Український арсенал: високоточний боєприпас «Квітник»

25862

Війна на Донбасі гостро поставила питання про застосування в артилеристами ЗСУ високоточної зброї. Причому, багато хто навіть не здогадується, що на озброєнні армії формально така зброя є. Перш за все це 152-мм керований артилерійський снаряд (КАС) «Квітник».

Високоточний боєприпас був розроблений у кінці 1990-х років науково-виробничим комплексом «Прогрес» (м. Ніжин Чернігівської області) під керівництвом головного конструктора Миколи Івановича Шкарлета для наземної артилерії – перш за все для самохідних гаубиць типу «Мста-С» або 2СЗ «Акація». Причому з-за вказівки з Києва при проектуванні ніжинські конструктори використовували виключно деталі, виготовлені у СНД, тому снаряд вийшов дуже схожий на радянський «Краснополь», а 70% комплектуючих надходило з Росії.

Вперше «Квітник» був продемонстрований на міжнародній виставці IDEX-2001, при цьому акцентували увагу приділяли варіанту під стандарт НАТО: калібру 155 мм. Цікаво, що інтерес проявили і українські військові – і з 2008 року почалися державні випробування. Вони завершилися практичними стрільбами у вересні 2012 року в ході навчань «Перспектива-2012». Всього було відстріляно до 30 снарядів.

 • Лазерна напівактивна система наведення КАС «Квітник» забезпечує ураження не тільки бронетехніки, що рухається зі швидкістю до 36 км/год, але й захисних споруд (ДОТів, ДЗОТів, будівель, пристосованих для оборони тощо) та бойових, десантних і транспортних кораблів. Точні характеристики «Квітника» є таємницею, але зазвичай подібна зброя здатна влучати у ціль розмірами у декілька метрів на відстані 20 кілометрів.

  За результатами випробувань, 6 грудня 2012 152-мм керований артилерійський снаряд «Квітник» був прийнятий на озброєння ЗСУ. А у 2013 році ДП НВК «Прогрес» було розпочато його серійне виробництво. Однак як і все високоточне озброєння «Квітник» дуже дорога зброя – один снаряд станом на 2008 рік коштував 200 тисяч гривень, тому виробництво завершилось так і не почавшись.

  Починаючи з 2016 року почались роботи по розробці варіанта снаряду на основі західних комплектуючих. Новий варіант отримав назву «Квітник-Е» і демонструвався на виставці «Зброя та безпека-2017».

  Основні характеристики снаряду «Квітник»

  Довжина снаряду 1,2 м
  Калібр 152/155 мм
  Вага снаряду 48 кг
  Вага ВР 8 кг
  Дальність дії 3-20 км
  Діапазон робочих температур від +50 до −40 градусів.


  Підписуйтесь на канал Національний Промисловий Портал в Telegram, також читайте нас у Facebook та Twitter, щоб першими дізнаватися про Українську промисловість.

  НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.