Майбутній арсенал: ручний гранатомет РГ-1 «Поршень»

13435

У 1990-х українське оборонне відомство ухвалило рішення про початок розробки самозарядного ручного гранатомета. Розробником обрали дніпропетровський «Південний машинобудівний завод», на якому колектив конструкторів КБ «Південне» розпочав роботи з проекту під назвою «Поршень».

У 2000 році демонстраційний зразок гранатомета був показаний на виставці озброєнь. Тоді ж він отримав офіційне позначення «РГ-1» («Ручний Гранатомет-1»).

Роботи з розробки з низки причин затягнулись, у результаті чого повідомлення про перехід робіт у завершальну стадію з’явилися тільки в 2007 році. Остаточно доопрацьований варіант гранатомета РГ-1 «Поршень», що пройшов полігонні випробування і був підготовлений до серійного виробництва, представили командуванню Збройних сил України тільки в 2014 році.

 • Автоматичний ручний гранатомет РГ-1 створений для заповнення тактичної ніші між однозарядним підствольним гранатометом типу ГП-25 та станковим автоматичним гранатометом АГС-17. Його основне призначення – використання в швидкоплинних бойових діях у гірських і міських умовах.

  Гранатомет є відносно компактною та легкою зброєю для свого класу (з магазином важить приблизно стільки ж, скільки і кулемет Калашникова з коробкою на 100 патронів), зручною при транспортуванні та використанні. Із гранатометом «Поршень» пропонується використовувати коробчасті магазини на п’ять пострілів. Магазин поміщається в приймальне вікно в нижній частині стволової коробки, засувка магазину знаходиться перед ним. Стріляні гільзи викидаються через вікно в ствольній коробці.

  Із ручним гранатометом РГ-1 можуть використовуватися оптичні та коліматорні приціли. Для їх установки на лівій бічній поверхні стволової коробки є спеціальний кронштейн. З огляду на відносно велику вагу та сильну віддачу для зручності стрільби зброя комплектується складаною двоногою сошкою. До задньої частини стволової коробки на шарнірі кріпиться трубчастий приклад. У разі необхідності стрілок може скласти його вперед-праворуч. На верхній поверхні стволової коробки є ручка для перенесення.

  Найважливішою складовою проекту «Поршень» є розробка боєприпасів для гранатомета. Для вирішення цього завдання до проекту було залучене Державне підприємство «Павлоградський механічний завод». Для РГ-1 фахівці заводу розробляли (або вже розробили?) три типи пострілів калібру 30 мм: осколковий – для ураження живої сили; кумулятивний – для стрільби по легкоброньованих цілях і так званий практичний постріл – для проведення навчальних стрільб. Планувалось, що надалі спектр боєприпасів для РГ-1 може бути розширений димовими гранатами або гранатами несмертельної дії, спорядженими сльозогінним газом. Попри те, що наразі дані про боєприпаси під РГ-1 у вільному доступі відсутні, можна з великим ступенем ймовірності припустити, що їхні бойові характеристики перевершуватимуть характеристики пострілів ВОГ-17 для АГС-17.

  Станом на весну 2017 року гранатомет не виробляють серійно. Кілька дослідних зразків РГ-1 проходять військові випробування на фронті та використовувались десантниками 79-ї аеромобільної бригади у боях на Авдіївській промисловій зоні у 2016 році. Те що вже два роки немає ніякої інформації о серійному виробництві РГ-1 є думка, що польові випробування він не пройшов.

  Тактико-технічні характеристики автоматичного гранатомета РГ-1 «Поршень»

  Скорострільність – 30 пострілів/хвилину.
  Ефективна дальність стрільби – 1 000 метрів
  Маса – 10 кг
  Довжина – 905 мм
  Довжина ствола – 300 мм
  Початкова швидкість гранати – 185 м/с


  Підписуйтесь на канал Національний Промисловий Портал в Telegram, також читайте нас у Facebook та Twitter, щоб першими дізнаватися про Українську промисловість.

  НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.