Які шкільні автобуси використовують в Україні?

16937

Почався новий навчальний рік, а, значить, прийшов час поговорити про шкільні автобусах. Ідея перевозити дітей спеціалізованими автобусами народилася в США, звідки її запозичили і інші країни світу. Але фірмова жовте забарвлення в поєднанні з капотной компонуванням з тих пір міцно асоціюється з американським “скул басом”.

З усіх спеціалізованих транспортних засобів соціального призначення автобуси для перевезення дітей відрізняються найбільшою різноманітністю типорозмірів. Це пояснюється широким спектром розподілу щільності населення на території країни. З матеріалами Ларди-Транс. Повідомляє Національний промисловий портал.

При цьому звичайні приміські та міські машини для перевезення дітей та підлітків у віці від 6 до 16 років не підходять. Для цього автобуси повинні задовольняти положенням ДСТУ 7013:2009 “Автобуси спеціалізовані для перевезення дітей. Технічні вимоги”.

Основні пункти цього стандарту наступні:

 • автобус обладнується тільки місцями для сидіння, причому всі крісла повинні бути звернені вперед по ходу руху і забезпечені двоточковими ременями безпеки; в автобусі повинно бути не менше двох сидінь для дорослих пасажирів, які супроводжують дітей;
 • автобуси місткістю понад 22 пасажири повинні мати не менше двох пасажирських дверей, висота першої сходинки на вході від рівня дороги не повинна перевищувати 25 см;
 • автобус обладнується додатковими поручнями, як при вході, так і в салоні; передбачаються підвищені вимоги до сигналізації, яка зв’язує пасажирів з водієм;
 • в задній частині салону обладнується відсік для перевезення багажу і крісла-коляски в складеному стані;
 • в разі регулярного перевезення дітей з порушеними функціями опорно-рухового апарату обладнується доступ дітей в кріслі-колясці;
 • кузов автобуса забарвлюється в яскраво-жовтий або помаранчевий колір з нанесенням написів «Діти» та встановлюються розпізнавальні знаки «Перевезення дітей»;
 • автобус повинен бути обладнаний обмежувачем швидкості (60 км/ч);

З ДСТУ 7013:2009 “Автобуси спеціалізовані для перевезення дітей. Технічні вимоги”

БАЗ-2215 “Дельфін”

Малятка БАЗ-2215 “Дельфін” та Богдан А06907

 • Типорозмірний ряд шкільних автобусів ділиться на чотири класи. Машини для перевезення дітей, створені на базі серійних автобусів особливо малого класу, можуть мати колісну формулу як 4х2, так і 4х4. Основними прототипами тут останні 10-15 років були моделі ГАЗ-3221 (ГАЗ-+2221) і УАЗ-3962, що відрізняються підвищеною прохідністю. Української варіацією на тему “Газелі” став автобус БАЗ-2215 “Дельфін”, виробництво якого в 2003 році освоїли відразу на двох заводах – Бориспільському і Чернігівському; дана модель розійшлася широким тиражем, адже при місткості, порівнянної з мікроавтобусами типу “Спринтер”, вартість “Дельфіна” була близько 100 тис. грн (на 2010-й рік).

  БАЗ-2215 “Дельфін”

  Орієнтовна ціна: 250 тис грн (б/у, з невеликим пробігом).

  З 2013 року випуск сімейства автобусів особливо малого класу А069 початку корпорація Богдан. В основі конструкції, як і у попередників, використано якісне, надійне і добре зарекомендувало себе шасі Hyundai County, дизель D4DD (Євро-3). Різні варіанти виконання шкільного автобуса А06907 (на 25 і 27 місць) дозволяють забезпечити перевезення школярів всіх вікових категорій.

  Богдан А06907

  Богдан А06907

  Орієнтовна ціна: 993 тис. грн (без пробігу).

  Базовими моделями малого класу для побудови шкільних автобусів є ПАЗ-3205 і ПАЗ-32053. Ці машини розраховані на перевезення від 15 до 25 пасажирів і відрізняються гарною геометричній прохідністю. Такі автобуси традиційно працюють на маршрутах, які обслуговують сільські школи, так як якість доріг нашої периферії часто не по зубам міським моделям.

