Тіні Радянського Союзу: дослідна самохідна артилерійська установка 2С21 «Мста-К»

6107
 • У 1980-ті роки до СРСР докотилась «мода» на колісні САУ. У західних країнах використання таких самохідних артилерійських установок давало істотні тактичні переваги перед гусеничними САУ – перш за все збільшувалася швидкість переміщення та з’являлася можливість швидкої зміни вогневої позиції. Але це на Заході з його добре розвиненою дорожньою мережею, як радянські генерали планували використовувати такі САУ не зрозуміло.

  Тем не менш в 1985 році Військово-промислової комісії МО СРСР офіційно започаткувало роботи зі створення 152-мм дивізіонної самохідної колісної гаубиці. Вона отримала індекс ГРАУ 2С21 та назву «Мста-К». Фактично це був колісний варіант гусеничної «Мста-С» з броньованою артилерійською частиною і дальністю стрільби до 25 км.

  Після довгих пошуків було вибрано шасі – дослідне базове шасі від Кременчуцького автозаводу – КрАЗ ЧР-3130.

  Його історія почалась ще у 1982 році, коли в експериментальному цеху автозаводу було зібрано два важких повнопривідних бескапотних шасі, максимально уніфікованих з вантажівками КрАЗ-260. На відміну від серійної продукції, ці машини отримали невластивий заводу індекс ЧР, який означав «Чертеж Разовый».

  Фактично це була 16-тонна вантажівка з подовженою рамою, тентованим суцільнометалевим кузовом від автомобіля КрАЗ-260 та масивною невідкидної кабіною підвищеного розташування, в основі якої лежала кабіна від 260-го КрАЗу без переднього капота. За нею містився двигун V8 потужністю 360 л. с., пристосований до роботи на дизельному паливі, бензині, гасі або їх сумішах з ракетним пальним. Механічна 10-ступінчаста коробка передач розташовувалася в тунелі під кабіною. У другому виконанні кабіна мала спрощену передню облицювання, а складений тент вкладався в спеціальний ящик поруч з моторним відсіком.

  Основні роботи велися у відділенні № 2 Центрального науково-дослідного інституту «Буревісник». До 1987 року був закінчений технічний проект нової самохідної гаубиці, а також виготовлений дослідний зразок на базі автомобіля КрАЗ-ЧР-3130, який отримав після доопрацювань позначення КрАЗ-6316. Однак, через необхідність суттєвого доопрацювання базового шасі для дотримання вимог, що пред’являлися Міністерством оборони до вантажівок КрАЗ-6316, Міністерство автомобільної промисловості прийшло до висновку про недоцільність подальших робіт в напрямку створення 152-мм колісних самохідних гаубиць. 17 жовтня 1987 Військово-промисловою комісією було прийнято рішення про припинення робіт по САУ 2С21 «Мста-К».

  Тактико-технічні характеристики САУ 2С21 «Мста-К»

  Бойова вага, т не більше 30,7
  Екіпаж, осіб 5
  Максимальна дальність стрільби:

  • ОФС, км 24,7
  • АР ОФС, км 29,06

  Максимальна швидкість по шосе, км/год 85
  Запас ходу по шосе, км 1000

  НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.