Українські електронні «вуха» для артилеристів

12683

Важливим елементом ефективності застосування артилерії на фронті є можливість з максимальною точністю визначати місце розташування ворожих гармат, мінометів та установок залпового вогню, після чого наводити на них власні засоби вогневого ураження і коригувати їх вогонь.

В радянській армії ці завдання вирішували комплекси звукометричної розвідки. Причому всі вони вироблялися в Одесі на базі Спеціального конструкторського бюро «Молнія». Після розпаду СРСР одесити продовжили свої розробки. Найсучаснішим же комплексом, який вийшов з стін бюро, є розвідувальний автоматизований звукометричний комплекс (РАЗК) «Положення-2».

Його розробка була розпочата в 1995 році і завершена в грудні 2012 року. Крім того, до участі в роботах по створенню апаратної машини були залучені Тернопільський радіозавод «Оріон» (радіостанції Р-173м і РН-2.7 «Орiон РН-2.7), ЗДП «Радіоприлад» (телефонний апарат ТА-57) і ДП «Оризон-Навігація» (прилади супутникової навігації СН-3210 і СН-3003М «Базальт-М»).

 • Після завершення державних випробувань наказом міністерства оборони України № 126 від 20 лютого 2013 року, комплекс був офіційно прийнятий на озброєння Збройних Сил України під найменуванням 1АР1 «Положення-2».

  На момент анексії Криму і початку війни на Донбасі у військах був один такий комплекс.

  З 2015 року його виробництво передано на Львівський державний завод «ЛОРТА». Тут же проводяться роботи по заміні компонентів російського виробництва на комплектуючі українського і західного виробництва.

  У 2016 році станція була включена в каталог продукції державного концерну “Укроборонпром” в якості зразка продукції військового призначення, яка може бути виготовлена ​​та поставлена ​​на експорт.

  РАЗК складається з апаратної машини на базі багатоцільового транспортера МТ-ЛБу (екіпаж-5 чоловік), трьох акустичних баз, дев’яти високочутливих датчиків-мікрофонів і метеостанції. Використовується навігаційна апаратура «заточена» під GPS. Аудіоінформація, що надходить через звукоприймачи «Положення», обробляється комп’ютером, який видає координати артилерії противника і точок розривів снарядів і мін, випущених нашими.

  Всі дані передаються по шифрованих каналах зв’язку і відображаються в онлайн-режимі на екрані оператора і цифровому планшеті артилерійського командира.

  Максимальна дальність, на якій комплекс «чує» противника, – 35 кілометрів. Коригувати вогонь своєї артилерії він може на відстані до 15 км. Чим ближче джерело звуку, тим точніше РАЗК визначає його місце розташування.

  Час визначення координат – не більше 5 секунд. Кількість прийнятих сигналів пострілів і розривів – до 50 в хвилину. Кількість оброблюваних цілей до 100.

  Безперечною перевагою АЗКР «Положення-2» у порівнянні з комплексами АЗК-5 та АЗК-7 є суттєве скорочення транспортних засобів і особового складу, який обслуговує комплекс, у 4 і 5 разів відповідно.


  Підписуйтесь на канал Національний Промисловий Портал в Telegram, також читайте нас у Facebook та Twitter, щоб першими дізнаватися про Українську промисловість.

  НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.