Відео: Як працює Дністровська гідроакумуляційна електростанція

7927
Фото з вільних джерел
Українська Буковина. 6 кілометрів до кордону з Молдовою. Саме тут розташована Дністровська гідроакумуляційна електростанція — ГАЕС, один з найважливіших енергетичних об`єктів України і один із каменів спотикання у стосунках із сусідами по Дністру.
ГАЕС — це станція, яка накопичує зайву енергію і віддає її, коли необхідно. Передає Національний промисловий портал, з посиланням на прес-службу Укргідроенерго.

ГАЕС складається з двох водойм на різній висоті. Коли в країні є надлишок електроенергії, вона крутить турбіни й воду перекачують знизу догори. А під час пікових навантажень воду спускають у нижню водойму, вона крутить ті ж турбіни і дає додатковий струм.

Цю ГАЕС зводять ще з 1983 року. Будівництво періодично зупиняють, проекти змінюють відповідно до нових потреб країни. Наразі воду качають три гідроагегати. Всього їх буде сім.

 • Нині завершують будівництво четвертого гідроагрегату. Його запуск коштуватиме Україні майже 4,5 мільярдів гривень.

  За підрахунками Укргідроенерго — державної компанії, яка опікується роботою дев`яти станцій на річках Дніпро та Дністер — робота агрегата щороку економитиме Україні 350 тисяч тонн вугілля. За їхніми оцінками, четверта лінія окупиться менш ніж за три роки.

  /content/images/d01be943e1e69451231f424c7d56e590_—_копия.jpg
  Дністровська ГАЕС, Новодністровськ, Чернівецька область, 19 квітня 2018 року Фото: Дмитро Русанов/Громадське
  /content/images/d01be943e1e69451231f424c7d56e590_—_копия.jpg
  Дністровська ГАЕС, Новодністровськ, Чернівецька область, 19 квітня 2018 року Фото: Дмитро Русанов/Громадське

  Попри це, в ГАЕС чимало критиків.

  По-перше, це екологи. На їхню думку, будівництво гідроакумуляційних електростанцій погано впливає на біорізноманіття природи й погіршує якість питної води. Енергетики ж зі свого боку наголошують: природі шкодить будівництво будь-яких енергетичних об`єктів. Тому треба вирішувати, як зменшити негативний вплив, а не уникнути його.

  Застороги щодо добудови Дністровської ГАЕС має й молдовський уряд, адже для них Дністер — джерело прісної води. Саме тому Україна та Молдова намагаються узгодити, як користуватися Дністром разом. В Укргідроенерго вже написали відповідні правила, нині їх аналізують в ООН та ОБСЄ. Також готується українсько-молдовський проект “Співпраця та управління транскордонними водами річки Дністер”.

  Ми плануємо, що до кінця року ми погодимо ці правила. І зрозуміло, що вони будуть легітимними тоді, коли їх погодять обидві сторони — українська та молдовська сторони, — розповів Громадському генеральний директор ПрАТ Укргідроенерго Ігор Сирота.


  Підписуйтесь на канал Національний Промисловий Портал в Telegram, також читайте нас у Facebook та Twitter, щоб першими дізнаватися про Українську промисловість.