В Україні почало відроджуватись виробництво маку

2532

У 2010-2011 роках в Україні засівали маком лише 250 га. І лише в 2014 році маківництво в Україні почало відроджуватися ― сіяли цю культуру на 3-6 тис. га. Цього ж року маком засіюють приблизно 2,5 тис. га

Про це повідомив генеральний директор Науково-дослідного виробничого аграрного підприємства «Мак України» НААНУ Юрій Грей, пише Еxpres.ua. Передає АгроПортал.

У 2004-2006 роках в Україні вирощували мак приблизно на 17 тис. га землі. Тоді зібраного врожаю вистачало для забезпечення потреб внутрішнього ринку та ще й на експорт, зокрема, у Білорусь та Нідерланди, ― зазначив Грей.

А вже у 2010-2011 роках в Україні засівали маком лише 250 га. І лише в 2014 році маківництво в Україні почало відроджуватися ― сіяли цю культуру на 3-6 тис. га. Цього ж року маком засіюють приблизно 2,5 тис. га, ― додав він.

За словами експерта, мінімальна ж потреба макового зерна в Україні становить 3-4 тис. тонн.

А для того, аби повністю забезпечити цю потребу продукцією власного виробництва, потрібно сіяти мак на площі 10 тис. га, ― наголосив Грей.

Оскільки торік прийняті нові ліцензійні умови щодо вирощування маку, то не вимагається, аби поля з цією культурою охороняла саме державна служба охорони. Це прописано у Постанові Кабміну від 6 квітня 2016 року №282. У такий спосіб собівартість вирощування маку знизилася. Адже за охорону полів доводиться платити менше в середньому на 60 грн/год. Це шалена економія. Тепер собівартість вирощування маку на одному гектарі становить 15-17 тис. грн. Середня врожайність цієї культури ― майже 10 центнерів (тонна) з гектара. А кілограм макового зерна коштує щонайменше 50 грн. Тож виходить 50 тис. грн на гектарі. Хіба не вигідно його сіяти?, ― розповів експерт.

Аби цим займатися, слід мати ліцензію та отримати квоту, розмір якої визначає Кабмін. Для цього до 1 грудня слід подати необхідні документи у Держслужбу з лікарських засобів та контролю за наркотиками. Крім цього, необхідний дозвіл правоохоронців. Отримати ліцензію не так уже й складно. А от вирощування будь-якої кількості маку на приватних ділянках без дозволу карається згідно із статтею 310 Кримінального кодексу України. За незаконний посів маку накладають штраф у розмірі до 850 грн, арештують на строк до півроку або обмежують волю на строк до трьох років, ― додав він.

 • За словами експерта, зазвичай в Україні вирощують мак сорту «Грей».

  Майже в кожній області можна сіяти цю культуру, дотримуючись технологій її вирощування. Хоча найоптимальніші умови для цього ― у Чернігівській, Черкаській, Київській, Вінницькій та Хмельницькій області, де хороший чорнозем, ― зазначив Грей.

  Деякі агрофірми лише зараз почали висівати мак. Гадаю, що це дещо запізно й відіб’ється на врожайності, яка знизиться на 20-30%, ― додав він.

  За словами експерта, завозять мак в Україну з Чехії, Польщі, Угорщини та Іспанії.

  Та біда в тому, що мак у нас вважається технічною культурою і ввізне мито на нього дешеве. Тому й завозять нам мак, у якому вміст важких металів ― цинку, магнію, калію, свинцю ― перевищений у чотири рази, що підтверджено лабораторними дослідженнями. І той мак, який не можуть продати іншим європейським країнам через невідповідність до вимог якості, везуть в Україну, ― підсумував Грей.


  Підписуйтесь на канал Національний Промисловий Портал в Telegram, також читайте нас у Facebook та Twitter, щоб першими дізнаватися про Українську промисловість.

  НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.