На Чернігівщині у промислових масштабах запустили виробництво компосту

2708
Фото: nslovo.com

У м.Мені на двох майданчиках загальною площею 3 га організували виробництво компосту з органічних відходів

Близько 20 буртів довжиною по 200 метрів заклало сільгосппідприємство ТОВ “Мена- Авангард”,

Незабаром агрофірма отримає перші 5000 тонн органічних добрив. Передає EcoTown, з посиланням на газету «Наше Слово»

Виробництво нового продукту ініціював головний агроном ТОВ “Мена-Авангард” Олександр Велентій два роки тому.

«Цьогоріч у травні підготували майданчики і заклали перші бурти, – розповідає фахівець. – Як основу використовуємо солому перебиту до однорідної маси спеціальним агрегатом – аератором, потім кладемо гній – у компостну купу можна вкинути також траву, листя, хвою, дрібні гілочки, тріски, тирсу, старий силос».

 • Перед закладанням основні складові майбутнього компосту проходять аналіз на вологість, а потім постійно перевіряється температура у бурті, пояснює Олександр Валентій. «Аби мікроорганізми могли переробити все, що містить компостна купа, їм потрібно повноцінне харчування: вуглець з рослинних відходів і азот з гною тварин, – розповідає головний агроном. – Перемішування з додаванням води відбувається до восьми разів – це змінює температуру у масі, забезпечує доступ кисню та однорідність переробки відходів».

  За три місяці бурт майже наполовину втрачає висоту і перетворюється на однорідну розсипчасту буру масу, яка не має неприємного запаху, продовжує Олександр Валентій. «Процес тривалий і копіткий, але вартий затрачених сил і часу, – переконаний фахівець. – Це не гній, який має надлишок аміаку і ще довго буде “доходити” у ґрунті, до того ж внаслідок високої температури всередині купи у компості гинуть усі збудники хвороб та насіння бур’янів».

  На додачу витрати компосту на гектар значно менші, зауважує головний агроном.

  «Правильно підготовлений компост не тільки забезпечує потреби насаджень у поживних компонентах, а й значно поліпшує структуру ґрунту, – наголошує фахівець. – До того ж це найдоступніше органічне добриво: норма внесення гною на гектар – 60-80 тонн, а компосту – 10-15 тонн”.

  Для розкидання компосту по полю необхідно придбати спеціальний причеп, зауважує фахівець.

  Наразі виробництвом компосту на Чернігівщині займаються лише в Ічнянському районі.

  «Можливо, ще не всі розуміють вигідність або не хочуть додаткових турбот, – розмірковує Олександр Валентій. – Адже це лише примітивна домашня компостна купа не потребує практично ніякого догляду і вкладень, а промисловий процес – копітка справа».

  Найголовніше, що утилізація органічних речовин шляхом компостування не забруднює навколишнє середовище, вважає Олександр Велентій. «Надворі третє тисячоліття, усі ми цивілізовані люди – однак щороку під час весняного і осіннього прибирання увесь район на кілька тижнів затягує димова завіса, – нарікає фахівець. – Тепер комунальні служби і громада можуть організувати місця збору опалого листя і бадилля, а ми своєю технікою заберемо його і переробимо на компост – і землі користь, і люди від диму не будуть задихатися».


  Підписуйтесь на канал Національний Промисловий Портал в Telegram, також читайте нас у Facebook та Twitter, щоб першими дізнаватися про Українську промисловість.

  НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.