  З 1 липня 2006 року в Україні вступила заборона на ввезення в країну автомобілів, які не відповідають нормам екологічної безпеки Євро-2. Оскільки автобуси ПАЗ-3205 відповідають лише нормам Євро-1, їх поставки (ці автобуси виробляються в в Павлово-на-Оке, РФ) припинилися, що відразу ж викликало збільшення попиту на більш дорогі вітчизняні аналоги – автобуси “Богдан” і “Еталон” , які возять школярів в основному на внутрішньоміських маршрутах.

  У 2012 році в Кременчуці налагоджена збірка шкільних автобусів АС-Р 32053-07 “Мрія” на базі автобуса ПАЗ-32053-07, які на той момент росіяни обладнали двигунами Євро-3. При цьому російські автобуси приходили в Україну без комплектації салону, останню ж здійснювали вже на місці. Зокрема, ставили сидіння з високими підголовниками, ременями безпеки і опускаються підлокітниками, обладнання гучномовного зв’язку, кнопки подачі сигналу водієві, полички для ранців під сидіннями, що висувається підніжка на перших дверей і проблискові маячки на даху. У деяких деталях внутрішнього оснащення подібні машини відрізнялися від шкільних ПАЗ-32053-70 російського виробництва, зокрема, в російських “школярах” полки для ранців знаходяться в задній частині салону, а не під сидіннями.

  АС-Р 32053-07 “Мрія”

  АС-Р 32053-07 “Мрія”

  Орієнтовна ціна: 1,4 млн грн (без пробігу).
  Великі партії таких автобусів надійшли в 2012 році в Луганську, Одеську та Харківську області.

  Лідером у виробництві шкільних автобусів середнього класу є корпорація Богдан, яка виробляє їх більше 10 років. Одна з найпопулярніших моделей минулого десятиліття – Богдан А22412 виготовлявся з агрегатів індійської AshokLeyland. Він розрахований для перевезення 29 або 31 школяра (в залежності від комплектації).

  Автобус оснащений внутрішнім пристроєм гучного зв’язку, доступним для користування як водієм, так і особами, які супроводжують школярів. Автобус з обох сторін обладнаний зовнішніми дзеркалами заднього виду з електропідігрівом.

  Праве дзеркало забезпечує водієві з його робочого місця можливість візуального контролю за процесом входу і виходу школярів. Автобус обладнаний двома внутрішніми дзеркалами для спостереження за пасажирами, які забезпечують оглядовість салону як водієві, так і особі, яка супроводжує школярів. Автобус обладнаний світильниками для освітлення сходів службової двері і майданчики для посадки. Зазначене пристрій автоматично включається при відкриванні дверей при включених габаритних вогнях. Службові двері обладнані пристроєм, що виключає защемлення пасажирів в дверях.

  Богдан D093S2 “Ataman”

  Богдан D093S2 “Ataman”

  Фейсліфтінговий продовженням Богдана А22412 є модель Ataman D093S2 за ціною 1,68 млн грн (без пробігу).

  Також Богдан оснащений двома медичними аптечками і двома порошковими вогнегасниками з зарядом вогнегасної речовини не менше 5 кг кожен. На передній і задній частинах даху автобуса встановлені два проблискові маячки оранжевого кольору. Маячки включаються автоматично в разі відкривання будь-яких дверей автобуса (крім водійських дверей), незалежно від роботи двигуна або стану (відкриті або закриті) двері. Автобус обладнаний звуковою попереджувальною сигналізацією, інформує пішоходів про небезпеку і включається разом зі світловим сигналом заднього ходу (задньої фарою).

  У 2002 році з конвеєра Бориспільського автозаводу зійшов БАЗ А079 “Еталон”.

  БАЗ А079 “Эталон”

  БАЗ А079 “Еталон”

  Орієнтовна ціна: 1,425 млн грн (без пробігу).

