Доля українських авіаційних керованих ракет

40426

Війна на Донбасі поставила багато запитань про стан наших збройних сил. Зокрема це стосується авіації. Відомо що в бойових умовах наші льотчикі використовували виключно некеровані ракети і бомби. Однак вже у 2014 році у багатьох військових фахівців постало питання про наявність на складах керованих ракет класу «повітря – земля», яких чимало залишилося у спадок від Радянського Союзу.

На території України на момент розпаду СРСР залишалось 1796 ракет типу Х-25МП (МР, МЛ), 132 ракети типу Х-59М (фактично 129, бо 3 мали перевищення призначеного терміну зберігання і експлуатації) та 69 Х-59 (фактично 31, бо 33 із перевищенням призначеного терміну зберігання та 5 – несправні).

Великою проблемою стало підтримання необхідних умов для зберігання і продовження ресурсу, тому частини ракет довелося позбутися. Так, наприкінці 2007 року 100 Х-59М 1982-1987 рр. випуску із залишковою вартістю 84 тис. грн (17 тис. дол.) за кожну вдалося продати росіянам. Ще 40 ракет Х-59 і Х-59М продали в 2011 році із залишковою вартістю близько 112 тис. грн. (14 тис. дол.) за кожну. Річ у тому, що після розпаду СРСР їх виробництво на Смоленському авіаційному заводі було втрачене, і тому Росія була змушена купувати їх в Україні.

 • Зазначимо, що ракети Х-59 (М) були прийняті на озброєння ВПС СРСР у другій половині 1980-х років і призначалися для використання з борту фронтового бомбардувальника Су-24М. Це була унікальна зброя – високоточна (точність попадання – 2-3 метри), далекобійна – з дальністю використання до 120 км.

  А ось ракети типу Х-25 в Україні спробували зберегти. Авіаційна тактична ракета Х-25МЛ з лазерною головкою самонаведення призначена для ураження малорозмірних рухомих і нерухомих цілей на максимальній дальністі до 10 км. Їх підсвічування може здійснюватися наземною або бортовою станцією цілевказівки. Зокрема, штурмовики Су-25 використовують для цього лазерний далекомір-цілевказ «Клен-ПС». Ракети були прийняті на озброєння ще в 1981 році, обмежено застосовувалися в ході війни в Афганістані (1979-1989 рр.).

  У жовтні 2013 року Міністерство оборони України уклало з державним підприємством «Державне Київське конструкторське бюро «Луч» договір на загальну суму 2,52 млн грн на продовження призначеного терміну служби коректованих авіаційних бомб КАБ-1500Л-ПР та авіаційних ракет класу «повітря – поверхня» Х-25МЛ.

  Уже восени 2013 року на Повурському полігоні були проведені навчальні стрільби ракет із продовженим терміном служби. На скільки ракет вистачило грошей – невідомо.

  Із початком війни на Донбасі в травні 2014 року льотчики Су-25 спробували застосувати ці ракети щонайменше один раз проти бронетехніки противника (захоплені в десантників БМД і «Нона»), проте невдало. Надалі випадків застосування керованої зброї не зафіксовано – застосовувалося виключно некероване озброєння.


  Підписуйтесь на канал Національний Промисловий Портал в Telegram, також читайте нас у Facebook та Twitter, щоб першими дізнаватися про Українську промисловість.

  НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.