Відео: Досягнення вітчизняної ракето-космічної галузі за роки незалежності

6229
Foto von freien Quellen
 • Наша країна запустила в космос більше XNUMX ракет-носіїв і XNUMX космічних апаратів.

  XNUMX серпня XNUMX року Україна відзначила XNUMX років своєї незалежності. За цей час в країні сталося багато всього: були злети і падіння, революції, перемоги і поразки. Але головне те, що Україна продовжує активно розвиватися і зміцнювати свої позиції в самих різних сферах. Так, наприклад, наша країна залишається космічною державою, і їй є що показати світу.

  Україна здолала космос ще у XNUMX році

  У далекому XNUMX році Леонід Каденюк став першим громадянином незалежної України, який здійснив політ у космос тривалістю XNUMX діб. У дитинстві Каденюк був звичайним хлопцем, який мріяв про зірок, а через роки старанної навчання і роботи його відібрали в групу космонавтів Національного космічного агентства України.

  Питання про політ Каденюка в космос вирішувалося на міждержавному рівні між Україною і США, після чого Леонід відправився на трирічну підготовку в NASA. Політ відбувся XNUMX листопада XNUMX року в складі міжнародного екіпажу на американському космічному кораблі “Columbia”. У космосі Леонід Каденюк пробув XNUMX днів і XNUMX годин. За цей час він поставив безліч біологічних дослідів і посадив на кораблі цілий город для наукових експериментів.

  Після повернення космонавт отримав звання героя України, а пізніше став депутатом Верховної Ради і радником прем’єр-міністра України з питань авіації і космонавтики. Леонід Каденюк помер XNUMX січня XNUMX року під час ранкової прогулянки в столичному парку Царське село від серцевого нападу.

  Для України Каденюк і сьогодні залишається справжньою легендою. Саме завдяки йому в космосі прозвучав український гімн, а наша країна підкорила нову висоту.

  1535129449.4452
  Леонід Каденюк. Фото: архів

  Запускаються супутники і ракети-носії

  Одним з великих космічних досягнень України стало створення безлічі потужних космічних апаратів і ракетоносіїв. Наприклад, таких, як супутники для дистанційного зондування землі “Січ”, ракети-носії “Дніпро” і “Зеніт-XNUMXSL”, а також “Циклон-XNUMX”.

  XNUMX серпня XNUMX року на навколоземну орбіту запустили перший український штучний науково-дослідний супутник “Січ-XNUMX”. А провели запуск за допомогою ракети-носія “Циклон-XNUMX”. Супутник повинен був спостерігати за поверхнею Землі і проводити наукові експерименти і дослідження іоносфери і магнітосфери. Пізніше запускалися і інші схожі супутники.

  Але Україна пішла далі, і вже в XNUMX р на орбіту був запущений перший наносупутник – PolyITAN-XNUMX, через три роки запустили і другий такий супутник, який був створений в Київському політехнічному інституті. Ці апарати повинні досліджувати клімат Землі і вивчати інформацію про нижніх шарах планети. До слова, запускати супутники на орбіту допомагають українські ракети-носії, наприклад, “Дніпро”, “Зеніт-XNUMX”, “Циклон-XNUMX”.

  Станом на минулий XNUMX-ий рік Україна запустила в космос більше XNUMX ракет-носіїв і XNUMX космічних апаратів.

  Україна створює і продає комплектуючі для космічних апаратів і ракет

  Крім того, що Україна сама намагається активно розвивати космічну галузь, вона ще й виробляє безліч комплектуючих для космічного устаткування: це і ракетно-космічні комплекси, і самі ракети-носії, і космічні апарати, а також двигуни, агрегати і вузли до ракетоносіям, і окремі системи космічних апаратів.

  Наприклад, тільки в минулому році, найбільший завод “Південмаш” відновив виробництво ракет-носіїв “Зеніт”. Зараз передбачається створення XNUMX ракет-носіїв, які будуть використовуватися в міжнародних програмах “Морський старт” і “Наземний старт” для досліджень і використання космосу в мирних цілях. Завод тісно співпрацює з іншими країнами і постачає їм комплектуючі та обладнання. Серед основних замовників – компанії з США, Кореї, Італії, Індії і т.д. До слова, сам Ілон Маск, засновник компанії SpaceX, назвав “Зеніт” кращої ракетою після своїх.

  Взагалі, завод “Південмаш” давно отримав статус світового лідера в галузі ракетобудування та сьогодні саме він становить основу ракетно-космічної промисловості України. Саме в Україні був розроблений і вироблений двигун для європейської ракети-носія Vega і перший ступінь для американської ракети-носія Antares.

  Успіхи української астрономії

  Напевно, мало хто знає, але саме в нашій країні, а точніше, в Харкові розташований найбільший у світі радіотелескоп декаметрових хвиль УТР-XNUMX Радіоастрономічного інституту НАН України. Працюючі на УТР-XNUMX астрономи першими в світі виявили в міжзоряному середовищі спектральні лінії вуглецю (головного “цеглинки”, необхідного для появи органічного життя), каталогізували джерела випромінювань в далекому космосі, розробили теорію гравітаційних лінз, викривляється світло від далеких зірок і галактик, вивчили механізми радіовипромінювання Сонця і Юпітера.

  XNUMX_XNUMX__XNUMX.preview
  Антени УТР-XNUMX. Фото: planetarium-kharkov.org

  А ще недавно увага всього світу була прикута до комети Чурюмова-Герасименка. XNUMX вересня XNUMX року космічний апарат “Розетта” опустився на поверхню комети (а за два роки до цього на небесне тіло з “Розетти” був спущений апарат “Філи”). Але найважливіші для освоєння космосу дослідження не відбулися б, якби не українець – астроном Клим Чурюмов, який колись, ще в XNUMX році і відкрив комету, переглядаючи в Києві фотопластинки інший комети – XNUMXP/Комас Сола, зняті Світланою Герасименко в Алма Атинській обсерваторії. Український астроном Клим Чурюмов продовжував наукову роботу і після здобуття Україною незалежності. Вчений пішов з життя XNUMX жовтня XNUMX року.

  Українські таланти і вчені перемагають у конкурсах NASA

  В Україні також є талановиті молоді дарування, які перемагають на міжнародних конкурсах і дивують своїми ідеями і розробками. Так, в XNUMX році проект української команди Mars Hopper став переможцем Хакатона (форуму розробників) NASA в номінації “глядацькі симпатії”. Українці запропонували технологію, яка допомогла б переміщатися по Марсу. Як відомо, атмосфера на цій планеті розряджена, а сила тяжіння слабкіше, ніж на Землі. Вчені запропонували створити літак, який буде приземлятися на поверхню і збирати з планети лід, перетворюючи його в газ. При цьому буде вивільнятися енергія, яка створить реактивну тягу для обертання пропелерів і наступного стрибка. Літак буде переміщатися, немов стрибає комаха.

  А у XNUMX році в ТОП-XNUMX конкурсів NASA увійшли відразу дві українські команди, які пропонували “земну” модель орбітальної станції і концепцію розумного поселення.

  Україні часто не вистачає можливостей і ресурсів, щоб розвивати космічну галузь ще активніше і йти в ногу з часом. Але ми все ж розвиваємося, створюємо потужну і конкурентоспроможну техніку і відкрито заявляємо на міжнародній арені, що цілком можемо бути космічною державою.