляється, що це перше дослідження, яке було проведено на основі комплексного аналізу великих даних з авторитетних міжнародних джерел, таких як Web of Science, Derwent Innovation і інших.

  Українці щорічно реєструють близько 12 000 – 13 000 патентів на винаходи і корисні моделі. Як відзначають укладачі дослідження, винахідницька активність українців порівнянна з активністю резидентів Польщі. При тому, що Польща – частина Євросоюзу, її економіка в рази сильніше ніж наша, а для розвитку інновацій діють дуже масштабні програми підтримки.

  У порівнянні з іншими країнами, в Україні реєструють дуже багато корисних моделей – їх частка у всіх реєстрованих винаходи становить понад три чверті (82%). Це пояснюється більш простий, дешевої і швидкою процедурою реєстрації корисної моделі в порівнянні з оформленням патенту на винахід. З іншого боку, термін захисту корисної моделі авторським правом вдвічі коротше (10 років замість 20).

  Реєстрація великої кількості корисних моделей – це більше юридична та практична особливість України, і, в дещо меншій мірі, країн СНД. На заході така форма захисту нових розробок значно менш популярна, а в багатьох країнах такої форми захисту інтелектуальної власності немає. Більше 90% корисних моделей, які були зареєстровані українцями за кордоном за період 2007-2017 років, зареєстровані в Росії, де така форма захисту також є досить популярною.

  Найбільше патентів на винаходи в Україні у національних університетів, іноземних компаній і приватних осіб. Найбільш популярні сфери – фарма і органічна хімія, у тому числі для агро.

  Загальна кількість виданих патентів в Україні в аграрній індустрії – 3240. В середньому видається до 300 патентів на рік, переважно в агрохімії і агротехніці. Більше 60% винаходів належать іноземним резидентам.

  Примітно, що у великих українських агрохолдингів, чиї обороти обчислюються мільярдами доларів, практично немає власних розробок, захищених патентами. Тобто нові технології в цій сфері в основному імпортуються і монопольний прибуток на їх продажу нам заробляють іноземні компанії.

  17,2% всіх винаходів в Україні – це фармацевтика. 10,3% всіх патентів і корисних моделей в Україні відносяться до цієї сфери.

  Топ-5 технологій, над якими працюють українці в IТ-сфері (на основі 2629 патентів):

  • комунікації – 400;
  • бездротові технології – 261;
  • технології передачі даних – 195;
  • графічні об’єкти – 191;
  • обробка відео – 184.

  Активні українці і на міжнародній арені. За 11 років новатори з України виступили авторами та співавторами понад 4600 патентів і заявок на патенти, подані за кордоном. В тому числі, спільно з найбільшими міжнародними корпораціями, такими як General Electric, Samsung, Bayer, BASF, Qualcomm, Syngenta та ін.

  Найчастіше українські резиденти патентують свої винаходи за кордоном в таких сферах, як будівельна інженерія, фармакологія, медицина і ветеринарна наука, металургія, транспорт.

  З повним звітом можна ознайомитися за посиланням.


  Підписуйтесь на канал Національний Промисловий Портал в Telegram, також читайте нас у Facebook та Twitter, щоб першими дізнаватися про Українську промисловість.