  Шкільна версія автобуса Еталон А079 розрахована на 25 посадочних місць і оснащена рядом додаткових опцій, які строго відповідають вимогам нормативної і технічної документації до даного виду техніки. До таких опцій, наприклад, відносяться сидіння з двоточковими ременями безпеки і інтегрованими підголівниками, додаткові салонні дзеркала, сигнальні ліхтарі для освітлення сходів службової двері і майданчики для посадки. Зазначене пристрій автоматично включається при відкриванні дверей, а службові двері обладнані пристроєм, що виключає затискання пасажирів або предметів в дверях.
  Робоче місце водія обладнане тахографом, звуковий (зумер) і світловою сигналізацією про перевищення швидкості 70 км/год. Ці та багато інших опцій забезпечують підвищену безпеку перевезення школярів і покращують комфорт поїздки.
  Модифікація автобуса Еталон А079, пристосована для перевезення дітей з проблемами опорно-рухового апарату є унікальною в своєму класі; такий автобус додатково обладнаний вантажним пристроєм. Технічне рішення дає можливість вільно заїжджати, а також закріплювати інвалідні коляски на майданчику всередині салону.

  У 2013 році Корпорація «Еталон» стала одним з переможців тендеру з виконання замовлення на поставку шкільних автобусів, продовжуючи плідну співпрацю з державою протягом останніх 10 років. Так, починаючи з 2003 року на території України успішно експлуатується більше 800 шкільних автобусів марки «Еталон».

  ПАЗ-4234-70

  Орієнтовна ціна: 1,3 млн грн (без пробігу).

  Середній клас автобусів для перевезення дітей базується на моделях ПАЗ-4234-70, ЧАЗ А081. Діапазон місткості таких машин – від 22 до 38 осіб.

  У 2011 році Чернігівський автозавод почав виробництво автобуса ЧАЗ А081, що використовує в основі високоякісні агрегати марки Ashok Leyland (вироблені за ліцензією Toyota), турбодизель (Євро-3) з робочим об’ємом 5,76 л, а також механічну КПП марки ZF. У сидінні водія передбачено регулювання в поздовжньому напрямку і по куту нахилу спинки, а також поперекового підпору. Рульова колонка з можливістю зміни кута нахилу.

  ЧАЗ А081

  ЧАЗ А081

  Орієнтовна ціна: 1,5 млн грн (без пробігу).

  Безпечну та зручну перевезення 45 школярів забезпечує просторий салон, зручні пасажирські сидіння, наявність вентиляційного люка (2-й люк опція), а також наявність розсувних вентиляційних кватирок в пасажирському салоні. У зимовий період часу комфорт забезпечує наявність автономного обігрівача салону і двох грубок обдування. Посадка і висадка дітей здійснюється через дві пневматичні двері.

  Американська екзотика в Україні

  Шкільні автобуси великої розмірного класу можуть базуватися практично на будь-який серійно випускається міської моделі за умови чотирирядною планування салону і наявності двох дверей (при більшій кількості дверей ускладнюється забезпечення безпеки при посадці і висадці дітей). Місткість таких автобусів – до 50 осіб.
  В Україні подібних спеціалізованих моделей не випускається, тому що специфіка подібних перевезень в нашій країні просто не передбачає такого числа маленьких пасажирів за одну поїздку; крім того, сільські школи, які і є основними експлуатантами шкільних автобусів, в своїй більшості не можуть дозволити собі експлуатацію великого, і як наслідок, дорогого в обслуговуванні автобуса. Тим більше, що подібні моделі мають посередню прохідність і розраховані на експлуатацію на хороших дорогах.

  Freightliner FS-65

  Однак, шкільні автобуси великого класу все-таки зустрічаються. У першій столиці України їздить транспортний засіб, який по праву можна вважати для нашої країни більш ексклюзивним, ніж інші суперкари! При цьому справжній шкільний автобус Freightliner використовується в Харкові за призначенням: кожен день він доставляє понад півсотні школярів в одну з приватних шкіл.

  Freightliner FS-65

  Орієнтовна ціна: 750 тис. Грн (б / у, з пробігом).

  Що стосується автобусів особливо великого класу, особливо шарнірно-зчленованих, їх використання як спеціалізованих транспортних засобів для перевезення дітей, категорично не рекомендуються: їх розмірність елементарно ускладнює контроль за розташуванням і поведінкою дітей в поїздці.

  Автор: Ларди-Транс


  Підписуйтесь на канал Національний Промисловий Портал в Telegram, також читайте нас у Facebook та Twitter, щоб першими дізнаватися про Українську промисловість.

  2 КОМЕНТАРІ

  1. Дякую, сміявсь ” базується на досить сучасних (!!!) і комфортабельних моделях ПАЗ-4234-70″

  НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.